PROBUZENÍ - MARK FROST

, ,
Pravidla a omezení Willa Westa provází celý jeho dosavadní život. Naučil se je respektovat a dodržovat. Když jednou u dalšího testu, který se ukáže být důležitější, než Will čekal, opomene zdrženlivost a vyplní test na výbornou. Přesně o 5 měsíců později se mu to vrátí a to se vší parádou. 
Will si už zvykl na stěhování, jeho rodiče ho nutili stěhovat se každých osmnáct měsíců. Nyní jsou v Ojai teprve pět měsíců, zbývá jich třináct do dalšího stěhování, nebo si to Will alespoň myslel.

Co Willa čeká? A jak to, že tak skvěle uspěl u onoho testu?

Prvním čeho si na knize všimnete, jsou všudy přítomná pravidla. Willův otec dbal na to, aby si je vštípil a používal je. A přesně to Will dělá. Už od počátku příběhu je jasné, že není tak úplně obyčejný kluk. A teď opravdu nenarážím na jeho rodiče, posedlé jeho kontrolou, aby v žádném případě nevyčuhoval z davu a choval se jako průměr. Řekněte, který rodič chce brzdit své dítě? Ale aby toho nebylo málo, tak ho rodiče nutí se stěhovat tak často, že si ani nemá šanci najít pořádné kamarády a tak jsou mu nejbližšími přáteli právě rodiče. Ale jak sám říká: „Třeba se přes to jednou přenese. Po dvaceti letech terapie a vagónu antidepresiv.“ Vždyť většina jeho vrstevníků na rodiče nadává, kudy chodí a obviňují je ze všech svých chyb.

Zdá se, že Will prožije klidné ničím nerušené další měsíce, než se bude muset odstěhovat. Ale to by nesměl napsat ten test tak dobře.  Jeho výsledků si totiž všimne elitní soukromá škola. Rázem je vše jinak a on je pozván do Centra integrovaného studia s plným stipendiem. A kromě toho se kolem něj začnou motat podivní chlapíci v černém, s černými auty, kteří ho očividně nechtějí nechat nepokoji. A bohužel ani jeho rodiče, ke kterým se dostanou ještě rychleji než k němu. Willovi se tak během jediného dne změní celý život a on je nucen jednat. Díky pochybné postavě Nanda se dostane na letiště a odjíždí do Centra ve Wisconsinu. A začíná tak úplně novou etapu svého života. A úplně sám.

Tak tahle kniha má rozhodně poutavou anotaci, která čtenáře přímo pobízí ke čtení. K tomu, aby se chtěl dozvědět víc. Ovšem, s politováním vám musím oznámit, že to ve skutečnosti není až tak horké, jak se zdálo. Kniha je napínavá, dobrodružná s prvky fantasy a thrilleru, ale ani tohle jí nevykouzlí plný počet hvězdiček a ocenění. Nezáživná, hluchá místa v knize čtenáře málem unudí k smrti, jen proto, aby mu v další chvílí vyletěla hladina adrenalinu nestoudně vysoko kvůli nečekané hrozbě zaměřené na Willa. Myslím, že nejeden čtenář by ocenil trochu jiné zpracování daného tématu. To, co autor předvedl v knize by se krásně vyjímalo ve filmu, ale v knize to nepůsobí zase tak dobře, ale na druhou stranu se to v lepších pasážích čte krásně. Ovšem některé postavy jsou jako postavené na hlavu. Vezměme třeba Nanda, pochybný taxikář, který vás sveze zadarmo, schová vás před policií, na nic se nevyptává, věří ubohé lži i přesto, že je velmi zřejmé, že je to lež a nakonec od vás ještě telefonicky přijímá úkoly. Ale noták, tomu sami nevěříte, nebo ano? Nebo ten podivný ředitel, doktor Rourke, který ho hned vezme na nejděsivější místo ve škole, možná i na světě. A mohla bych jmenovat i dál.

Osobně jsem od knihy očekávala něco jiného. Něco trochu lepšího. Příběh se vyvíjel docela dobře, ale konečné odhalení mi přišlo lehce kostrbaté. A na můj vkus málo nadpřirozené. Očekávala jsem mohutné odhalení s vší pompou, ale rozhodně ne, to co přišlo. Takže pokud máte rádi tajemno, reálno se špetkou nadpřirozena, pak by se vám to líbit mohlo. Kniha má podle mého spoustu nevyužitého potenciálu a s některými pasážemi by se zase dalo naložit mnohem lépe.

Hodnocení obálky: 4.5/5
Hodnocení knihy: 3/5


Něco užitečného navíc...

ProbuzeníThe Paladin Prophecy  
Paladinovo proroctví (1.díl) Mark Frost / 400 stran Jota

Česká anotace: Patnáctiletý Will West žije podivný život, stěhuje se z místa na místo a netuší proč. Rodiče po něm chtějí, aby ve škole nevybočoval z průměru, a také v běžeckém družstvu by neměl moc vynikat. Jenže potom se Will zapomene a při celostátním inteligenčním testu získá nejvyšší počet bodů v historii.
Uchází se o něj exkluzivní gymnázium, Centrum integrovaného studia, a sledují ho podezřelí muži v černých autech. Když najednou přijde o rodiče, musí do nové školy uprchnout, aby si zachránil holý život. Tam postupně zjišťuje, že není jako ostatní – takové fyzické a mentální schopnosti by prostě člověk neměl mít. Iluze bezpečí velmi rychle pomine. Will se opět stává středem zájmu – ale koho vlastně? Kdo jsou jeho nepřátelé a co od něj vůbec chtějí? Postupně vychází najevo, že uvízl v boji mezi titánskými silami, který zuří celá tisíciletí. (jota.cz)


Zdroje obrázků: # / # / # / #