LABYRINT: ÚTĚK - JAMES DASHNER

, ,
Jakoby se s knihami z budoucnosti, kde děti a občas i dospělí bojují o přežití roztrhl pytel. Jinak tomu samozřejmě není ani u Útěku. Tlupa dětí snažících se přežít.

Když už dva roky "žijete" stále stejně monotónně - vyjma toho, že sem tam prostě někdo umře v mladém věku, tak vám udělá celkem čáru přes rozpočet, když se najednou objeví nějaký mladý kluk, co všechno obrátí vzhůru nohama. A když říkám všechno, tak myslím opravdu všechno. Žít v Placu, jak chlapci říkají prostoru mezi uzavíratelnými stěnami uprostřed labyrintu, není vůbec snadné, ale dá se tam přežít a celkem bez potíží dostat vše, co k životu potřebujete. Chlapci se naučili samostatnosti i týmové práci a díky ní celé ty roky přežívají, obdělávají pole, loví, staví apod. Všechno jde hladce - tedy pokud se to tak dá říct - do doby, než se jednoho dne objeví nový kluk Thomas a věci se začnou měnit.

Celkem dlouho jsem přemýšlela, co napsat k postavám, ale pravdou je, že já si pamatovala tak čtyři a v těch zbylých jsem měla zbytek času guláš. Každopádně hlavní myšlenou zůstává, že jsem si vážně nebyla chvílemi jistá, jestli je postavám 15, 18, 25 ne-li víc, ale rozhodně ne 12 apod. Jako vážně chápu, že být odtržený od rodiny a okolního světa lidi/děti změní, ale že by až tak? Nechám posouzení raději na vás, a pak mi dejte vědět, jak to přišlo vám.

Pokud čekáte akční trhák hned od první stránky, tak vás zklamu. Alespoň z mého pohledu to teda rozhodně nebyla žádná sláva až asi do 3/4 knihy. Postavy se mi pletly - a to jich tam ani nebylo popsáno tak moc - a na to kolik má kniha stran mi přišlo, že do ní autor vlastně NIC nenapsal. Nevím, jak jinak to vysvětlit, ale začátek jsem vážně četla jen s tím, že jsem prostě věděla, že to chci a musím dočíst. Ne, že by se to četlo špatně - to zase ne - ale pořád se tam tak nějak až tak nic zajímavého nedělo a když ano, tak to autor popsal tak, že to vyznělo jako bychom si dávali odpolední čaj. 

Poslední čtvrtina knihy už je ale úplně jiné kafe. Konečně se začalo něco dít, hltala jsem řádek za řádkem a nemohla se dočkat, až zjistím, jak to dopadne. Takže poslední čtvrtinu mohu jen chválit. No a epilog? Ten byl naprosto infarktovej! Rozhodně ho nečtěte před dočtením knihy jinak si to celé vyspoilerujete.

Ani vám raději nebudu říkat, jak dlouho jsem tuhle knihu četla - respektive, kdy jsem se čtením začala a knihu doslova odhodila napoprvé. Ale už JE to nějaký ten pátek. Každopádně jsem tentokrát začala číst tam, kde jsem předtím skončila (někde kolem třicáté strany), a prostě četla a četla. 

Slyšeli jste tunu chvály na tuhle knihu? Opěvné recenze vynášejíc knihu až do nebe? Být vámi, tak na ty recenze a názory pěkně rychle zapomenu, protože jinak se k té pasáži, kde to začíná být konečně zajímavé ani nedostanete! Věřte mi, vím o čem mluvím. Knihu jsem začala číst, když ji četl každý a z každého směru ke mě doléhalo, jak je kniha skvělá a jak i musím dočíst a bla bla bla. Jasně. Teď po přečtení musím svým způsobem souhlasit, ale pouze díky tomu, že jsem MUSELA půl roku počkat než budu schopna, tu knihu vůbec přečíst. 

Takže zapomeňte urychleně na názory ostatních a běžte do knihy s čistou hlavou, protože pokud budete něco očekávat, tak vám zaručuju, že budete velmi dlouho zklamaní a nebo knihu ani nedočtete.

Hodnocení přebalu: 3/5
Hodnocení obálky: 4/5
Hodnocení knihy: 3.5/5

Něco užitečného navíc...

Labyrint: Útěk / The Maze Runner
Labyrint (1.díl) / James Dashner / 360 stran / Yoli

Česká anotace: Všechno se změní...
Když se Thomas probudí ve výtahu, nepamatuje si nic než své křestní jméno. Nemá žádné vzpomínky na rodiče ani na domov a netuší, jak se dostal tam, kde je. Jeho paměť je prázdná. 
Není však sám. Když se výtah otevře, Thomas zjistí, že má kolem sebe chlapce, kteří ho uvítají na Place, širokém prostranství uzavřeném vysokými kamennými zdmi.
Placeři, jak si jeho obyvatelé říkají, nevědí, proč nebo jak se tam ocitli. Kam jejich paměť sahá, vědí jen to, že každý den se otevřou kamenné brány do labyrintu, jenž je obklopuje. A stejně tak se každou noc pevně zavřou. Jednou za měsíc přiveze výtah nového chlapce. A nikdo nechce zůstat v labyrintu po setmění.
Thomasův příchod Placeři očekávali. Ale další den se objeví dívka - vůbec první, která na Plac dorazila. A ještě překvapivější je zpráva, kterou jim doručí. Placeři byli vždy přesvědčení, že když se jim podaří labyrint kolem Placu vyřešit, najdou cestu domů... ať je to kdekoli. Ale čím dál víc se zdá, že Labyrint řešení nemá.
Dívčin příchod nevysvětlitelně způsobí, že si Thomas začně připadat jiný. Něco mu říká, že by mohl znát některé odpovědi - kdyby našel způsob, jak se dostat k temným tajemstvím uzamčeným v jeho mysli. (bux.cz)


Zdroje obrázků: # / # / # / #