DOTKNI SE OSUDU - MARTINA WOLFOVÁ

, ,
V nádherných krajkových rukavičkách podávat objednané nápoje, usmívat se na zákazníky a nedat na sobě znát vlastní problémy, to je Saffonin denní chleba. Každý večer chodí pravidelně pracovat do baru plného lidí naplněná strachem, a přesto s úsměvem na tváři. Saffon je výjimečná dívka s výjimečnými schopnostmi. Od svých dvaceti let, kdy se u ní její schopnost projevila, už nikdy nebyla jako dřív. A i její blízcí se změnili – už pro ně nebyla tatáž Saffon jako prve. A nyní když se zdá, že vše začalo zabíhat do vyjetých kolejí, se všechno opět změní.


Jak se Saffon vypořádá s další životní změnou?
Bude pro ni ona změna dobrá nebo špatná?


Saffon to neměla lehké snad nikdy. Když byla malá, tak se jí táta nevěnoval, protože měl moc práce. Později se zase Saffon vyhýbala jemu kvůli své nové schopnosti a než se nadála, byla z táty troska a pak prostě zemřel. Zanechal za sebou dluhy a hypotéku, a protože Sarah, Saffonina matka, nebyla nikdy nucena pracovat, tudíž nic neuměla, zbylo to na Saffon. Denně začala chodit do práce hned, jak dokončila střední školu a o dalším studiu si mohla jen zdát.

To, že měla na krku příšernou matku, která jí byla matkou snad jen geneticky, a babičku, která jí od jistého okamžiku považovala za ďáblovo sémě či zplozence pekla, která nešla daleko pro pár nevybíravých slov, jí zrovna nepomáhalo. Vždyť ona sama se těžce smiřovala s tím, že je odsouzena nosit ty proklaté rukavičky do konce života. Občas vám prostě superschopnosti přivodí spíš potíže než slávu, moc, peníze nebo štěstí. Pro Saffon to celé bylo spíš jako prokletí, které jí bránilo žít normální život. K tomu všemu se ukáže, že to s tou její schopností je ještě více zamotané, než si myslela. A vše vede k dobrodružství s trochou romantiky a té detektivní práce.

Ovšem co se týče Saffon, tak snad nic nemůže být normální, protože jí si prostě nemůže všimnout normální chlapík. Ne, to by prostě nešlo. Místo toho musí zaujmout toho nejméně lidského muže, kterého jen mohla. Jediným plusem je, že je naprosto jisté, že od ní s křikem neuteče nebo se bude křižovat a nazývat ji ďáblovým dítětem nebo něčím stejně odpudivým. Nakir je vlastně vcelku milý chlapík, tedy až na to, že není člověk, jinak je vcelku dobrá partie. Nadpřirozená krása mu spadla do klína, takže o ženy nouzi nemá, a i kdyby měl, tak má své fígle, které by mu nějakou jistě zajistili. K těm méně úžasným patří jeho šílený sklon k melodramatičnosti, ve které by mohl klidně konkurovat babičce Abigail. A jeho citové výlevy, fňukání a očichávání polštářů je stejně neatraktivní jako u mladých teenagerek – i když, těm bych to i prominula, protože s těmi mlátí hormony.

Celkově myslím, že to u Nakira autorka s citlivostí trochu přepískla, oproti tomu se zdá že Saffon by unesla i to, kdyby ji unesli mimozemšťani a snad by se u toho dokázala i usmívat. Možná, že právě kvůli těm postavám jsem měla takový problém se do příběhu vžít, přesto je to krásně vymyšlený příběh.

Nejspíš za to může povinná četba, nebo taky to, že zahraniční knihy jsou lépe prodávané, každopádně ke knihám od českých autorů přistupuji s opatrností pyrotechnika. A jiné to nebylo ani tentokrát, přesto můžu popravdě přiznat, že jsem byla mile překvapena. I když musím říct, že knihy, kde se řeší křesťanství a jiná náboženství nejsou zrovna mým šálkem kávy, takže mě zmiňování víry, boha a věty jako: „Je to boží dar. Náš Pán by to tak chtěl.“ apod. lehce dráždily.

Ráda bych ještě zmínila obálku, která na první pohled něčím fascinuje, a při bližším zkoumání zjistíte, že se Vám vlastně ani tolik nelíbí – prostě vás jen fascinuje a Vy nevíte proč. Tedy, alespoň v mém případě to tak je. A za zmínku jistě stojí i to, že má kniha volné pokračování Zázračná esence, která vychází taktéž pouze jako look. Jedna rada: „Pokud jste nečetli Dotkni se osudu, tak rozhodně nečtěte anotaci k druhému dílu, protože byste si to celé naspoilerovali.“

Každopádně byla kniha čtivá a měla poměrně dobrou myšlenku i zpracování, takže nepochybuji o tom, že se mezi čtenáři stane oblíbenou. Takže pokud hledáte napínavý, lehce dobrodružný a romantický příběh na jedno odpoledne, pak je Dotkni se osudu tou pravou volbou. Jen si tentokrát budete muset vystačit „pouze“ s elektronickou podobou knihy, protože tahle jednohubka se v knihkupectví nevyskytuje.

Hodnocení obálky: 3.5/5
Hodnocení knihy: 4/5

Něco užitečného navíc...

Dotkni se osudu / Dotkni se osudu
Dotkni se osudu (1.díl) / Martina Wolfová / 247 stran / Metafora

Česká anotace: Když mladá léčitelka Saffron potká zvláštního muže, je z toho láska... přímo andělská.
Saffron by byla úplně obyčejná mladá žena. Kdyby ovšem neměla jednu velmi neobyčejnou schopnost: dotekem rukou vyléčit všechny nemoci. Když se však setká s Nakirem, který má přes pohlednou lidskou podobu k člověku daleko, záhady ještě narostou. Kde se tahle Saffronina zázračná dovednost vzala? A co s tím mají společného děsivé sny o dívce z minulosti?Láska se ale nevyhýbá ani nadpozemským tvorům, jako je Nakir, a neobvyklý pár se pouští do boje s osudem...(metafora.cz)


Zdroj obrázku: # / # / # / #