HARRY POTTER A KÁMEN MUDRCŮ - J. K. ROWLINGOVÁ

, ,
Osobně si myslím, že Harryho Pottera nemusím moc představovat, ale vy kdo Harryho znáte si jistě rádi zavzpomínáte, a třeba nalákám i pár nových čtenářů. Protože Harry a celé Bradavice za to prostě stojí.

Svět dokáže být kruté místo. Lidé dokáží být krutí, nepříjemní a nepřející. Malý Harry přišel o rodiče a jeho nejbližší žijící rodina byli Dursleyovi. Vlastního chlapečka už měli a rozhodně nestáli o to, starat se o další hladový krk, ale co mohli dělat...

A tak Harry vyrůstal u Dursleyových až do svých jedenácti let ve své osobní bublině ve stínu milovaného Dudleyho, syna tety Petunie a strýce Vernona. V den Dudleyho narozenin se všechno změnilo. Nebo bych spíše měla říct, že se začalo všechno měnit od toho dne? Ale nebyly to jen Dudleyho narozeniny - i Harryho narozeniny byly důležité, pro svět kouzelníků o mnoho důležitější. 

Co když je vám jedenáct a najednou zjistíte, že vaše soukromé peklo může najednou jako mávnutím kouzelné hůlky zmizet. Že kouzla existují a vy jste čaroděj a můžete uniknout daleko od Dursleyových. Ano. Byly byste nadšení stejně jako Harry. Spolu se soví poštou nepřišly jen dopisy, ale i nová budoucnost, která má přinést pevná přátelství, úžasné zážitky a životu nebezpečná dobrodružství. 

Dobu, kdy celý svět doslova šílel po Harrym Potterovi si jistě řada z vás pamatuje a kdo ne, byl v tu dobu prostě příliš malý. Každopádně onen boom, kdy Harryho Pottera četlo každé (nejen) dítě si moc dobře pamatuji, a to jsem v té době nebyla zrovna velká. V tu dobu jsem však knihám zrovna neholdovala. 

Další Potterovská senzace přišla v době, kdy se Harry objevil na plátnech kin a televizních obrazovkách. A přestože Harry není věc zrovna včerejší, ale spíše už několik let stará, nachází tato série stále nové a nové čtenáře. A nejen děti. Já kouzlu Harryho Pottera propadla až nyní, kdy je mi dvacet let a věřím, že nejsem zdaleka ten nejstarší čtenář.

Mladé kouzelníky a školu čar a kouzel v Bradavicích nejde nemilovat. Příběh je brilantně napsaný a nenechá vás se od knihy odtrhnout ani na vteřinku. Postavy jsou promyšlené a správným způsobem zvídavé. Prostě správní pubertální výrostci. Postava, která mě ale překvapila byla paní profesorka McGonagallová, kterou jsem si ve filmech zamilovala, protože působila jako správná profesorka, co je přísná, ale spravedlivá. Z knižní profesorky jsem však měla spíše pocit, že tu paní prostě nemám ráda.
Během posledního měsíce jsem měla možnost přečíst si dvě vydání Harryho Pottera a Kamene mudrců. Sběratelskou edici (černé desky, zlaté rytí) a nové ilustrované vydání. Sběratelská edice je praktická, protože je malá, což ocení ti, kdo si rádi čtou na cestách, zato ilustrované vydání je už trochu jiný drobeček. Ale věřím, že svými ilustracemi a dvousloupcovým textem na stránce okouzlí řadu čtenářů. 

Ilustrované vydání jsem si naprosto zamilovala a rozhodně si hodlám pořídit i zbylé díly až vyjdou. Okouzlující příběh s nádhernými ilustracemi a celkově krásným grafickým zpracováním prostě budete chtít mít doma. Navíc, jsem si jistá, že tohle budou knihy ze kterých budu jednou číst svým dětem před spaním.


Hodnocení přebalu: 5/5
Hodnocení obálky: 4/5
Hodnocení knihy: 5/5


Něco užitečného navíc...

Harry Potter a Kámen mudrců / Harry Potter and the Philosopher's Stone
Harry Potter (1.díl) / J. K. Rowlingová / 256 stran / Albatros

Česká anotace: Nové vydání příběhů čarodějnického učně Harryho, tentokrát bohatě vypravené ilustracemi Jima Kaye.
Až do svých jedenáctých narozenin si o sobě Harry myslel, že je jen obyčejný chlapec. Pak ale dostal soví poštou dopis, kterým byl zván ke studiu na prestižní soukromé Škole čar a kouzel v Bradavicích, a jeho život se rázem proměnil. Leccos se dozvídá o minulosti svých zemřelých rodičů, získá pár dobrých kamarádů, naučí se mistrovsky hrát famfrpál a kvůli Kameni mudrců podstoupí smrtelný souboj se zloduchem Voldemortem... (albatrosmedia.cz)


Zdroje obrázků: # / # / # / #