MISE - ALLEN ZADOFF

, ,
Zabiják. Přesně to je náš chlapec. Vytrénovaný ke splnění všech možných úkolů s těmi nejlepšími výsledky. Nyní před ním stojí nový úkol. Cílem je starosta New Yorku, osoba určená jako nejsnazší cíl ke sblížení a následnému kontaktu se starostou je jeho dcera. Na úkol má pouze vymezený čas, proto musí neprodleně začít jednat. Ovšem ani zdaleka netuší, jaké překážky se mu postaví do cesty. Natož, že jednou z nich bude možná on sám.

Podaří se našemu zabijákovi splnit úkol? 
Přežije on nebo jeho nepřítel?

Má mnoho jmen, a přesto na něj všichni po čase zapomenou. Kromě jeho obětí, ty mnohdy ani nezpozorují, kdo je zabil. Agent, voják, pěšák, říkejte mu, jak chcete, on je však na první pohled pouze obyčejným teenagerem. Je vycvičen tak, aby zapadl do jakéhokoli prostředí - je nikdo a někdo. Chlapec, jemuž sebrali rodinu, byl vycvičen ve speciálním programu, aby se stal profesionálním zabijákem. Neměl by mít žádné city, jeho úkolem je spoléhat se na mozek a instinkt. Matko říká ženě, jež ho vycvičila a otče muži, který mu zadává úkoly a cíle. Vše je snadné, jednoduché, prosté jakýchkoli citů a emocí. Přijít, zapadnout, zabít, zmizet.

Přesto může chlapec snít o rodině a normálním životě, ale je to slabost - rozhodně v očích otce a matky. Ale nikdo není neomylný a nezničitelný - nejsme stroje. Ani náš zabiják není. Ovšem osoby, jež neuposlechnou přímé rozkazy, bývají bez milosti eliminovány.

Tak tohle je po dlouhé době zase jedna kniha bez paranormálních jevů. Zaměřena je na vojenskou stránku života některých lidí. Kniha se líbit nejspíše klukům, ale předpokládám, že ani dívky nepohrdnou. Kniha je psána Ich formou, a to z pohledu záhadného chlapce. Z jeho vyprávění máte pocit, že všechno zvládá extrémně rychle, na rozmýšlení nepotřebuje minuty jako my ostatní, ale jen vteřiny a ví snad všechno. Když jsem knihu četla, tak mě zajímalo, jak se celá situace vyvrbí.  Většinou mi přišlo, jako by příběh monotóně vyprávěl spíše robot nežli mladý kluk. Celkově jsem z této knihy měla rozporuplné pocity.

I přes na první pohled zajímavý námět a poutavou anotaci jsem si s knihou nakonec nesedla. Ačkoli věřím, že klukům přijde zajímavější a poutavější nežli mě, jsem nucena dát nízké hodnocení. Co ale za pozornost skutečně stojí je obálka, která je rozhodně poutavá a povedená.

Hodnocení obálky: 3.5/5
Hodnocení knihy: 2/5

Něco užitečného navíc...

MiseBoy Nobody
Mise (1.díl) / Allen Zadoff / 352 stran / Fortuna Libri

Česká anotace: Na jedinci nezáleží, záleží jen na misi. Potřebují perfektního vojáka. Někoho, kdo si dokáže zachovat chladnou hlavu. Někoho, kdo jedná bez soucitu, beze strachu, bez emocí. A proto vycvičili teenagera bez minulosti a beze jména. Je nenápadný, málokdo si ho všimne. Střídá města, školy, kamarády, na novém místě zůstane vždy jen krátce, ale pokaždé někdo zemře. Mise je splněna a on má před sebou nový úkol. Všechno je najednou jinak, když má zneškodnit starostu New Yorku. S jeho dcerou toho má mnoho společného a starosta mu připomíná otce. Hluboko uvnitř totiž sní o normálním životě, o lásce, o domově a o rodičích, o které přišel. Touží po obyčejném životě natolik, aby misi sabotoval? (fortunalibri.cz)


Zdroje obrázků: # / # / #