ŽENICH NA ZABITÍ - SOPHIE RANALDOVÁ

, ,
Máte spokojený dlouholetý vztah se svou drahou polovičkou, ale na svatbu nepomýšlíte. Žít „na psí knížku“ je přece fajn. A pak najednou přijde období, kdy se se svatbami roztrhne pytel. Všichni nebo téměř všichni vaši přátelé se najednou – i po letech rozmýšlení – rozhodli vzít a vás samozřejmě otravují nikdy nekončícími dotazy „Kdy už do toho praštíte vy?“. A vám to po jedné obzvláště honosné a velmi dobře občerstvené svatbě nedá a v lehce podnapilém stavu se s partnerem rozhodnete se teda konečně vzít. Svatba a manželství přece nic nezmění. Opak je ale pravdou…

Ti kdo si myslí, že svatba či snad následné manželství vyřeší všechny dosavadní problémy jsou hodně velcí snílci. Řekla bych, že se shodneme, že je to právě naopak. Díky „svatební horečce“ a následnému soužití - kde víte, že ten druhý je vážně s vámi a vy se prostě nemůžete jen tak sbalit a beze slova odejít – vyplují na povrch i malé problémky, kterých jste si dříve ani nevšimli. Všechno bude najednou jiné. A to nemluvím o vaší nastávající tchýni či tchánovi, kterých se po svatbě už vážně nezbavíte. Pokud máte velké štěstí, pak si s nimi budete rozumět jedna báseň a každoroční návštěvy pak budou radostné a dlouho očekávané. V opačném případě pak budete týden dopředu znechuceně trénovat americký úsměv a zdvořilé „Ne, děkuji.“ nebo „To je od vás opravdu milé, ráda si poslechnu vaši radu.“ Své o tom ví i Pippa, hlavní hrdinka z knihy Ženich na zabití, které se díky onomu podnapilému souhlasu k svatbě převrátí doposud spokojený život vzhůru nohama.

Pippa a Nick byly spokojení, nebo si to Pippa alespoň myslela. Bydleli v krásném bytě, měli úžasně přítulného kocourka. Pippa změnila místo ve firmě, aby trávila více času doma a tak celkovému štěstí nic nebránilo. Přišla osudná noc a najednou se měla Pippa vdát. Nikdy ji honosné svatby ani to šílenství kolem svateb moc nebralo. Když musela trávit více času v práci, dokonce i cestovat, tak jí vůbec nevadilo, že se Nick ujme příprav na svatbu. Nečekala ale, že se z Nicka stane „šílená nevěsta“. Zařídí obří svatbu ve velkém stylu a navíc k nim do bytu nastěhuje jeho drahou matku.

Celá kniha je velmi působivě a přesvědčivě napsaná. Pippiiny peripetie s nastávající tchýní jsem prožívala zároveň s ní. Představovala jsem si, jak se Pippa - pokaždé, když si na nějakou epizodku s Ericou vzpomene - otřásá vzteky a pocitem naprosté bezmocnosti – protože je to přece Nickova matka. Takže ano, kniha mi přišla velmi reálně napsaná. Podle mého názoru udělala Pippa velkou chybu, že věci neřešila. Obvykle prostě mlčela a neměla odvahu – ať už z jakéhokoli důvodu – něco říct. A těchhle momentů bylo víc, například s Ericou nebo i Nickem. Abych nebyla nespravedlivá, Nick byl ten, co se snaží zavděčit všem. Pro matinku by snesl modré z nebe a pro Pippu zařizoval celou svatbu. Celkově byli tihle dva docela nekomunikativní dvojice a divím se, že byli schopni vůbec něco společně zařídit.

Přiznám se, že knihu jsem přečetla už před měsícem, a to během dvou večerů (dá se to stihnout i za jeden, ale ležím po krk v učení). Až do nedávna mě všechny myšlenky ohledně této knihy tlačily v hlavě a nenechaly mě na knihu zapomenout. Vlastně ve mě kniha probudila vlastní představy ohledně svatby. A ano, osobně považuji velké honosné svatby třeba na zámcích jako krásně pohádkové záležitosti, které se jistě líbí každé ženě, která kdy snívala o tom, že bude princezna – stejně jako já. Na druhou stranu si stojím za tím, že není důležitá samotná svatba - kolik budete mít hostů, jestli budete mít dvoupatrový nebo čtyřpatrový dort, dlouhé nebo krátké šaty. Konečně máte i papírově (samozřejmě i s prstýnkem) potvrzeno, že člověk, kterého milujete je váš a vy jeho a čeká vás spousta společných dní. Proč investovat do jednoho dne, když můžete peníze využít pro svůj společný život?

Nick se u příprav svatby nechal maličko strhnout a dělal vědu i z obyčejných etiket na šampaňském, což mě osobně přišlo celkem úsměvné. Z tohoto důvodu jsem byla hrozně překvapená, když tvrdil, že to zařizuje pro Pippu. U spousty věcí bych řekla ano, vybírá to pro ni, ale u etiket mi přišlo, že to s Pippou nemělo vůbec co dělat. Mezi námi, jak jsem už říkala Pippa v tomhle ohledu byla docela na zabití. Řekněte, je normální se nezajímat o vlastní svatbu?

Nejspíš jsem to s touhle recenzí nerecenzí maličko rozsahově přestřelila, a to mám pocit, že jsem zdaleka neřekla všechno. Nejen o samotné knize, ale i o věcech okolo ní a o celé dané tématice. Vím, že tohle až tak obvykle do recenzí nestrkám, ale v tomto případě mi to připadalo dost na místě, tak se snad zlobit nebudete. Každopádně knihu si rozhodně přečtěte, protože je to rozhodně dobrý materiál k zamyšlení, ale také jako oddechová kniha, takříkajíc ze života. Mimochodem ono „tajemství z Pippiny minulosti, které je vzpomínané v anotaci knihy mě celkem dostalo. Čekala jsem všelicos, ale že to bude tohle a ještě to bude mít co dočinění s onou osobou? To by mě ani ve snu nenapadlo. Ne s jejím postojem. Jinak se příběh čte rychle a není tam nic, čemu byste nerozuměli, takže směle do něj.

Hodnocení přebalu: 3/5
Hodnocení obálky: 3.5/5
Hodnocení knihy: 4.5/5

Něco užitečného navíc...

Ženich na zabití / A Groom with a View
Sophie Ranaldová / 320 stran / Grada

Česká anotace: Nick a Pippa jsou ideální pár, jen na jejich manželství zatím nedošlo. Pak je však jednoho večera smete síla romantického okamžiku a zasnoubí se…Pippa však rozhodně není žádná bridezilla – svatební přípravy jdou zcela mimo ni a návštěvu svatebního salonu považuje za největší pomstu. Zato Nick se nechá plánováním zcela unést. Založí si svatební blog, kde chatuje s nevěstami o barevném schématu svatby, a stane se z něj monstrum posedlé květinovou výzdobou a barevně sladěnými doplňky. 
Když se navíc do svatebních příprav zapojí ještě Nickova matka Erica, která Pippě pije krev i mimo svatební přípravy, vypluje na povrch dávné Pippino tajemství a jejich velký den se dostává do ohrožení… (grada.cz)


Zdroje obrázků: # / # / # / #