VEČEŘE S VAMPÝREM - ABIGAIL GIBBSOVÁ

, ,
Osud dokáže být občas pěkná potvora. Umře vám brácha, přítel vás podvádí, a tak se vzepřete a začnete chodit na večírky. Tohle vás v jednu, na pohled mírumilovnou a poklidnou noc přivede na náměstí, kde v následujících minutách budete svědky věcí, které si budete přát zapomenout a které vám změní život. Jako pouhý člověk pohlédne Violet Leeová do očí bytostem, jež vládnou noci a rozhodně nejsou mírumilovní. Možná to zní trochu jako klišé, ale je to tak. Každopádně šetrné zacházení nečekejte od nikoho obzvláště ne od vampýrů, pro které jsou lidé jen potrava.

Přežije Violet tento střet dvou ras?
Co jí hrozí horšího než smrt?

Do rukou se mi po dlouhé době dostala kniha, kde upíři/vampýři a jiná zubatá stvoření nejsou jen vyumělkovaní domácí mazlíčci dle vzoru S.Meyer a jejího Edwarda. I když dobrá, on také není až takový domácí mazlíček, ale vy víte, co tím chci říct. Prostě v této knize jsou vampýři pregátoři, kteří se kvůli krvi neštítí zabít člověka nebo zvíře. Krev a brutalita je u nich na denním pořádku - jsou vampýři, nejsou lidé a nemíní si na ně ani hrát. Ovšem zase to nejsou úplná bezduchá monstra. Mají city, jen ne takové, jaké bychom očekávali.

Příběh vypráví mladičká, teprve sedmnáctiletá lidská dívka Violet Leeová. Tvrdohlavá, drzá, a tak lidská. Violet se vydala zase na jeden ze svých nočních výletů za zábavou. Měla se sejít na náměstí s kamarádkami, ale ty nedorazily, místo nich se na náměstí objevili dvě - naprosto odlišné - skupinky mužů. Tehdy se poprvé setkala s Kasparem (v knize je i pár kapitol, které jsou z jeho pohledu) - vampýrem, který se jí hnusil a kterým opovrhovala a který ji přesto okouzlil a přitahoval. To první bylo zcela logické - vždyť přímo před jejíma očima se staly věci, na které by nejraději ihned zapomněla - , avšak s tím druhým si Violet rady nevěděla a hnusila se za tyto myšlenky sama sobě. On je vrah, na to nesmí nikdy zapomenout.

Mezi hlavními postavami jsem neměla nejmenší problém se orientovat, problém nastal až ve chvíli, kdy se na scéně objevilo víc vedlejších postav - to jsem potom musela vzpomínat nebo rovnou listovat nazpět, abych věděla o kom to mluvíme, ale tento problém mám u většiny knih, která se netočí jen kolem čtyř lidí. Postavy byly zajímavé a bylo vidět, jak se postupem času drobně mění jejich povaha, chování i postoj k Violet. Violet Leeová je kapitola sama pro sebe a stejně tak Kaspar i Fabian. Violet se svojí drzou pusou, Kaspar s chováním, které je stejně proměnlivé a nepředvídatelné jako chutě těhotné ženy a Fabian a jeho starostlivost. Každá z postav si mě svým způsobem získala a mě nezbývá než čekat na další díl.

Kniha je napsána velmi dobře. Zaujala mě už samotná myšlenka, která z knihy vystupuje a hlavní zápletka nebo hlavní problém v příběhu. Nic není tak jak se zdá a život není vždy jednoduchý. I krvesající, vraždící vampýři mají srdce a to, že jim netluče, neznamená, že nic necítí. Abych pravdu řekla, tak při sebemenším náznaku nějakého citu jsem v tom hledala něco víc a snažila jsem se příběh domýšlet, ale to prostě nešlo. Autorka knihu napsala tak, že vás zvědavost nutí otáčet stránky dál a dál, a když ne zvědavost, tak styl psaní, díky kterému vás kniha pohltí.

Hodnocení obálky: 4/5
Hodnocení knihy: 4/5

Něco užitečného navíc...

Večeře s vampýremDinner with a Vampire
Temná hrdinka (1.díl) / Abigail Gibbsová / 480 stran / Knižní klub

Česká anotace: Vzrušující paranormální román zasazený v Londýně a zalidněný nezapomenutelnými postavami, mezi nimiž se rozvíjí navzdory okolnostem něco jako láska... 
Když Violet Leeová cestou z večírku narazí na okouzlujícího a přitom děsivého vampýra Kaspara Varna, začne tak pro ni nebezpečná dobrodružná cesta, jakou si nedokázala představit ani v nejdivočejších snech. Vzájemná přitažlivost mezi Kasparem a Violet se nedá popřít a zdá se, že nedokážou odolat své touze – ale za jakou cenu? (bux.cz)


Zdroje obrázků: # / # / #