RESET - AMY TINTEROVÁ

, ,
Wren Stoosmasedmdesátka je zkušený voják v Texaské jednotce KLEZu. Je  tím nejlepším a nejnebezpečnějším. Vždy plní do puntíku přidělené rozkazy. Nyní má vycvičit nováčka - Calluma Dvaadvacítku. Dvaadvacet je velmi nízké číslo,  Callum je téměř člověk, pomalý, neukázněný a jeho výcvik bude možná tím posledním, co Wren udělá. Tedy za předpokladu, že se jí podaří tohohle nováčka vycvičit.

Vítejte ve světě, kde lidé zemřou, ale většina mladých se vrátí jako reseti. Reseti  slouží obdobně jako vojáci, bez otázek, odporování a vzpírání, protože porušení pravidel se trestá likvidací. Jak dlouho je člověk před znovuoživením mrtvý ovlivňuje, kolik z něj zbude lidského. KLEZ neboli Korporace pro lidskou evoluci a zalidnění se o resety stará a následně je využívá k boji. Logicky si nejvíce cení těch nejvyšších čísel - těch co byli nejdéle mrtví - jako je i hlavní hrdinka příběhu Wren Connollyová. Její příběh začíná po té, co se po 178 minutách znovu probudí jako resetka.

Wren je v KLEZu od svých dvanácti let, kdy zemřela. Díky svým 178 minutám, kdy byla mrtvá v ní zbyla jen špetka lidskosti. Pilně a bez otázek plnila příkazy nadřízených a nikdy nedělala potíže. Až do dne, kdy přivedou nové resety k  výcviku. Wren se rozhodne cvičit Calluma s číslem 22, což nejsou dobré vyhlídky pro přežití. Tím série divného chování ze strany Wren nekončí. Během výcviku a doby kdy s Callumem tráví více a více času se z Wren - reseta bez citů a lidskosti - stává téměř normální pubertální holka, jejíž hormony o sobě dávají vědět. A to  díky Callumovi.

A zde nastává zádrhel. Wren -  reset bez citů s téměř žádnou lidskostí má najednou citů více než dost. Některým čtenářům to může být  trnem v oku a považovat dění za nedomyšlené. Nicméně já jakožto romantická duše, jsem se s úsměvem přiklonila k tomu, že láska hory přenáší a příběh jsem si užila. Kniha nabízí plno akčních pasáží, bitek, honiček a napínavých momentů objevujících city schované hluboko pod povrchem.

Reset je strhující příběh z budoucnosti, kde se opět můžeme setkat s rysy jako má například Hunger games či Divergence. Mně osobně to dost připomínalo Divergenci hlavně okolnostmi. Kniha se krásně čte a stránky ubíhají jedna za druhou. Navíc je konec víceméně ukončený s tím, že se na něj dá krásně navázat pro další díly. Tudíž na konci nebudete autorku proklínat za useknutý konec.

Moje hodnocení obálky: 3/5
Moje hodnocení knihy: 4/5

Něco užitečného navíc...

Reset / Reboot
Reset (1.díl) / Amy Tinterová / 384 stran / Egmont

Česká anotace: Před pěti lety jsem zemřela. O 178 minut později jsem vstala z mrtvých.
Před pěti lety byla dvanáctiletá Wren Connollyová třikrát střelena do prsou. Po 178 minutách vstala z mrtvých jako resetka: silnější, rychlejší, odolnější a bez emocí. Čím déle jsou totiž reseti mrtví, tím méně v nich zůstává po oživení lidského. Wren 178 je nejnebezpečnější reset v Texaské republice. Nyní ve svých sedmnácti letech slouží v polovojenské jednotce společnosti KLEZ(Korporace pro lidskou evoluci a zalidnění).
Wren je jako zkušená bojovnice pověřena výcvikem nových resetů, ale její poslední nováček – Callum Reyes – je nejhorší, jakého kdy viděla. Callum byl oživen 22 minut po své smrti, a tak prakticky zůstal člověkem. Má příliš pomalé reflexy a nepatřičné otázky a jeho nikdy neuvadající úsměv vyvádí Wren z miry. Pořád však odpovídá za jeho výcvik. Když Callum odmítne splnit rozkaz, dostane Wren poslední šanci ho srovnat – jinak ho bude muset zlikvidovat. Wren dosud vždy uposlechla každý rozkaz a ví, že když se vzepře, bude také zlikvidována. Ale zároveň se nikdy necítila tak živá jako s Callumem… (egmont.cz)


Zdroje obrázků: # / # / #