UMĚNÍ PŘEDSTÍRAT - RACHEL HARRISOVÁ

, ,
Každá z nás chodí nebo chodila na střední školu. Ovšem ne každá ví, jaké to je mít sexy nejlepší kamarádky a sama být tak trochu ošklivým káčátkem. Jasně, nosit pohodlné oblečení a být dobrá kamarádka je fajn, ale jak dlouho? Dřív nebo později ve vás začne něco hlodat. Touha po tom, aby si vás začali kluci všímat. Zvědavost. Jaké je to být populární? A přesně tohle teď začíná řešit Ally. 

Celý dosavadní život vídala ve filmech a četla v knížkách, že střední škola jsou ta nejlepší léta, že ze střední máme mít ty nejlepší vzpomínky, ale co má ona? Sportovní trofeje a společné fotky s kamarádkami a kamarády. Žádný kluk, žádné randění, žádné dobrodružství. Prostě nuda. Co nevidět začne nový školní rok - ten poslední a to je Allyina poslední šance něco změnit. Poslední šance.

Doteď se Allyina garderóba seskládala z volných triček, kalhot a tenisek, ale podle plánu, který vymyslela a společně se svými nejlepšími kamarádkami dovedla k dokonalosti ji nyní čekají upnuté topy, minisukně a podpatky. Docela brutální změna, že? Ale co by holka kvůli klukům neudělala, že? Navíc, jak jinak se chcete z holky, která je v podstatě neviditelná stát holkou, které se všimne jeden z nejoblíbenějších kluků na škole? Nechci chlapy celkově nějak podceňovat, ale ukažte chlapům kus masa a máte napůl vyhráno. A že si Ally zvolila těžký cíl. Jejím objevem není nikdo jiný než Justin Carter, který holky střídá jako ponožky. A o to Ally jde - ukázat světu, že je super zábavná holka, co se nechce vázat a chce randit. A do svého plánu se neštítí zapojit i svého nejlepšího přítele Brandona.

Brandon. Allyna láska z prváku. Dávná bolavá historie, kdy jí dal košem. Raději bych to nerozebírala, protože upřímně? Odzačátku dokonce jsem měla s Brandonem trochu problém. Ten kluk má sice svoji minulost, ale jeho chování co se týče vztahů bylo na ránu palicí. Až přijde na scénu, kde bude sedět na kapotě auta a říkat něco Ally, tak si vzpomeňte na moje slova o ráně palicí. Ta scéna mi přišla naprosto scestná. Brandon očividně trpěl nějakým vnitřním problémem, jinak si totiž nedokážu jeho chování v celé knize vysvětlit. Zato Justina si autorka psala tak, aby jí hrál přímo do noty. Jeho chování i charakter se měnil, jak se jí zrovna hodilo. Musím říct, že kašlu na to, že v realitě to tak nefunguje, ale v knize se mi to líbilo. I když ruku na srdce - doteď si myslím, že minimálně půlka z toho co předváděl, byla jenom hra na oko.

Pokud hledáte něco lehčího, u čeho nemusíte příliš přemýšlet, tak tohle je pro vás jasná volba čtiva. Knihu jsem zhltla za jeden den a úžasně jsem se u ní odreagovala a zasmála. K mému překvapení je kniha pravděpodobně psaná i pro čtenáře od patnácti let, protože jsem v ní nenašla nic vyloženě nepřístojného - pokud jsem něco přehlédla, tak se omlouvám. Rozhodně v knize nehledejte žádnou extra hloubku, ale zkuste si to užít z pohledu teenagera, který se snaží zazářit a najít trochu štěstí. Neříkám, že kniha není předvídatelná, protože je, ale myslím, že o tom tenhle druh knih prostě je. Má to být jedna velká předvídatelná love story. 

Obálka je sice na první pohled moc hezká, ale upřímně musím říct, že po přečtení vím, že postavy na obálce vůbec neodpovídají hlavním postavám knihy. 

Hodnocení obálky: 3/5
Hodnocení knihy: 4/5

Něco užitečného navíc...

Umění předstírat / The Fine Art of Pretending
Umění předstírat (1.díl) / Rachel Harrisová / 312 stran / CooBoo

Česká anotace: Podle kluků na fairfieldské akademii existují dva druhy holek – ty na trvalý vztah a ty na nezávazné randění a užívání si. Sedmnáctiletá Alyssa je rozhodně ten první typ – a upřímně touží to změnit. 
A tak zahájí svou radikální proměnu, jejímž cílem je Justin Carter, největší krasavec a lamač dívčích srdcí. A aby si jí vůbec všiml a ona se zařadila mezi oblíbené holky na randění, přemluví svého kamaráda Brandona, populárního sportovce, aby předstírali, že spolu chodí. Zprvu nevinná hra na šťastný pár postupně přerůstá v něco mnohem víc – v něco, co navždy může zničit jejich dlouholeté přátelství i Alyssinu snahu stát se někým jiným. (cooboo.cz)

Zdroje obrázků: ## / #