ŽELEZNÝ KRÁL - JULIE KAGAWA

, ,
Meghan Chaseová je přesvědčená o tom, že je naprosto obyčejná. Víc už se však zmýlit nemohla. Každým dnem se blíží její šestnácté narozeniny a jí se s každým dnem mění život a stává se divnějším. Když pak s Robbieho pomocí odhalí, že jejího čtyřletého bratra Ethana unesly bytosti, které by ani neměly existovat. Neváhá a vydává se ho hledat do země kouzel, kde na ni číhají všelijaké nástrahy. Aby je překonala, musí se spojit s tajemným a krásným Ashem.

Najde Meghan svého bratra?
Kdo je vlastně Meghan ve skutečnosti?

Příběh je o Meghan Chaseové, která žije s matkou, bratrem Ethanem a nevlastním otcem Lukem. Její otec zmizel, když bylo Meg šest let a od té doby ho neviděla. Blíží se Meghaniny šestnácté narozeniny, pro Meghan to má být nový start, ale bohužel je tomu jinak. Začnou se dít podivné věci. Meg najednou vidí věci, které jiní lidé nevidí a děsí ji to. Její čtyřletý bratr Ethan potom přijde s historkou, že má něco ve skříni a Meg už z toho začíná trochu bláznit. Třešničkou na dortu je ale to, když se počítače ve škole zblázní a objeví se na nich děsivý vzkaz adresovaný Meghan. Doma pak Meg najde Ethana stojícího nad matkou, která leží v kuchyni v kaluži krve. Všechno jde z kopce a Meghan nic nechápe. Ale má Robbieho. Robbie Googfell je její nejlepší přítel, který tak trochu není člověk, ale férij. Když jí vysvětlí, že Ethan není Ethan a toho pravého unesli, vydává se ho společně s Robbiem hledat.

Ze začátku poměrně nudný život středoškolačky se však jako mávnutím proutku mění v neobyčejné dobrodružství, kde Meg prochází mezi světem lidí a kouzelnou zemí Ferií, aby našla bratra. Ve světě lidí nikdo ani netuší, kolik fériů denně potkává a co všechno nevidí. Někteří citlivější lidé dokáží vycítit férijskou přítomnost. Ale takových je málo. Vše totiž halí mlha zvaná okouzlení, která má všechny férie před zraky člověka skrýt. Když projdete průchodem do Kdesikdys, země fériů, najdete tam nejrůznější tvory a mytická stvoření.

Meghan Chaseová není obyčejná, když vás ale vaše okolí neustále přesvědčuje o opaku, tak uvěříte. Spolužáci mají Meg za venkovskou šmudlu. Když se Meg vydává hledat bratra do země magie a kouzel, nejen že se změní, ale zjistí i něco o tom, kdo je a kdo je její otec. Že není obyčejná. Tedy ne, že by jí to Robbie Goodfell, její nejlepší kamarád, občas nepřipomněl. Robbie byl Meg vždy nablízku a byl připravený se svou dávkou vtípků okořenit Meghanin nudný den. Ale odkud se Robbie vlastně vzal? Tuhle otázku si Meg začala pokládat, až když už bylo pozdě a místo Robbieho před ní stál Puk, jehož znala jen z pohádek.

Knih s vílí tématikou jsem moc nečetla, takže jsem byla zvědavá, jak si autorka poradila s touhle. A musím říci, že mě kniha více než příjemně překvapila. Možná byla původně určena čtenářům trochu mladším, ale myslím, že ani ti starší jí nepohrdnou. Kniha mi hodně připomínala Alenku v říši divů, už jen Grimalkinem, kterého bych chtěla domů. Taková velká chlupatá kulička, co si s vámi popovídá. Příběh samotný se mi velice líbí a nechci vám ho spoilerovat víc, než už je v oficiální anotaci, takže naťuknu své pocity o hlavních hrdinech.

S Meghan jsem neměla nejmenší problém, ona je taková "badatelka za všechny prachy" a krásně mi sedla. Za to Puk mě štval čím dál tím víc. Na začátku jsem ho zbožňovala a ke konci už jsem se jen modlila, aby se tam objevoval co nejméně. A Ashe bezmezně obdivuji. Asi na tom něco bude, že hodné holky jsou spíš na zlé kluky.

Hodnocení obálky: 4/5
Hodnocení knihy: 4/5

Něco užitečného navíc...

Železný král / The Iron King 
Železná víla (1.díl) / Julie Kagawa / 368 stran / Knižní klub

Česká anotace: První díl skvěle hodnocené „young adult“ série s nádechem fantasy. Život šestnáctileté Meghan Chaseové se převrátí naruby, když se dozví, že jejího malého bratra unesly podivné bytosti do kouzelné země Férie. Během záchranné mise se ukáže, že Meghan je dcerou mocného Letního krále a ona samotná je pro mnoho obyvatel říše cennou trofejí. Ve snaze najít bratra se spojí s Ashem, zimním princem a svým nepřítelem, jehož chladná krása, statečnost a skrývaná zranitelnost jsou Meghan čím dál méně lhostejné…(bux.cz)

Zdroje obrázků: # / # / # / #