POKUD ZŮSTANEŠ - COURTNEY COLEOVÁ

, ,
Vezměte kluka, kterému je všechno jedno, a do cesty mu postavte dívku, která je jeho pravým opakem. Světice s milým úsměvem a jeho zachránkyně. A nakonec čekejte, co bude dál. Věřím tomu, že mnozí už ví. Pax a Mila přišli oba o matku, Mila dokonce o oba rodiče, ale každý z nich se se ztrátou vyrovnával jinak. A nyní, když se potkali se může vše změnit. 
Všechno začne na pláži, kde Mila najde Paxovo bezvládné tělo v autě a zachrání mu život. Tahle jediná věc stačí, aby se vše dalo do pohybu a vše se změnilo.

Ale bude Mila schopna odpustit Paxovi všechny věci, 
které provedl a ty co ještě provede?
Změní se Pax nebo Mila?

O Pokud zůstaneš jsem si už na začátku udělala obrázek podle anotace, která mi připomínala až nezdravě moc Easy?. Ale řekla jsem si, že za pokus to stojí. Nakonec můžu s čistým svědomým říct, že tam jsou sice jisté podobnosti, ale tím to končí.

Kniha je psaná v ich formě a střídá se v ní pohled Paxe a Mili, kteří žijí každý svůj život až do doby, kdy se jejich světy střetnou. Mila má svůj obchůdek s výtvarnými potřebami, miluje umění a ráda fotí a kreslí. Když si večer vyjde na pláž udělat pár fotek západu slunce. narazí na zaparkované auto s otevřenými dveřmi, z něhož vykukuje lidské tělo. A jako správná samaritánka se hned pouští do zkoumání situace a pomoci druhému. A vůbec jí nedělá problém vytahovat naprosto cizího kluka z auta, když je poblitý, smrdí a neví, zda není něčím nakažený. A aby toho nebylo málo, dojde i na umělé dýchání, z úst do úst s příchutí zvratků, Jacka Danielse a popelníku. Tolik k obětavosti a samaritánství téhle mladé slečny.

Oproti Mile se Pax Tate chová jako hrozné hovado. Pije, fetuje a všechno je mu totálně u zadku. A aby to nebylo až přehnaně zjednodušené, tak jen co poprvé uvidí Milu Hillovou ve svém nemocničním pokoji, tak nemyslí na nic jiného než na její poprsí, tvary, a tak podobně. Jinými slovy, on JE hovado. Místo aby poděkoval a cítil se trapně, tak má všechno na háku a jedinou starost mu dělá to, kdy už ji dostane do postele. Ale ne všichni musí být zkažení až do konce života. Pro některé existuje náprava, zlepšení – tedy pokud sami chtějí.

Autorka přišla s dobrou myšlenkou, ovšem chvílemi jsem měla pocit, jako bych četla povinnou četbu s tím rozdílem, že v ní se nepoužívají slova jak čůr*k, šuk*t a podobně. Styl vyprávění byl prostě takový hrozně hrbolatý, možná proto se to chvílemi tak špatně četlo. Kvůli výrazům použitým v knize a milostným scénám bych knihu tedy mladším ročníkům rozhodně nedoporučovala. Ovšem konečné rozuzlení a epilog už měly něco do sebe.

Co se týče postav, tak mi přišlo, že si je autorka upravovala prostě tak, jak se jí zrovna hodilo do krámu. V jednu chvíli je Mila hodná, starostlivá, prostě správná samaritánka, a v druhé už vypouští z pusy výrazy, které byste u ní rozhodně nečekali a to i ve spojení s tvrdým sexem. A o Paxovi bych řekla jen to, že někoho s takovými změnami nálad bych snad v životě potkat nechtěla. On je snad horší než těhotná ženská, které hormony jedou nahoru a dolů. A jeho názory se mění stejně rychle.

Hodnocení přebalu: 3/5
Hodnocení obálky: 3/5
Hodnocení knihy: 2/5

Něco užitečného navíc...

Pokud zůstanešIf You Stay 
Beautifully Broken (1.díl) Courtney Coleová / 280 stran / Ikar

Česká anotace: Pax Tate je přitažlivý ničema, který neumí milovat. Když mu bylo sedm, zemřela mu matka a on trpí nevysvětlitelnými pocity viny. Aby se vyrovnal s prázdnotou v duši, bere drogy a zneužívá ženy. Zabírá to… dokud nepozná Milu. Ta mu dá naději, že se všechno může změnit, včetně něj – bude to ale stačit, aby s ním zůstala? (bux.cz)


Zdroje obrázků: # / # / # / #