DĚDIČKA - AMANDA HOCKINGOVÁ

, ,
Žijete relativně normální poklidný život. Pohádky, legendy a báje vás moc neberou a jste víceméně spokojeni s tím, jak žijete. Ano, tak úplně to Wendy neměla, ale byla alespoň odhodlaná to tentokrát zkusit znovu a už neutíkat. Být hodnou a milou, lidskou dospívající dívkou, která nebude svému bratrovi ani tetě tropit potíže. Pak jí do cesty vběhl Finn a všechno změnil - a to kompletně.

Co všechno se pro Wendy změní a jak se se změnou vyrovná?

Vzpurné, tvrdohlavé, hyperaktivní, nepoddajné -  těmito slovy se dala Wendy jako dítě označit. Všechny děti umí zlobit, ale Wendy byla prostě vždy hodně zlobivá a vybíravá. Při jednom z jejích záchvatů, tvrdohlavého odmítání čokoládového dortu, se jí matka pokusila dokonce zabít. Ano, matka - která by ji měla milovat, opečovávat a sem tam jí vyhubovat - se jí pokusila propíchnout. Nabyla přesvědčení, že Wendy, to vzpurné dítě prostě není její a chtěla se jí zbavit.

A pokud se vám to doteď nezdálo dost „šílené“, tak si ještě počkejte, šílenosti zdaleka neskončily. Nesmím vám toho prozradit moc, abyste si knihu vychutnali. Ač je to k nevíře, takhle „šílenost“ se četla vážně skvěle. Já bych ji bývala přečetla za jeden den, kdybych ji záměrně před poslední kapitolou násilím neodložila - chtěla jsem si prodloužit čtecí zážitek.

Zpět k šílenostem a nečekaným událostem, zvratům a naopak velmi očekávaným až kýčovitým drobnostem. Wendy přežije matčin útok, dál žije svůj život, chodí do školy a nyní ji sleduje nějaký nový kluk. A teď přijde šok a pak obrovský kýč. Finn, jakožto nový spolužák na ni vybalí pár sporých vět (které si přečtěte, to vám neprozradím). Ona mu na to velmi inteligentně odpoví a začne po něm každodenně pošilhávat. Ano, jak říkám to bylo nečekané. Finn ví o Wendy zajímavé věci, které jí ale řekne jen napůl. Ostatně jako všechno - a čeká, že s ním Wendy odejde bez mrknutí oka, jako správná ovce.

U této knihy bych bývala jen těžko věřila, že se mi bude tak líbit. Pochopte, přijde mi, že je hrábnutá až na půdu. Hlavní hrdinka je mi ve většině situací krajně nesympatická, Finn mě vytáčí svým tajnůstkářstvím, Eloru bych nejradši uškrtila a všeobecné zatajování informací jak čtenáři, tak hlavní hrdince už mi leze krajně krkem. Přesto všechno se to však tak krásně čte a člověka to vtáhne, že všechna ta negativa vnímá, jako fakt, který k té knize prostě neodmyslitelně patří. Každopádně doufám, že v dalších dílech se nebudu tolik rozčilovat nad Elorou a jí podobnými.

Hodnocení obálky: 2/5
Hodnocení knihy: 4/5

Něco užitečného navíc...

DědičkaSwitched
Svět Tryllů (1.díl) / Amanda Hockingová / 312 stran / Fortuna Libri

Česká anotace: Vstupte do světa Tryllů!
Když bylo Wendy pouhých šest let, matka se ji pokusila zabít. Tvrdila jí, že je monstrum. O jedenáct let později se Wendy začíná obávat, že matka měla tehdy možná pravdu. Dochází jí, že asi není tím, kým si po celý život myslela, že je. Toto poznání jí pomáhá odhalit Finn Holmes.
Finn, záhadný spolužák, zprvu Wendy jen neustále pozoruje. Něco na něm Wendy neskutečně přitahuje, ale zároveň děsí. S jeho pomocí se dozví i pravdu o sobě a svém životě: Jako miminko byla zaměněna s jiným dítětem, chlapcem. Ještě v šoku se Wendy vydá s Finnem za svou pravou matkou. Netuší ale, co ji tam čeká...
Nový domov Wendy nutí nechat dosavadní život za sebou, zapomenout na školu jí problém nedělá, ale jak se vypořádá se ztrátou svého bratra a tety? Wendy se musí poprat se svým novým údělem a s tím, že ani u své pravé matky nenajde city, které celé dětství tak moc postrádala. (fortunalibri.cz)

Zdroje obrázků: # / # / #