TRABLE - SAMANTHA TOWLE

, ,
Zemře vám otec a Vy cítíte úlevu? Že je to divné? Ne v případě Mii Monroeové. Její otec Oliver byl sice úžasný kardiochirurg, ale jako táta stál za prd. Možná i za prd je dost jemné označení, zvláště pro muže, co je ve společnosti milý, pozorný a samý úsměv, ale za zavřenými dveřmi je to hrubián, tyran a násilník. A nejhorší na tom je, že si na to Mia tak zvykla, že ani při vybírání partnera se nemohla víc strefit do člověka, který by se Oliverovi podobal víc.

Koho si Mia vybrala a jak jí to zkomplikuje život? 
Překoná někdy trauma z dětství?

Mia chodí na Harvard, a její otec jí kupuje drahé dárky. Ale nenechte se zmást, není to žádná vydržovaná dcerunka. Na Harvard šla kvůli otci a dárky dostává jako omluvu za to, jak ji její otec týrá. A nyní, když už má být konečně volná, si našla chlapa, který není o nic lepší než Oliver. Muž, jež ji nejen týrá, ale nyní se ji pokusil vzít i tu nejposlednější špetku důstojnosti. Forbes. Kvůli němu teď utíká od všeho, co měla. Být co nejdál od svých běsů a utrpení. Najít svou ztracenou část - svou matku.

Miin život se změní k nepoznání nejen útěkem, ale i díky tomuto hledání mámy, jež ji opustila a dalším věcem. Otázkou zůstává, zda je Mia natolik rafinovaná, aby celé své odporné minulosti utekla. Protože stačí chvilka a nově nabyté štěstí jí může během chviličky uprchnout, zděšeno její minulostí.

Ta „úžasná“ horská dráha emocí, kdy Mia napřed cítí bolest, pak necítí nic, zase bolest, nadrženost, sebenenávist a pak, najednou jsou její emoce naprosto kladné a stoupají k výšinám. Prostě ne. Odmítám to pochopit. Navíc další věc co mi nedává smysl je její chování. Jasně, chápu, že si toho hodně prožila, a taky byla „vychovávána“ jinak, ale i tak se mi to zdá dost divné.

Oslnivá anotace slibující parádní čtenářský zážitek se spoustou dramat a emočních výkyvů. To dokáže nalákat nejednoho čtenáře a dokonce i mě. Jaký šok ale nastal, když jsem četla, četla a četla a kniha pořád nebyla tak dobrá, jak lákala anotace, ale co hůř byla nereálná. Podle mého celou knihu zachránil až EPILOG, který byl extrémně sentimentální a povedeně napsaný.

Ne, že by se čtením knihy byl nějaký problém, to ne. Celkem vzato by kniha byla čtivá, kdyby Vám nedocházelo na každém třetím řádku jak neoriginální, nereálné a klišoidní to je. Skutečně jsem se na knize snažila hledat pozitiva, ale prostě to nešlo. Opravdu jsou podle mého jen tři: povedený přebal, myšlenka a epilog.

Jak jsem řekla, myšlenka se mi zdá dobrá, jen poněkud nešikovně zpracovaná. Přiblížila bych to asi knihou, kterou jsem četla nedávno, Bez naděje, ale ta se mi líbila podstatně více. Trable se Vám snaží hrát na city a doufá, že díky ožehavému tématu na knihu nezanevřete. Je to prostě příběh velmi podobný těm, které můžete v poslední době v našich knihkupectvích zahlédnout. Třebaže knihu nehodnotím příliš pozitivně, ať už z důvodu těžko uvěřitelných pasáží plných přehnaných reakci nebo té nereálnosti, neřekla bych, že je to úplný „odpad“. Přesto trvám na tom, že to žádný zázrak tedy není, ať už si lidé na goodreads.com myslí co chtějí.

Nejsem spisovatel, pouze jsem kdysi dávno psala pár povídek, proto velmi nerada hodnotím knihy negativně. Obzvlášť méně než dvěma hvězdičkami, protože si říkám, že se určitě najde někdo, pro koho bude kniha jako stvořená. Ale u téhle knihy o tom dost pochybuji. Pro tentokrát jsem sáhla pěkně vedle. A hodnotím jednou a půl hvězdičkou. Takže pokud Vám nevadí klišé, neautentičnost a nereálnost celého příběhu, tak s chutí do něj, protože budete nadšení. Pokud jste jako já, pak se této knize raději vyhněte.

Hodnocení přebalu: 4/5
Hodnocení obálky: 3/5
Hodnocení knihy: 1.5/5

Něco užitečného navíc...

Trable / Trouble
Samantha Towle 384 stran / Baronet

Česká anotace: Mia Monroeová nikdy neměla lehký život. Když se konečně osamostatnila, myslela si, že všechno bude jednodušší. Ale nebylo… Teď utíká před minulostí, o níž se nesmí nikdo dozvědět. Zoufale se snaží najít lásku, o které dosud jen snila.
Jordan Matthews naopak bere všechno na lehkou váhu. Má rád ženy, jednoduchý, uvolněný a bezproblémový život. Jenže pak potká Miu… zlomenou, zdeptanou a s takovou přítěží, jež je na jednoho člověka příliš. Čím více tuto dívku poznává, zjišťuje, že poprvé chce někomu pomoct. Že touží dozvědět se o ní víc… (baronet.cz)

Zdroje obrázků: # / # / # / #