AŽ DO DNA - CHLOE NEILL

, ,
Merit už bývalo líp. Aktuálně je sice v Chicagu relativní klid. Ale na jak dlouho? Ochránkyni Cadoganského domu je jasné, že nic netrvá věčně a dříve či později se zase objeví nějaká ta katastrofa. 

Minule to byl bývalý starosta Tate, který šířil upíří drogu. Drugu, kterou nadopoval bývalou mistrovou Domu Navarů a která se Merit pokusila zabít. Bohužel jí do cesty skočil Ethan, Meritin mistr a něco jako její budoucí přítel. Situace mezi Merit a Ethanem nebyla nikdy moc jednoduchá a jasná. Každopádně to vypadalo nadějně. Do chvíle, než mu Celina probodla srdce a z Ethana zbyl jen popel. Nebojte. Z Celiny taky, protože Merit ji nenechala žít o moc déle než Ethana. 

Takže sečteno podtrženo. Dům Cadoganů přišel o svého mistra, Merit přišla nejen o mistra ale i o lásku a celou situaci zkomplikovalo Greenwichské prezídium, které do Domu poslalo správce. A samozřejmě vybrali tu největší osinu v Meritině pozadí – Franklina Cabota. Ten chlap je příšerný. A osinou v pozadí je nejspíš každému upírovi v Domě. 

Omezil příděl krve, jednotlivě si volá upíry z Domu na kobereček a nezmaří jedinou příležitost to Cadoganským upírům nějak zavařit. Malika, nového Mistra Domu samozřejmě taktně vystrnadil z vůdčí pozice. I když říct, že Malik se nechal vystrnadit a spíše jen přihlíží by bylo přesnější. Chicago je neklidné. Nová starostka brojí proti upírům a město jí naslouchá. A kromě otravného správce přichází další katastrofa, větší než kdy dřív. 

Jezero i řeky v Chicagu zčernaly a nikdo neví proč. Samozřejmě je ale vina svalena na upíry. A čím více se situace zhoršuje, tím větší tlak je na upíry vyvíjen. Chicago o upíry nestojí a dává jim to hlasitě najevo. A na Merit, jakožto Ochránkyni Domu Cadoganů je, aby situaci vyřešila.

Že z Franklina neskáču dva metry vysoko je vám určitě jasné. Ten chlap je opravdu osina v pozadí. Příšerně namyšlený, protivný idiot přesvědčený o své pravdě. Z Jonaha jsem taky nebyla zrovna odvázaná. Ani teď, ani dřív. Něco mi na něm prostě vadí, ale nedokážu říct co. A z Merit se v jednu chvíli stala hromádka neštěstí, až jsem si říkala, kam se poděla ta drsná kick ass hrdinka, kterou jsem tak zbožňovala. Na jednu stranu je pochopitelné, že po smrti Ethana nekřepčí, ale já chci svoji kick ass hlavní hrdinku zpět – jsem ráda, že ji to přejde.

Ještě ve třetí čtvrtině knihy jsem byla přesvědčená, že Až do dna je naprosto nejslabší díl z dosud vydaných dílů v sérii. Bez Ethana po Meritině boku. Bez jejich věčného hašteření příběhu prostě něco chybělo. Psán byl sice ve stejném duchu jako předchozí díly, ale chyběla v něm ona jiskra, kterou mezi sebou Ethan a Ochránkyně měli. A když už jsem se začala pomalu smiřovat s tím, že tahle série jde pomalu ale jistě do kopru, přišla nová vlna vzrušení a nový zvrat následovaný dalším. 

Dejte na mě, a určitě to nevzdávejte. Pátý díl Upírů z Chicaga stojí za to přečíst až do konce, přestože v prvních třech čtvrtinách knihy budete v podivném rozpoložení neuspokojenosti. Jak jsem řekla, víc, než první polovina knihy to prostě nebyla úplně ono. Chyběla jiskra, vzrušení, život. Ale ta závěrečná třetina byla tak moc napěchovaná vším, co mi předtím scházelo, že jsem měla po dočtení opět na tváři svůj šílený úsměv a vyhlížela pošťačku s dalším dílem. 

Obrázek na obálce zůstal díkybohu jako u předešlých dílů stejný, jako u jednoho z originálních vydání, které mám moc ráda. Co mi pořád moc nesedí je barva písma názvu knihy a série. Přesto určitě mohlo být hůř. Ale co mi deptá asi nejvíc je překlep na zadní straně knihy, kde se ukrývá anotace. Chápu, že v knize se překlepy prostě vyskytují, stejně jako v článcích, člověk není neomylný. Ale v anotaci, která se tiskne na zadní stranu knihy mi to přijde dost nešťastné.

Hodnocení obálky: 3.5/5
Hodnocení knihy: 4/5

Něco užitečného navíc...

PŘEDCHOZÍ DÍLY.:
Holky někdy koušou / Upíři z Chicaga (1.díl)
Kousnutí páteční noci / Upíři z Chicaga (2.díl) 
Dvojí kousnutí / Upíři z Chicaga (3.díl)
Na ostří špičáku / Upíři z Chicaga (4.díl)

Až do dna / Drink Deep
Upíři z Chicaga (5.díl) / Chloe Neill / 256 stran / FANTOM Print

Česká anotace: Nad Cadoganským Domem se stahují mračna a nedávno přeměněná upírka Merit netuší, zda se jedná o temnotu před svítáním, či o klid před bouří. Samotné město je zmítáno nepokoji kvůli paranormálním obyvatelům a stát vyhrožuje, že schválí zákon o povinné registraci nadpřirozených. Od chvíle, kdy upíři vystoupili na veřejnost, nebyla ještě nikdy situace tak vyhrocená. Kéž by se mohli na chvíli někam uklidit, aby lidé přestali panikařit.
A co čert neche, voda v Michiganském jezeře náhle zčerná a teprve teď začne jít pořádně do tuhého. Nová starostka Chicaga vytrvale tvrdí, že má vše pevně v rukou, ale Merit ví, že samou podstatu přírody dokáže změnit jen kouzlo vzešlé z té nejtemnější magie. Bude se muset obrátit na staré i nové přátele, aby zjistila, kdo za tím stojí, a zastavila ho dřív, než bude pro lidi i upíry pozdě. (goodreads.com)

Zdroje obrázků: # / # / #