VIDÍM TO, CO VRAH - JILL HATHAWAY

, ,
V týmu roztleskávaček začíná být dusno. Dívky bojují o přízeň nejpopulárnějších kluků ve škole a nenechají se jen tak odstrčit na druhou kolej. A když je pak jedna z nich - Sophie - nalezena mrtvá ve svém pokoji s přeřezaným zápěstím, přepadnou dívky výčitky svědomí. Nikdo nemůže s jistotou tvrdit, že to nebyla sebevražda. Jen někdo, kdo omylem vklouzl do mysli vraha.

Co když vidíte očima vraha?
Můžete to vůbec někomu říct?


Když byla Vee malá, zemřela jí matka. V pubertě začala omdlévat a přenášet se do myslí druhých lidí. Když se to pokusila říct otci, poslal ji k psycholožce, která došla k závěru, že si vymýšlí. A tak začala Vee lhát. Doktoři její stavy označili za narkolepsii, při které člověk během dne upadá do spánku, což se jí ale nestává. Díky těmto nechtěným návštěvám cizích myslí, zná tajemství mnoha lidí. A jejich tajemství není snadné udržet. Kdo bude věřit dospívající dívce, když jí nevěřil ani vlastní otec?

Vee je obyčejná teenagerka, která řeší běžné problémy. Na první pohled vás zaujmou její růžové vlasy a časté kruhy pod očima. Kdysi oblíbená roztleskávačka je dnes průměrnou studentkou se zdravotními problémy. Tedy ne, že by se to, co se jí děje, dalo označit za zdravotní problém. Ovšem závěr lékařů ano. A tak se Vee snaží každý den nějak přežít, bez toho aniž by usnula uprostřed hodiny a přenesla se do cizí hlavy. Od rána do večera do sebe sype kofeinové pilulky, a ač je to k nevíře, stále nějak funguje. Má ráda knihy o vesmíru a černých dírách a ohýbá na nich růžky, aby nezapomněla, kde skončila. 
Vee má mladší sestru Mattie, která patří k roztleskávačkám. Jako v každé druhé škole spolu dívky soupeří o popularitu a nejsou na sebe zrovna milé. Vee do této společnosti ale nepatří, drží se na okraji. Když je nalezena jedna z roztleskávaček mrtvá a její smrt je považována za sebevraždu, tak to s Mattie otřásne. Vee musí být Mattie oporou, jelikož otec na ně zase nemá čas, protože někde v nemocnici zachraňuje život nějakému novorozeněti. Ale kdo bude oporou pro Vee, když náhodou vklouzne do mysli vraha, který roztleskávačku zabil? Dřív by to byl Rollins, její nejlepší kamarád, ale s tím se teď trochu odcizili. Takže to možná bude ten nový kluk, Zane, a pomůže jí to celé vyřešit dřív, než vrah udeří znovu.

Když kniha vyšla, tak jsem měla pocit, že ji vidím na každém rohu. Dostala jsem se k ní však až mnohem později, a nelituji toho. Knihu jsem si užila možná právě proto, že jsem od ní moc neočekávala. Obálka mi nepřipadala nijak výjimečná a už z názvu jsem si udělala jakousi představu, o čem by kniha mohla být. Proto pro mě bylo velmi milým překvapením, když jsem se do knihy začetla a zjistila, že se čte téměř sama. Během chviličky jsem ji měla zhltnutou a hledala jsem informace o dalším dílu. U většiny knih mám aspoň hrubý odhad, kdo stojí za tím či oním, ale u téhle knihy jsem až do poslední chvíle nevěděla, kdo je vrahem.

Hodnocení obálky: 3/5
Hodnocení knihy: 4/5

Něco užitečného navíc...

Vidím to, co vrah / Slide
Děsivé splynutí (1.díl) / Jill Hathaway / 272 stran / Fragment

Česká anotace: Vee Bellová si je naprosto jistá, že sestřina kamarádka Sophie nespáchala sebevraždu. Byla zabita. Ona to ví, protože tam byla. Vee má narkolepsii, během záchvatů ale neupadá do spánku. Když omdlí, ocitá se v hlavě někoho jiného a prožívá život skrz jeho oči. Vklouzla například do hlavy své sestře, když podváděla při testu z matematiky, do učitelovy, který pil před začátkem hodiny. Nic ale Vee nepřipravilo na to, co se stalo jedné říjnové noci… ocitla se v hlavě někoho, kdo držel v ruce zakrvácený nůž, a stál nad Sophiiným tělem. Vee přímo zoufale touží někomu sdělit své tajemství, ale kdo by jí věřil? Zní to tak šíleně, že to nedokáže říct ani kamarádovi Rollinsovi, natož policii. Rollinsovi to ale říct stejně nemůže, protože teď už se moc nestýkají, Vee totiž tráví čím dál tím víc času se Zanem. Zamotaná do nebezpečí a děsivých lží, musí Vee sama odhalit vraha dříve, než udeří znovu. (fragment.cz)


Zdroje obrázků: # / # / # / #