NA ÚTĚKU - RACHEL WARDOVÁ

, ,
Vidí, kdy lidé zemřou. Chce to vědět? Ne! Má na výběr? Ne. Vidět mrtvé - tohle břemeno sebou Jem nosí už odjakživa. Co čísla znamenají, sice pochopila až po smrti své matky, ale už předtím tam byla. Jem je děvče z chudých poměrů, co si mezi všemi těmi cizinci našlo přítele - Pavouka.

Jak se její život změní? 
Co se stane teď a co 15.12.2009?

Jem Marshová vás provede svým životem stejně dobře jako celou knihou. Její život vlastně není nic moc. Od mala se jí lidé vyhýbali a to včetně její matky, která od ní utíkala s pomocí drog. Nikdo, ani její matka nechápal co Jem vlastně vidí a i Jem to pochopila až v den matčiny smrti. Jejím darem nebo možná prokletím bylo vidět čísla - data úmrtí lidí, kterým se podívá do očí.

Po smrti matky putovala z jedné pěstounské péče do druhé. Její dětství nebylo růžové. Všude si připadala nevítaná a nikoho si nepouštěla k tělu. První  vyjimkou je až vytáhlý kluk, kterému říkají Pavouk. Postupné boření ochranných zdí pro Jem nebude snadné, a neobejde se bez reflexního štěkání nadávek. Nový přítel sebou nese i vidinu nové - lepší - budoucnosti. Vše se však překvapivě rychle zkomplikuje na zdánlivě nevinném výletě k London Eye. Stane se něco, co nikdo nečekal - kromě Jem, ona jediná viděla ta čísla. A v tom momentě se vše začíná šeredně zamotávat.

Jem i Pavouk nepatří zrovna mezi potomky bohatých lidí. Žijí v dost sporých podmínkách a vyhlídka budoucnosti není nikterak lákavá. Jsou to prostě děti pocházející z chudých poměrů, které se snaží nějak protlouct životem, který jim toho moc nenabízí. Jem má navíc svá čísla, která ji omezují a ztěžují život. Není snadné podívat se do očí člověku, na kterém vám záleží a vědět, kdy umře.

Příběh je sice o patnáctiletých výrostcích, ale to neznamená, že knihu nemůže číst starší čtenář. Naopak, myslím, že na svůj věk to hlavním hrdinům dost myslí - až na některé slabé chvilky - tudíž se u knihy vážně nudit nebudete, ani když jste malinko starší. Kniha má spád, je čtivá, a v tom nejneočekávanějším okamžiku se vše změní k nepoznání. Děj vás pohltí a nepustí, budete chtít vědět, jak tohle skončí. Jediné co bych knize vytkla, je to, jak se tam spisovný jazyk přímo mlátí s tím hovorovým a také mi přišlo dost přes čáru oslovování, které používal Pavouk vůči své babičce Val. To jak s ní mluvil jsem prostě nechápala, přišlo mi to šíleně neuctivé a až vulgární.    

Hodnocení obálky: 3.5/5
Hodnocení knihy: 4/5

Něco užitečného navíc...

Na útěku / Numbers
Čísla (1.díl) / Rachel Wardová / 320 stran / Egmont

Česká anotace: Jem už od malička vidí v očích lidí čísla. Co ta čísla vlastně znamenají, pochopí v den matčiny smrti – jsou to data, dny, kdy lidé, kterým se dívá do očí, zemřou.
Život je pro Jem těžký, dokud nepotká kluka, kterému říkají Pavouk. Svět je náhle mnohem krásnější.
Ale cestou do Londýna Jem pozná, že se blíží veliké neštěstí, které navždy otřese jejich životy…
Od chvíle, kdy zemřela její matka, Jem věděla o číslech. Věděla o nich už mnohem dřív, vlastně odmalička. Když se podívala někomu do očí, registrovala v nich číslo. Ale jeho význam zjistila v den, kdy její matka zemřela na předávkování drogami. Číslo znamenalo datum úmrtí.
Jem prožívala těžké dětství. Stěhovala se od jedné pěstounky k druhé a všude si připadala jako cizinec. Nejraději se toulala sama a tak tomu bylo i v okamžiku, kdy potkává kluka, jemuž přezdívají Pavouk. Náhodné setkání jí změní život. Nachází někoho opravdu blízkého a svět se rázem stává snesitelnější. Společně se potulují kolem jednoho z londýnských kanálů, klábosí o všem možném a pomalu se sbližují. Na jednom z výletů do města se stanou svědky tragického neštěstí, které Jem předem předpoví. Oni sami katastrofě uniknou, ale ta je jen začátkem událostí, které navždy otřesou jejich životy. (egmont.cz)


Zdroje obrázků: # / # / #