TEMNÉ HORY - PATRICK CARMAN

, ,
Malá zvídavá dívenka Alexa, která odjakživa cítí, že se narodila pro něco víc. Věří, že jí osud přichystal nějaké úžasné dobrodružství. Ve svých dvanácti letech by mnozí čekali, že bude bojácná, ale ona se namísto toho snaží prozkoumat každý kout, každé dveře a dostat se konečně za hradby. Sama netuší, jak blízko je k tomu, aby ji jedno takové dobrodružství potkalo a ona se za hradby opravdu podívala.

Ale je na takové dobrodružství připravená?
Zvládne to? Není příliš malá?


V zemi zvané Elyon, které vévodí čtyři velká, hradbami obestavěná města, která spojuje vysoká zeď, žije kromě stovek lidí i malá dvanáctiletá dívenka Alexa. Navzdory poměrně vysokému postavení, do kterého má teprve dorůst, jakožto dcera jednoho z vůdců má Alexa až nebezpečně velkou volnost. Slepá víra v to, že uvnitř hradeb je bezpečno, může být pro všechny jednou osudná.

Ale vraťme se na začátek, do doby kdy se teprve začalo budovat první město a následně po něm další. Lidé se uprostřed hradeb cítili bezpečně a z měst nechtěli cestovat, proto se postavily hradby i podél cest, a to v rekordním čase. Celou věc s hradbami má na svědomí Warvold – to on chtěl lidi ochránit před nebezpečím číhajícím v Temných horách - , který až později pochopil, že se nezachoval tak jak měl a celou situaci špatně pochopil. Bohužel až příliš pozdě…

Warvoldova smrt spustí sérii nečekaných událostí, z nichž jedna může mít fatální následky pro celý Elyon. Existuje však jedna dívka, která byla vybrána, aby zachránila nejen sebe, ale i lidi z města a pomohla zvířatům. Ale copak dokáže malá dívenka porazit temné bytosti?

Pokud se Vám líbila Narnie a jste v tom správném věku, pak si myslím, že tohle se Vám bude líbit také. Můj problém je, že z knih o Narnii jsem zrovna na větvi nebyla, a v tom správném věku na tuhle četbu už se necítím pár let. Jsou pohádky, ke kterým si můžu sednout i za 10 let a stále se mi budou líbit, ale tenhle druh četby, jako je Narnie nebo Elyonova země, do té skupinky prostě nepatří. Takže do dalšího dílu se pustím už spíše ze zvědavosti ohledně osudu hlavní hrdinky, než proto, že by mi sedl styl psaní – protože nesedl – nebo proto, že naprosto chápu důvěru starších ve dvanáctiletou holku – protože nechápu.

Příběh, který není ani pro malé děti a ani pro dospělé, tak bych shrnula zacílení této knihy. Na děti je tu až příliš mnoho smrti a složitostí, i když se v knize najdou i pasáže, kde jsou věci vysvětlené až vyloženě pro nechápavce. A pro dospělé to zase bude hodně naivní příběh, kde zvířata mluví a dospělí věří historkám o spiknutí, která jim pověděla mladá dvanáctiletá holka.

Celkové pojetí příběhu bylo pěkné, jednoduché a věřím, že jako týdenní seriálové vyprávění i velmi povedené. Přesto jsme se v knize nevyhnuli pasážím, kde jde hlavní postava v podstatě naslepo s člověkem, kterého nezná – špatný příklad pro děti – do míst, kde nikdy nebyla, a to i přesto, že byla varována, že jsou tam zlé a nebezpečné věci. Kdyby byla hlavní postava dospělá, tak řeknu: „Klidně, proč ne?“, ale když je hrdinkou dvanáctiletá dívka, tak se mi to zdá dost podezřelé. Kdybych byla dítě, tak bych určitě nešla s někým, kdo by mi nechtěl nic prozradit do míst, kam jsem nikdy předtím nevkročila – a už vůbec ne pokud by to člověk nebyl.

Co se týče hodnocení knihy, pak musím pochválit krásně vyvedené obálky, ať už u tohoto nebo následujících dílů. S obsahem spokojená až tak nejsem, ale jak jsem řekla, kniha není zacílená pro mou věkovou kategorii, proto se pokusím na to kouknout s trochou nadhledu a poněkud mladšíma očima.

Hodnocení obálky: 4.5/5
Hodnocení knihy: 3/5

Něco užitečného navíc...

Temné horyThe Dark Hills Divide
Elyonova země (1.díl) / Patrick Carman / 224 stran / Fragment

Česká anotace: Všude tam, kde se oceán setkává se zemí, kde útesy jsou tajemné a skály rozeklané, leží Elyonova země plná magických tajemství.
Odhalte společně s Alexou, co se skrývá za vysokými hradbami chránícími město před zlem, které dříme v okolních Temných horách. Dokáže sama čelit prastarému prokletí, pravdě o sobě samé, a zachránit Elyonovu zemi před nebezpečím, které by ji mohlo navždycky změnit? (fragment.cz)Zdroje obrázků: # / # / # / #