ŽELEZNÁ DCERA - JULIE KAGAWA

, ,
Meghan Chaseová už má jedno dobrodružství částečně za sebou. Ash, zimní princ, jí pomohl zachránit bratra a ona s ním na oplátku musí odejít do zimního dvora královny Mab. Meghan k Ashovi chová jisté city, ale není si jistá, zda je chová i on k ní nebo si s ní zimní princ jen hraje. Po příchodu na zimní dvůr se totiž Ash někam vytratil a Maghan tak zůstává sama na nepřátelském území napospas zimní královně.

Jak si Meghan povede sama mezi tolika zimními férii?
Předstíral Ash své city k Maghan přesně dle nařízení své královny?

Meghan Chaseová je napůl člověk a napůl alfka, princezna letního dvora a dcera krále Oberona. Po záchranné misi, kde se jí s pomocí zimního prince Ashe podařilo zabít krále Mechana a zachránit svého bratra Ethana, se Meghan vydává do Tir Na Nogu společně s Ashem, aby splnila svou část dohody. Po příchodu na zimní dvůr se od ní však Ash odpojí a Meg si není jistá, zda k ní vůbec někdy něco cítil nebo to vše byla jen lest, aby ji donutil vrátit se do zimního dvora spolu s ním. Ocitla se sama. Jediná letní elfka mezi tolika zimními férii. Navíc jí nikdo nevěří. Nikdo kromě ní a Ashe neviděl železné férie, a tak vše co se stane, svalují na letní dvůr. Meg je rozhodnutá bojovat, ale když se dozví, že má možnost vrátit se domů, její odhodlání zakolísá. Navíc, už nemá svoje magické schopnosti a se vším, co proti ní jde, se musí vypořádat pěkně po staru. Jak lákavá je představa vrátit se domů za matkou, bratrem a nevlastním otcem.

Zemi magie a kouzel už znáte z předchozího dílu. Kouzelná krajina zvaná Kdesikdys skýtá mnohá tajemství a snad ještě více tvorů a tvorečků, co se vás dříve či později pokusí zabít. Snažit se projít tímto světem bez znalého průvodce se rovná téměř sebevraždě. Obzvláště pro člověka nebo hledaného trestance. Meghan měla při průchodu Kdesikdys vždy nějakého ostříleného průvodce a stejně se ji dříve nebo později pokusilo něco sežrat nebo alespoň zabít. I když je krajina napohled nevinná, krásná a kouzelná, zdání klame. Autorka velice živě, pestře a barvitě vylíčila nejen okolní krajinu, ale i postavy.

Třeba zimního prince Ashe, u kterého jde jen těžko odhadnout, co předstírá a co je opravdové. On je mistrem přetvářky a klamu, napomáhá mu v tom i jeho zevnějšek. Jeho ledovost je dobře stavěná, svalnatá a zatraceně sexy. Občas dokáže být i pěkně galantní, ale také paličatý. S tou paličatostí na tom ale není ještě tak zle jako Maghan. Ta si něco umane a jde za tím, jako například u záchrany bratra. Vzdala se svých nejcennějších vzpomínek - vzpomínek na otce -, rozdávala sliby všude možně, jen aby došla ke svému cíli - zachránit bratra. Od prvního dílu Meg lehce zmoudřela a už se snaží chovat trochu zodpovědněji, i když jí to občas nevyjde. Na každý pád je pořád z části člověk, takže si to může dovolit. Pokud ji to jednou nezabije.

Tahle série plná kouzelných fériů mě vážně chytla. Už jen stylem autorčina psaní, ale i nápadem vložit něco starého do nové doby a upravit to, aby se to současným čtenářům líbilo. Celá zatím vydaná série je mix něco mezi Alenkou v říši divů a Snem noci svatojánské. Komu se líbí svéhlavá hlavní hrdinka, věčný komik a její sexy idol, tak si tuhle sérii jistě zamiluje.

U minulého dílu se mi Puk dost zprotivil, ale v tomhle jsem ho zase začala mít ráda. Za to Ashe jsem chtěla každou chvíli škrtit. Ten chlap vážně zkoušel, co vydržím.

U tohohle dílu jsem našla i nedostatky. Vadilo mi, že se s Maghan pořád snažili zacházet jako s dítětem, i přesto, že jim už jednou zachránila zadek. A vytáčela mě férijská pravidla ohledně lásky, ale to k té knize prostě patří.

Hodnocení obálky: 4/5
Hodnocení knihy: 4/5

Něco užitečného navíc...

PŘEDCHOZÍ DÍLY.:
Železný král / Železná víla (1.díl)

Železná dcera / The Iron Daughter
Železná víla (2.díl) / Julie Kagawa / 360 stran / Knižní klub

Česká anotace: Meghan Chaseová, napůl smrtelnice a napůl letní elfka, nikdy nikam pořádně nezapadala. Aby zachránila bratra, uzavřela dohodu se Zimním princem. Ten ji však opustil a odvrhl a ona zůstane se zlomeným srdcem uvězněná na chladném, nepřátelském dvoře Zimní královny. A když začne hrozit válka mezi zimními a letními fériji, Meghan si uvědomuje, že pravé nebezpečí představují železní férijové, ty podivné bytosti, které kromě ní a prince Ashe nikdo nespatřil. Jenže jí nikdo nevěří. A co hůř, Meghan přišla o vlastní magické schopnosti a ve zrádném světě, který ji obklopuje, si musí poradit jen pomocí vlastní chytrosti. Neví, komu může důvěřovat, netuší, kam se obrátit o pomoc. A přestože si Meghan vypěstuje železnou sílu vůle a odhodlání, nedokáže odolávat toužebnému šepotu svého až příliš lidského srdce. (bux.cz)


Zdroje obrázků: # / # / #