PROZŘENÍ MARY DYEROVÉ - MICHELLE HODKINOVÁ

, ,
Nenávidět nemocnice a probudit se v jedné z nich s tím, že si nic nepamatujete, je pěkně děsivý. Zvlášť když další co se dozvíte, že kámoši a vaše nejlepší kamarádka jsou mrtví. A vy jste naživu. Vůbec nevíte, co se stalo a váš mozek si odmítá vzpomenout. Prostě na nic. Jako bonus vás vaše matka sleduje jako bombu co má každou chvíli bouchnout. Jo, tak takhle nějak se dá popsat začátek příběhu Mary Dyerové. Dívky, jež přežila.

Proč si Mara nic nepamatuje?
Existuje důvod, proč ona přežila a ostatní jsou mrtví?

Maru přivezli do nemocnice po tragické nehodě, ona si však nic z oné nehody nepamatuje. Celá dezorientovaná a vystrašená se v nemocnici probouzí a začne vyvádět. Moc tomu nepomůže ani zjištění, že její kamarádi jsou po smrti a ona ne. Rachel, její nejlepší kamarádka už za ní nikdy nepřijde, nikdy už se spolu nebudou smát ani společně nevyrazí do školy… A Mara si ani nepamatuje, jak její nejlepší kamarádka zemřela. Muselo to být hrozné, když si to nepamatuje.

Když člověk zažije něco tak tragického, musí mu z toho dřív nebo později rupnout v bedně a Maře se zdá, že u ní je to spíše dřív nežli později. Když máte navíc za zadkem matku-psychologa je to snad ještě horší. Kvočnovská péče a ostříží zrak vězeňského dozorce v jednom, mixnutej s dohledem odborníka, co vám chce pomoct pilulema. Prostě příšerná kombinace. Ano, Mara chápe, že se jí snaží pomoci, ovšem tímhle jí její matka vážně nepomáhá. Mara prostě není žádná tikající bomba, jenom osoba prožívající posttraumatický stres nebo něco takového.

Po oné tragické události tehdy v noci se Dyerovic rodinka rozhodne změnit vzduch. Rovnou do Miami na Floridě. Zdá se, že tam by snad Mara mohla začít znovu, normálně a s čistým štítem. Bohužel to nebude tak jednoduché. Změnit prostředí neznamená změnit sebe a dokonce ani vzpomínky. Zatímco její dva bratři zapadli do místní komunity jako puzzle do skládačky, Mara je stále ostražitá a rozhodně se nikam padat nechystá – aspoň vědomě ne. Trochu problém pro ni je sehnat si kamarády.

Její staří přátelé jsou mrtví a s novými lidmi se jí mluvit nedaří. Proč by taky mělo, nikdo už jí přece Rachel nenahradí. Avšak jednoho přítele si přeci jen našla. Jamie Roth je na první pohled jako dredatý trpaslík, ovšem jinak je milý a srandovní. Navíc Mara je ten poslední člověk, který by mohl někoho soudit. Pokud jde o místního idola a holkaře Noaha Shawa, tak u něj pro ostrá slova kritiky daleko rozhodně nešla. Říct místnímu lamači srdcí, že je VYPATLANEC, to je solidní nástup na školu hned první den. O co horší je, když za ní pak Noah chodí a otravuje ji. Je vlezlej, otravnej, protivnej..a tak sexy. Ano, Mara dobře ví, že se takové pozornosti děvčat v místní soukromé škole netěší pro nic zanic. A to i přesto, že je veřejně známo, že je pouze použije a odhodí jako kondom. Ale Mara se nedá. Odmítá být jen další zářez na pažbě tohohle namyšlenýho, seběvědomýho idiota. Na to se má prostě až moc ráda.

Kniha Prozření Mary Dyerové je tajemným příběhem postupně odhalujícím jak trhliny příběhu,a  také tmavá místa Mařiny mysli. Úžasné zpracování knihy, však dle mého poškozuje fakt, že se ve třičtvrtě knihy dozvídáme, něco, co prostě do běžného života nezapadá. Těšila jsem se na triller, možná i na napínavý příběh s trochou lásky. Rozhodně jsem zase nechtěla skončit ve fantasy, navíc  až lacině nepropracovaném. Přišlo mi, že ten fantasy prvek tam snad byl jen proto, že to nebylo čím jiným zaplácnout. Prostě škoda. Nebýt té nastrčené fantasy linky, bývala bych dala knize i pět hvězd. Nic to ovšem nemění na tom, že jsem moc zvědavá na to, jak se příběh dál vyvine.

Hodnocení obálky: 4.5/5
Hodnocení knihy: 4/5

Něco užitečného navíc...

Mara Dyerová (1.díl) / Michelle Hodkinová / 368 stran / Brio

Česká anotace: Když se Mara Dyerová probudí jednoho dne v nemocnici a vůbec netuší, jak se tam dostala, má pocit, že život už nemůže být podivnější. Může. Věří, že za nehodou, při které zemřeli její přátelé, musí být něco víc. Nemýlí se. A po tom všem, čím si prošla, nevěří, že by se mohla ještě někdy zamilovat. Plete se. (knihcentrum.cz)


Zdroje obrázků: # / # / # / #