SKLENĚNÝ TRŮN - SARAH J.MAASOVÁ

, ,
Celaene nemá růžovou minulost a už od dětství byla trénována k zabíjení. Byla dobrá, nejlepší, ale udělala chybu. A draze za ni zaplatila. Byla chycena a odvlečena do dolů Endovier, kde si má odpykávat svůj doživotní trest. Mutno dodat, že v Endovieru lidé moc dlouho nežijí.

Její utrpení, ale naruší návštěva z paláce - rovnou korunní princ Dorian, který jí nabídne možnost získání svobody. Nic však není zadarmo. Pokud chce Celaene svobodu, musí se stát princovou bojovnicí, vyhrát turnaj a následně se stát královou bojovnicí. Královým vrahem. Teprve po letech služby bude moci údajně svobodně odejít.

Naprosto dokonalá anotace, slibující boj, teror a útrapy mladé vražedkyně. Realita? Ani zdaleka tak napínavá, krvavá a brutální, jak jsem čekala. Nechala jsem se nalákat pěknou obálkou a úžasnou anotací a musím uznat, že to nebyl dobrý tah. Přestože S.J.Maasová napsala příběh, který se nezasekává a plynule se čte, hlavní hrdinku i ostatní postavy napsala poněkud nedotaženě. Vlastně mi to celé přišlo jako jedno velké nedotažené něco, kde hlavní myšlenka byla úžasná, ale rozvedení a provedení už rozhodně ne.

Údajná nejlepší vražedkyně, od které by leckdo očekával brutalitu, vážnost, odtažitost, opatrnost a spoustu dalších věcí se nakonec ukáže jako lehce pubertální holčičkovský sen, který zbožňuje knihy, krásné nadýchané šaty a večírky. Ano, teď je ta pravá chvíle na „WTF?!“ větu. Protože takhle si nikdo z nás vražedkyni nepředstavuje, že? Jako nejistou slečnu, která je věčně zmatená ohledně svých citů, stěžuje si, že nemůže na večírky a místo, aby horem dolem trénovala, protože přece jen její pobyt v dolech Endovier se na ní podepsal, tak raději čte a chodí na procházky s princeznou. Navíc jsem měla mnohdy pocit, že Celaene jsou vlastně dvě. Jedna to umí se zbraněmi a všechny má na háku a druhá, co je slečinka v nadýchaných šatech, toužící po večírcích. A věřte mi, že té první Celaene se v knize moc často na zoubek nekouknete.

A tahle ta slečinka je prý vražedkyně a hned ta nejlepší. Pche. Opravdu jsem čekala někoho trochu víc drsného, poznamenaného z pobytu v dolech, vražděním lidí a ne mladou rozjuchanou slečinku. A princ je taky kvítko. Je všeobecně známo, že si libuje ve společnosti mladých dam a nejen to, ale jakmile se na scéně objeví Celaene, je z něj rázem muž, který chce jen tu jednu. A zrovna je to vražedkyně. Ne, opravdu, co je na ní tak speciálního?

Další na mém pomyslném seznamu „chci mu dát pěstí“ je kapitán stráží Chaol. Mladičký kapitán, který jak později zjistíme, má nejspíše nulové zkušenosti – tudíž netuším, jak se mohl stát kapitánem. Nebudu to více rozpitvávat, abych vám to nenaspoilerovala, ale vážně jsem nepochopila, jak se do té funkce dostal. Jeho změny nálad a názorů na Celaene jsou mi také záhadou.

Čekáte od knihy úžasné bitky, krvavé souboje a celkově něco na způsob arény (třeba jako v Kate Daniels)? Tak to vás zklamu. Turnaj je opravdu turnaj, jako ve středověku. Střílení šípů na terč, házení nožů… Žádné řezání do protivníka hlava nehlava vás v soubojích nečeká. Boj muže proti muži si užijete až nakonec a to vás taky zklamu, protože jeden je hrc prc a je to a druhý víc o něčem jiném než o boji v kruhu. Každopádně za mě tedy opět další zklamání.

Kromě již výše zmiňovaných nedostatků, ohledně postav mě naprosto vytáčela jména, která jsem si musela zkomolit, abych byla schopna knihu vůbec číst. Nevím, na co kdo myslel, když tam dával tyhle jména, ale rozhodně ne na blaho čtenáře, který si nad těmi jmény zláme jazyk i myšlenky.

Sečteno a podtrženo byl Skleněný trůn z mojí strany jedno velké zklamání. Myšlenka dobrá, ale provedení pokulhává, a to dost silně. Doufám, že druhý díl bude o poznání lepší. Protože pokud v druhém díle bude příběh navíc sekaný a zdlouhavý, tak už to vzdám a další díly už budu pozorovat pouze zpovzdálí.

Hodnocení obálky: 5/5
Hodnocení knihy: 1.5/5

Něco užitečného navíc...

Skleněný trůn / Throne of Glass
Skleněný trůn (1.díl) / Sarah J. Maasová / 392 stran / CooBoo

Česká anotace: Srdce z ledu. Vůle z oceli. Nelítostný boj začíná.
V temných a špinavých solných dolech Endovieru si doživotní trest odpykává osmnáctiletá dívka. Celaene byla od dětství trénovaná k jednomu jedinému úkolu – stát se tím nejlepším zabijákem na světě, rychlým, tichým, neodhalitelným a všehoschopným. Ale udělala chybu. Nechala se chytit.
Korunní princ jí nabídne poslední šanci: Svobodu výměnou za velkou oběť. Musí ho reprezentovat v turnaji, kde se proti sobě postaví 24 šampionů, těch nejlepších vrahů a zlodějů z celé země. Bude to boj na život a na smrt. Pokud zvítězí, bude volná. Ovšem její soupeři umírají nejen při soubojích, ale i za tajemných okolností – Celaene teď o svůj život bojuje nejen s nimi, ale i s něčím tajemným a děsivým, co se skrývá v pozadí. (goodreads.com)

Zdroje obrázků: # / # / #