ČARODĚJKA - KRISTINA HLAVÁČKOÁ

, ,
Když jste z královské rodiny, Vašimi sourozenci jsou tři starší bratři, pak si můžete být jistí, že si na Vás rodiče dají záležet, aby z Vás byla mladá, kultivovaná a vzdělaná dáma, která bude ozdobou trůnu i svého budoucího chotě. A o to se snažili i Elenini rodiče, ovšem tvrdohlavost se dá těžko odnaučit. Místo toho, aby ji bavilo vyšívání a úklony, poklony, pukrlata a všechno co by měla mladá dáma umět, Elena by raději bojovala se svými bratry na cvičišti. Přesto bude dělat i vše, co by měla jako mladá dáma umět, jen aby ji alespoň dali šanci dokázat, že není o nic horší než její bratři.

Dostane Elena svou šanci?
A když ano, uspěje?

Touha po boji na cvičišti ale není ten největší Elenin problém. Problémy teprve přijdou. A věřte nebo ne, nakonec stejně vše zůstane na malém osmiletém děvčátku. To jak se rozhodne a kam na svých křižovatkách odbočí, bude jen a jen na ní. Ale budiž jí přáno, nebude na to úplně sama.

Čarodějka není až tak špatná. Chvílemi sice připomíná v docela velké míře Eragona, ale to čtenář, který Odkazy Dračích jezdců četl, jistě promine a možná, že bude i nadšený. My, kdož jsme již měli možnost proplout Eragonovým světem, ale snadno rozpoznáme podobné, ne-li stejné prvky, což nás jako čtenáře mnohdy popudí. Ano, často slýcháte, že všechny knihy o dracích lidé hází s Eragonem do jednoho pytle, ale u této knihy je to opodstatněné – i když úroveň je o poznání horší. Jak jsem řekla, není to špatné čtivo, ale pomineme-li osnovu jako z Odkazu Dračích jezdců, pak nalezneme další zádrhel – věk hrdinky × její chování. Osmiletá Elena se rozhodně jako osmiletá nechovala a i kdybychom přihlédli k faktu, s čím vším se musela od mala potýkat, tak by vám pořád věk × chování prostě nesedělo. A v době „po pár letech“ už autorka věk raději neuvedla.

V příběhu bylo i pár seků, jako velikost vrrků, která je dost prkenně vysvětlena, protože v jednu chvíli je udupává stojící kůň (na všech 4) a v další jsou vrrkové větší než kůň. Dále opakování stejných slov v poměrně krátkých intervalech, počet vlků, který se ze tří nějak záhadně změnil na čtyři (vážně jsme to četla několikrát a prostě to nevycházelo). Co čtenáře zarazí jako další je přecházení v čase (něco se stalo > šup tam jiný pohled > teprve se chystají na to, že se něco stane).

Pro hnidopichy samozřejmě chybějící písmena, zájmena SI a SE a jiné chybičky. Mě osobně ještě lezlo na nervy slavné „Er“, což pravděpodobně značilo citoslovce, ale poněkud nešťastným způsobem. A pletla se mi jména Aškent a Ašrak a Burgiti a Borgin, ale to už je nejspíše jen problém mojí sklerózy, co se týče jmen. Navíc je kniha psaná v er formě a často musí člověk přemýšlet, z pohledu jaké postavy se dívá na svět, a kdo to přemýšlí o tom a onom, ale věřím že i na to se dá zvyknout.

Hrozně jsem se těšila, že objevím další českou autorku, která mě okouzlí svým psaním, stejně jako Kateřina Petrusová – i když píšící poněkud jiný žánr knih –, ale nestalo se.  Příběh je sice poutavý, čtivý, a tak vůbec, ale na to, aby si vysloužil vysoké hodnocení, opravdu nemá. Alespoň u mě ne. Ale věřím, že někomu se jistě zalíbí. Já se díky naprosto otevřenému konci a čtivosti příběhu jistě pustím i do dalšího dílu, ale nyní již s mnohem menším očekáváním a nadějemi – i když kdo ví, třeba mě autorka mile překvapí.

Hodnocení přebalu: 2.5/5
Hodnocení obálky: 2/5
Hodnocení knihy: 2.5/5

Něco užitečného navíc...

ČarodějkaČarodějka 
Dračí oči (1.díl) / Kristina Hlaváčková / 392 stran / Fragment

Česká anotace: Učit se tančit, vyšívat a jak být hezká? To není nic pro princeznu Elenu. Chce bojovat po boku bratrů a prožívat velká dobrodružství. Ani se nenaděje a její sen se začne stávat skutečností. Osudové setkání s rudým drakem Ašrakem změní malé princezně život. Musí opustit svůj domov a odjet k elfům do kouzelného lesa, kde se má naučit ovládat a hlavně skrývat magii, která jí koluje v žilách. Nejde však o žádnou prestižní školu pro mladé dámy...
Dokáže Elena čelit všem změnám a nástrahám osudu, které na ni čekají? S pomocí mladého draka Charlika a svérázného přítele Michaela na to nebude sama. Bude to však stačit? Nepůjde totiž jen o ni, ale o budoucnost celého světa! (fragment.cz)


Zdroje obrázků:  # / # / #