PRVNÍ - KIERA CASSOVÁ

, ,
I já jsem se konečně (nebo už?) dostala k tomu, abych si přečetla ono opěvované zakončení série s nádhernými obálkami. Už po přečtení Selekce mi bylo jasné, že si sérii ráda přečtu, ale rozhodně si ji nezopakuji, ani ji nemusím mít doma. Selekce mi přišla jako dobrý rozjezd série, Elita už se mi tolik nelíbila. Zde bylo více situací, kdy jsem na ni nadávala než těch, kdy sem ji hltala. A do První jsem šla s tím, že vlastně rozhodne, zda se série bude řadit k dobrým, nebo k těm méně povedeným.

America za dobu co byla v Selekci a Elitě prošla určitými změnami a vývojem osobnosti – ovšem stále se opakující chování pubertálního děcka ji ani Maxona nepřešlo ani v První. Její myšlenkové pochody byly mnohdy rozkošné a jindy až trapné. A pokud byste se zaměřili na Maxona, tak ten je kapitolka sama pro sebe. Po dočtení knihy jsem došla k jasnému závěru – ten kluk trpí rozdvojením osobnosti – protože jinak si opravdu nedovedu vysvětlit to, co dělal, říkal a jak se vlastně celkově choval po čas celé soutěže. On je jako mince – nikdy nevíte, kterou svou stranu vám ukáže.

Tím, že se počet soutěžících krásek v Elitě tak snížil, máme nyní v První možnost poznat čtyři finalistky lépe. A nechci spoilerovat, takže jen nastíním, že nejen u některých finalistek, ale i u jiných postav vás autorka velmi překvapí. Naopak vás rozhodně nepřekvapí America a její nadutost, když se jedná o důležité věci. A ani Maxonova zaseknutost, když přijde na rozhodování. Celkově se v knize vlastně moc důležitého neděje, a pak to najednou autorka nacpe všechno na poslední stránky knihy. Zdá se, jako by se příběh snažila honem rychle nějak ukončit aby měl nějaký říz.

Nejhorší na knize a celé sérii je, že se mi vlastně líbila. Přestože byl konec První nesnesitelně uspěchaný a až moc jednoduchý a hlavní postavy měly chování malých dětí, které mi pilo krev. Dokonce mi ani nepřijde, že by autorka psala nějak speciálně úžasně, ale líbí se mi svět, který stvořila.

Jak už jsem zmínila v jednom z předchozích odstavců – série má krásné obálky. Možná i právě kvůli nim budete mít nutkavou potřebu knihy vlastnit. Dokonce i mě chvílemi málem zlákaly. Doma mám však nakonec jen první díl. Pokud jste navíc příznivcem této série, tak vás jistě potěší, že První to celé nekončí.

Hodnocení přebalu: 5/5
Hodnocení obálky: 3/5
Hodnocení knihy: 3/5

Něco užitečného navíc...

PŘEDCHOZÍ DÍLY.:
Selekce / Selekce (1.díl)
Elita / Selekce (2.díl)

První / The One
Selekce (3.díl) / Kiera Cassová / 280 stran / CooBoo

Česká anotace: Když byla America vybrána do Selekce, ani ve snu by ji nenapadlo, že by se ocitla na dosah srdci prince Maxona, natož královské koruny. S blížícím se koncem soutěže narůstají hrozby za branami paláce a America si uvědomuje, jak je lehké všechno ztratit a jak těžce bude muset za svou budoucnost bojovat. (cooboo.cz)

Zdroje obrázků: # / #