PRINCEZNINY DENÍKY - MEG CABOTOVÁ

, ,
Vysoká, neasertivní dívka, kterou trápí malý hrudník, i tak by se dala popsat Mia Thermopolisová. Je prvním rokem na střední a jejím největším  problémem bylo, že propadá z matematiky . Máma začala randit s jejím učitelem, a  Mia je zakoukaná do Joshe,  nejpopulárnějšího kluka ze školy, který si jí ani nevšimne. To jsou, ale problémy jako má spousta čtrnáctiletých. Miu, ale čeká daleko závažnější problém.

Jak zvládne informaci, že je následnicí trůnu? 
Jak se jí podaří to přede všemi utajit?

Mia už od školky kamarádí s Lilly Moscovitzovou, jsou nejlepší kamarádky. A vše si svěřují. Nyní, když je Mia princezna se to změní. Miin plán je prostý - utajit před světem, že je princezna a být jí jen v Genovii. Ukáže se, že to nemusí být snadné, když máte za babičku Grandmere, Genoviiskou kněžnu vdovu. Ta dáma si rozhodně umí prosadit svou, což Mie bude dost komplikovat život.

Kromě problémů s kamarádkou, ji ale také čekají trable s láskou. Stejně rychle jako lze něco získat, to lze i ztratit.  Mia si velmi brzy uvědomí, že láska je možná někde, kde bychom ji nikdy nečekali. Stejně jako přátelství.

Kniha by měla být  deníkem obsahujícím zápisky Mii Thermopolisové, ale nemusíte se obávat kusých informací podaných bez ladu a skladu. V knize není popsána minuta po minutě Miina života, ale zachycuje vše potřebné, důležité a ještě se zasmějete. Příběh není úplně dělaný pro starší čtenáře, ale spíše pro dívky mladšího věku. Ti mladší mají určitý zkreslený pohled na svět a není tak problém uvěřit „pohádce“ o dívce vyrůstající s matkou na Manhattanu, která se najednou stává princeznou Genovie, jedinou otcovou následnicí trůnu.

Princezniny deníky jsou pohodové, odpočinkové čtivo, které pobaví. Vzhledem k tloušťce knihy se jedná o jedno až dvou večerní čtení, víc asi ne. Nicméně se nemusíte bát, že by vám dala Mia tak brzy košem, protože na vás čeká dalších devět dílů s touto pozoruhodnou mladou princeznou.

Moje hodnocení obálky: 2.5/5
Moje hodnocení knihy: 3.5/5

Něco užitečného navíc...

Princezniny deníkyThe Princess Diaries
Princezniny deníky (1.díl) / Meg Cabotová / 232 stran / Knižní klub

Česká anotace: Mia Thermopolisová je obyčejná americká 14letá dívka. Má běžné starosti jako spolužáci - propadá z matiky, její matka chodí s jejím učitelem, je nešťastně zamilovaná a pořád jí ne a ne narůst prsa. A ke všemu se dozví, že je princezna a dědička trůnu malého evropského knížectví. Teprve teď jí začínají problémy. Jak má tohle utajit před kamarádkami, když ji do školy vozí limuzínou osobní ochranka a po vyučování musí brát hodiny "princeznování" u nenáviděné Grandmere? Proč nemůže být zase jen obyčejná Mia? K překvapení všech - a nejvíc jí samé - se ale ukáže, že Mia je pro roli princezny jako stvořená. (bux.cz)

Zdroje obrázků: # / #