BÁJEČNÁ LÉTA POD PSA - MICHAL VIEWEGH

, ,
Kvido. Suma sumárum se celá kniha točí kolem Kvida, jeho rodiny a jejich života. Vezměte si mírně – možná trochu více – bláznivou rodinku. Babička nekupuje maso, aby si našetřila na „dámskou jízdu.Tatínek musí odjet do zahraničí a najít si milenku, aby si dokázal jaký je vlastně chlap, což později ještě doplním o pár peprných detailů. Zpět k oné šílené rodince. Další na řadě je mladší bráška, kterému městský život nevoní a raději tráví celé dny i noci v lese jako nějaká rusalka. Nemůže chybět ani zpočátku dramatická, občas až silně přehrávající a naoko tupá matka, ze které se později vlastně vyloupne právnička – což doteď nechápu. Nu a Kvido? To je kapitola sama o sobě. 

Už jako malý chlapec byl velmi chytrý a celkem časně se naučil číst a hrát si s Jaruškou na doktory, což mu vlastně zůstalo až do dospělosti. Chtěl být spisovatel a tak neustále něco sepisoval.Kvůli otci se přihlásil na ekonomku, které později nechal, aby se mohl – stejně jako jeho otec – stát vrátným. Když už jsme se dostali zpět k otci, tak si buďte jisti, že onomu úžasně chytrému ekonomovi začne dříve či později „šplouchat“ na maják a činnosti jako rozbíjení skleniček či vyrábění vlastní rakve mu nebudou cizí. 

Nejspíš to bude mnou, ale sáhodlouhé převyprávění každodenní rutiny, okořeněné sem tam nějakou tou dobrou hláškou či bláznivinou mě v tomto případě vážně nevzalo. Postavy díla mi přišly jako právě vypuštěné z blázince a nejvíce mě asi deptal fakt, že jsem se nic podstatného nedozvěděla. Chci tím říct, že přestože má audiokniha téměř osm hodin, tak bych vám knihu byla schopna shrnout jen velmi obtížně, protože toho důležitého tam opravdu mnoho nebylo. Přišlo mi, že téměř vše byla jen „omáčka“ okolo. Příběh mi ani nepřišel nijak poutavý, kdyby ano, tak bych byla schopna přetrpět kde co, ale tohle tedy opravdu ne. 

Na mnoha místech jsem se dočetla (již před poslechem knihy), že jsou Báječná léta pod psa jednou z Viewegových nejlepších knih. Takže jistě chápete mé nadšení, že zrovna jedno z jeho nejlepších díl mám na seznamu četby. A nyní, po jejím vyslechnutí vám mohu říci, že jsem opravdu ráda, že žádnou další Viewegovu knihu v seznamu nemám. Pokud tohle byla jeho dobrá kniha, pak raději nechci číst nebo poslouchat ty ostatní. A pokud třeba vy patříte mezi jeho příznivce, tak mi určitě dejte vědět, jaká kniha se vám od něj líbí nejvíce a co se vám na jeho psaní líbí – ráda bych totiž na jeho tvorbě našla nějaká větší pozitiva než jen to, že má občas dobrý humor.

Jak už jste asi pochopili z předcházejících odstavců, kniha mě vůbec nechytla. Upřímně nevím, na co autor díla myslel, ale moje myšlenka při poslechu této knihy byla něco jako „On si při tom psaní rozhodně něco šlehnul.“ Nežila jsem v té době, takže nemohu posoudit, jak moc se autor držel pravdy, nakolik vsadil do díla nadsázku, a co si natvrdo vycucal z prstu, jedno je však jisté: Tuhle knihu už nikdy číst ani poslouchat nebudu. 

Zpracování audioknihy...
Zatím jsem byla z povinné četby v poslechové podobě dost nadšená. Děkovala jsem za to, že v dnešní době již existuje něco jako audionahrávky, a tak se dostanu i ke knihám, které jsem v tištěné podobě neměla odvahu číst. Malý princ, R.U.R. to zatím byly mé poslouchací úspěchy, ale Báječná léta pod psa se k nim rozhodně nepřidají. Nejenže mi kniha nesedla obsahově a vlastně i tématem a stylem psaní, ale bohužel ani hlas Michala Pavlaty, který knihu načetl nebyl příliš sympatický. Pan Pavlata sice dobře klesal hlasem, měnil zabarvení a tóny hlasu, abychom poznali, že hovoří někdo jiný, ale přesto – když mi není sympatický samotný hlas člověka, tak to nezachrání sebelepší čtení. Bohužel. Hodnocení tomu tedy odpovídá.

Mám-li být upřímná a posoudit knihu čistě subjektivně, pak mi nezbývá, než vám říci, že tohle není nic pro mě. Rozhodně, ale jen na základě mých dojmů a pocitů neházejte flintu do žita – v tomto případě audioknihu - , ale naopak si udělejte vlastní názor, a třeba budete mile překvapeni.

Hodnocení obalu: 2/5
Hodnocení audioknihy (obsah): 1/5
Hodnocení audioknihy (zpracování): 1.5/5 

Něco užitečného navíc...

Báječná léta pod psa / Báječná léta pod psa
Michal Viewegh / MP3, 7 hodin 44 minut / Tympanum

Obsah audioknihy: Báječná léta pod psa - slavný román českého spisovatele Michala Viewegha. Audioknihu předčítá Michal Pavlata.
V tomto čtivém románu jsou líčena osudná léta normalizace, která zasáhla rodinu hlavního hrdiny, jímž je Kvido – malý kluk, možná až příliš inteligentní, který se musí smířit s náhlým přestěhováním na Sázavu do zpustošeného domku. A také s neustálými výkyvy nálad svého otce, s přílišnou péčí své matky a s novým přírůstkem do rodiny. Dá se říci, že je to úplně normální kluk. Až na to, že žije v době, která tak úplně normální není.
Příběh citlivého chlapce Kvida z období „reálného“ socialismu je mistrným podáním šedivé doby, která pro mnohé z nás byla zároveň šťastným obdobím mládí a dospívání. Tato vůbec nejznámější kniha spisovatele Michala Viewegha, za níž získal cenu Jiřího Ortena, byla přeložena do několika světových jazyků, byla zfilmována i převedena do divadelní podoby. Nyní poprvé vychází jako nezkrácená audiokniha.
Své mistrovství mluveného slova zde předvádí herec Michal Pavlata pod vedením zkušené režisérky Českého rozhlasu Hany Kofránkové. Dobu a atmosféru audioknihy výborně doplňuje hudba Jiřího Šlupky Svěráka. 
Knižní předloha k této audioknize k zakoupení na www.KNIHCENTRUM.cz (audioteka.cz)


Zdroje obrázků: # / # / # / #