EREBOS - HRA, KTERÁ ZABÍJÍ - U. POZNANSKI

, ,
Když se realita začíná stávat nudnou, tak se z ní snažíme utéct nebo si ji oživit. Když se na londýnské střední škole objeví DVD s počítačovou hrou, kolem které jsou samé tajnosti, je jasné, že si to studenti jen tak nenechají ujít. Každý přece stojí o trochu zábavy a zpestření nudných školních dnů. Stejně tak i Nick Dunmore, který je spjat s celou knihou. EREBOS není zdaleka Nickova první počítačová hra. Už ví, co hry umí a jak je ovládat. Je pro Nicka ale překvapením, když zjistí, že EREBOS není obyčejná počítačová hra. Je to hra, která se nedá koupit. Hra, která s tebou mluví. Hra, která tě pozoruje, odměňuje tě, hrozí ti a dává ti úkoly. To vše je EREBOS, inteligentní hra s jasnými pravidly, která nesmíš porušit. Jaký je trest za porušení pravidel? Smrt.

Jak si Nick povede ve hře?
Odkud se hra vzala? A co je cílem hry?


Nick Dunmore je hlavní postavou této knihy. Chodí na londýnskou střední školu a jako mnoha dalším se i jemu do rukou dostalo DVD s PC hrou EREBOS. Jelikož není Nick žádný začátečník a pár počítačových her už má za sebou, nedělá mu problém hru spustit a brzy zvládnout pohyby své postavy. Velmi brzy zjistí, že hra není obyčejná, ale přizpůsobuje se tomu, jak Nick reaguje. Odpovídá zcela souvisle, komunikuje s ním, zadává mu úkoly, které má Nick provést v reálném světě, ne ve hře. To ještě žádná hra, o které Nick slyšel, neumí. Hra má ale i jistá omezení, pravidla. Tím, že si vezmeš DVD s Erebosem, se současně zavazuješ k mlčenlivosti, znovu svůj slib opakuješ, jakmile se přihlásíš do hry.

Co je cílem hry nikdo netuší. Jisté je jen to, že jakmile začnete hrát, stáváte se závislými a realita pro vás s každým novým dnem ztrácí na významu. Žijete hrou. Žádný z hráčů nechce vypadnout ze světa Erebosu, a tak je schopen udělat téměř cokoli. Neohlíží se na své morální zásady, prostě jedná tak, jak si posel se žlutýma očima přeje. A kdyby snad někdo neuposlechl a ocitl se v nemilosti posla, tak zemře. Zemře v Erebosu a v realitě musí mlčet, neboť pokud by tak neučinil, mohl by přijít lehce k úrazu.

Nick je s hrou spokojený, je to pro něj příjemná změna. Rád uteče od reality, v níž o něj Emily, dívka, která se mu líbí, nejeví zájem a baví se s jiným. Nick postupuje ve hře a vede si dobře. Vše se začíná měnit, když najde Krystal přání a přeje si, aby se Emily přestala bavit s tím chlapcem. A pak už jde vše z kopce, nic nejde tak, jak si Nick přál. Chtěl by to napravit, a tak hledá spojence a snaží se přijít na to, co Erebos vlastně chce.

Kniha se mi velice dobře četla. Je napsaná tak, že se čte téměř sama. Je to takový příběh ze života, který by se mohl stát každému. Nick řeší běžné každodenní problémy, jako jsou třeba úkoly a láska. Pak mu do života vstoupí EREBOS a vše je jinak. Hra se stává prioritou číslo jedna a realita jakoby šedne. Když si vezmete, jak jedna hra může změnit životy tolika lidí, je to až k nevíře. Ale stát se to opravdu může a právě proto mě to nutilo číst dál a dál. Byla jsem zvědavá, jak si s tím vším Nick nakonec poradí nebo neporadí. Jediné co mě nakonec hodně překvapilo (a zklamalo), bylo to, kdo na to nakonec přišel. U počítačové hry by asi každý čekal nějakého počítačového génia a stejně tak i já. Středoškolák, kterému stačí zapnout jenom google.com, aby na vše přišel, do téhle knihy prostě nesedí. Ale konec byl dobrý, stejně jako celé rozuzlení záhady ohledně hry.

Hodnocení obálky: 2/5
Hodnocení knihy: 3.5/5

Něco užitečného navíc...

EREBOS - Hra, která zabíjí / EREBOS
Ursula Poznanski / 320 stran / Fragment

Česká anotace: Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla? Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit? (fragment.cz)


Zdroje obrázků: # / # / #