POLIBEK STÍNŮ - LAURELL K. HAMILTONOVÁ

, ,

Život v utajení pro Merry není žádnou novinkou, už tak žije v Los Angeles celé tři roky a zatím se jí úspěšně daří své soukromí skrývat. V soukromé detektivní kanceláři spolu se svým šéfem Jeremym a kolegy, pracuje na případech, které zavání nějakou tou nadpřirozenou lumpárnou. Nutno dodat, že o případy není nouze. Koho by napadlo, že jeden takový případ může Merry připravit o celé tři roky snažení, které hrozí, že přijdou vniveč. Není totiž snadné zatajit onen drobný detail, že jste Temná princezna, sithe s královskou krví a po Vaší hezké tvářičce baží vaše teta, která se Vás snaží celé roky najít. Tím méně pozitivním je fakt, že Vás tetička nehodlá jen najít a pozdravit, ale rovnou zabít.

Podaří se Merry skrýt před svojí tetou? 
Jaký případ ohrozí její krytí?

Temná princezna, dívka, která je pouze dva malé krůčky od trůnu. Na první pohled nijak zvláštní, ale po důkladném prozkoumání velmi zajímavá osoba přitahující nejednu mužskou pozornost. Rozhodnutá pomstít svého otce, ale zůstat za každou cenu naživu, to je Merry.

Už před třemi lety ze dvora odešla, protože hrozilo, že přijde při neustálých bojích o život. Teď po takové době se zdá, že ani útěk ji nezachrání. Její teta – královna - ji chce najít za každou cenu. Ale není to jen ona, kdo usiluje o její život. Je tu i někdo, kdo si její smrt přeje snad ještě více než teta Andais. Merryin boj o přežití začíná, nedej bože, když se i samotné přežití zkomplikuje na maximum.

Polibek stínů je neobyčejný příběh, kde se nejvíce řeší právě Merry. A detektivní zápletka je, řekněme, jen takové zpestření mezi sexuálními narážkami a sexem samotným. Ne, nemusíte se děsit, že by celá kniha byla jen o sexu. To rozhodně ne. Ale čím více se začtete, tím více si budete všímat náklonnosti, kterou k Merry chová snad každý. Jasně, je to Temná princezna, která by díky dvěma úmrtím těch nejvyšších usedla na trůn, přesto je maličko divné, že po ní jede vážně každý. A kromě téhle neviditelné síly, která snad každého chlapa v okolí nutí alespoň myslet na to, jak se jí dostat do kalhotek, je tu ještě jedna drobnost. Rozsah moci, kterou Merry vládne. Zezačátku Vám ji představí jako téměř bezmocnou a než se nadějete, je z ní obávaná Temná princezna s hejnem Havranů.

Knize dávám čtyři hvězdičky hlavně proto, že se mi líbilo, jaký svět a jaké bytosti si autorka vymyslela. Ano, ze začátku jsem tápala a nechápala, o co v knize vlastně půjde, ale stačilo pár kapitol a člověk měl jasnou představu, o co jde. A hlavně tedy to, že okamžitě poznáte, že Merry rozhodně nebude obyčejná, zvlášť když se kolem ní začnou dít zajímavé věci a Vy máte takové to tušení, které Vám říká, že z té holky něco bude. Dalším plusem je rozhodně samostatnost hlavní hrdinky, kdy Merry pokaždé nečeká, že ji někdo zachrání a také to, že se pokaždé nezhroutí jako hromádka neštěstí.

Kdo četl od této autorky už Anitu Blake, tak asi tuší, čím se autorka vyznačuje. Tudíž ví, že nějaké ty sexuální pohnutky v knize rozhodně budou. A nemýlí se. Já osobně, jsem sérii Anity Blake nečetla, ale dost jsem o ní slyšela. Od určitého dílu se prý s vybíráním partnerů moc nemazlí a prostě si někoho vezme do postele. Dost silně doufám, že totéž nezamýšlí autorka i s Merry ve všech dílech. Zatím mám za sebou první a té promiskuity by mohlo maličko ubývat, ovšem moc tomu nevěřím.

Sečteno podtrženo. Polibek stínů rozhodně není knížka pro děti, což jistě napovídá fakt, že nejen, že ji označují za dark fantasy, ale já bych si dokonce dovolila ji nazvat fantasy erotickou knihou. A za předpokladu, že ve stejném duchu se ponesou i další díly bych si rozhodně rozmyslela, zda se do knihy pouštět v nižším věku (nedoporučuji). Ale pro odrostlejší čtenáře, tedy spíše čtenářky, které už mají minimálně pár desítek let za sebou, to jistě bude dobré čtivo. Obzvlášť při osamělých večerech.

Hodnocení přebalu: 2/5
Hodnocení obálky: 4.5/5
Hodnocení knihy: 4/5

Něco užitečného navíc...

Polibek stínůA Kiss of Shadows 
Merry Gentry (1.díl) / Laurell K. Hamiltonová / 392 stran Epocha

Česká anotace: Merry Gentryová pracuje pro soukromou detektivní kancelář v Los Angeles, která se specializuje na případy s nadpřirozenými motivy. A ve světě, kde vedle lidí žijí všemožné druhy kouzelných bytostí, o takové případy vůbec není nouze. Jenže Merry není jen člověk s malou příměsí kouzelné krve, která jí propůjčuje zvláštní schopnosti. Ve skutečnosti je princeznou Temného království, členkou královské rodiny, a od trůnu ji dělí jen několik krůčků. Právě intriky a úklady těch, kteří by ji rádi odstranili z nástupnictví, ji přiměly utéct do lidského světa a za každou cenu svou pravou identitu skrývat. Poklidná léta, kdy ji ohrožovali jen zločinci a nástrahy velkoměsta, však skončila. Její tajemství bylo prozrazeno a nezbývá než se vrátit ke dvoru a čelit mocenským pletichám, v nichž sex a láska jsou jen nástroji k dosažení vyšších cílů. Zachovat si důstojnost a zůstat věrná svým citům a zásadám není snadné, když Merry na každém kroku jde o holý život. (goodreads.com)Zdroje obrázků: # / # / #