RUDÁ JAKO RUBÍN - KERSTIN GIEROVÁ

, ,
Gwendolyn žije poklidný život, zato její sestřenice je v jednom kole. Denně se učí jezdit na koni, šermovat a další divné věci, které do této doby prostě nepatří. Důvod, proč to dělá je prostý, možná je poslední chybějící drahokam. To ona - Charlotte - má být výjimečná a důležitá, na to je celý svůj dosavadní život připravována. Bohužel, ne vždy je vše takové, jaké se to jeví...

Charlotte se narodila v den, který určilo mnoho moudrých mužů za den, kdy se narodí poslední, tedy dvanáctý drahokam, dvanáctý cestovatel časem - Rubín. Od malička byla na tuto pozici úpěnlivě připravována - počínaje jízdou na koni, učením se cizích jazyků, historie, šermování či jiných velice důležitých dovedností, které by se jí v minulosti mohli hodit. Součástí je také slib mlčení, ale ten platí pro celou rodinu - celá ta věc s cestováním časem, je jedno velké tabu pro normální lidi.

Celá povedená rodina - přesněji tetička a babička - jsou naprosto nadšené a zaneprázdněné rozplýváním se nad tím, jak je Charlotte skvělá. Gwendolyn v jejím stínu prožívá relativně poklidné dětství, společně se svojí nejlepší kamarádkou Leslie. A nebyla by to nejlepší kamarádka, kdyby jí Gwendolyn všechno prostě neřekla - od toho přece nejlepší přítelkyně jsou, ne? Každý nemá  v rodině potrhlou historku o daru cestování v čase, která se dědí podle data narození a ještě potrhlejší tetičku posedlou úspěchem své dcery.

Nestačí, že si o Gwendolyn lidé myslí, že mluví sama se sebou, navíc to  vypadá, že to není její připravovaná sestřenice, kdo bude cestovat časem, ale sama Gwendolyn. Tedy, až tak sama zase ne. Svoji úlohu tu sehraje i na první pohled namyšlený Slizák Gideon.

Knížku vypráví, miloučká postava Gwendolyn, kterou si nejde než zamilovat. Je milá a ve všech ohledech působí průměrně - tedy až na detail, občas vypadá, že mluví sama se sebou. A  přestože část její rodiny pomalu hysterčí a má nos nahoru kvůli Charlottině výjimečnosti, Gwendolyn je  pouze lehce otrávená, ale celou situaci docela chápe. Charlotte jsem dost nesnášela - tedy zpočátku, později mi jí bylo maličko líto, protože má za matku takovou fúrii. Nejde jí nesnášet, protože měla pořád nos nahoru a chovala se příšerně povýšeně.

Tahle kniha je trochu dobrodružná, s náznakem romantiky, která se snad vyvine v dalších dílech a s lehčí dávkou humoru - navíc u ní téměř nemusíte přemýšlet, a jen se necháváte unášet dějem. Myslím, že pro holky je tato kniha jak dělaná a nepohrdnou ji ani kluci. Na chlapy  malinko přeslazené - snad to cestování časem a objevování nových informací vyváží.

Moje hodnocení obálky: 2.5/5
Moje hodnocení knihy: 4.5/5
  

Něco užitečného navíc...

Rudá jako rubín / Rubinrot
Láska nezná čas (1.díl) / Kerstin Gierová / 336 stran / CooBoo

Česká anotace: Žít v rodině, která je samé tajemství, není pro šestnáctiletou Gwendolyn zrovna snadné. Jednoho dne se s ní zatočí svět a ona se rázem ocitne ve známé ulici, jenže téměř sto let před svým narozením. Vzápětí pochopí, že tím největším rodinným tajemstvím je ona sama. Zbývá jí ale ještě pochopit, jaké nebezpečí člověku hrozí, když se zamiluje napříč časem. (cooboo.cz)

Zdroje obrázků: # / #