MALÝ PRINC - ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY

, ,
Když jsme dětmi, vnímáme svět jinak než dospělí. Dost často se stane, že nás dospělí nechápou, protože sami zapomněli jaké je to být dítětem. Že svět není jen o penězích nebo třeba kariéře. Když už nejsme dětmi, tak se pořád za něčím ženeme a vlastně ani nevíme za čím, nebo proč. Myslím, že se nám kniha Malý princ snaží sdělit, že záleží i na jiných věcech než jen těch materiálních. Malý princ je tak trochu filozofická pohádka, která je určená jak pro malé, tak velké čtenáře a posluchače.

Osobně jsem filozofii nikdy moc nerozuměla a měla jsem problémy s tím, určit, co vlastně znamenala slova, která byla řečena, proto Vám nastíním, co jsem slyšela a raději nebudu rozebírat onu filozofickou stránku.

Překvapivě kniha nezačíná žádným „Bylo nebylo,..“ ani „Byl jednou jeden malý princ..“. Příběh začíná u malého chlapce, který rád kreslil, a kterého dospělí od malování odradili. On si však své „nepovedené“ kresby nechal a hledal přítele, jež by jim porozuměl. Z chlapce vyrostl muž, ze kterého se stal pilot, letec chcete-li. Muž, jež havaroval, a na poušti potkal malého chlapce, kterému začal přezdívat Malý princ.

Kniha je právě o onom setkání letce s Malým princem. Popisuje týden, který spolu oba hrdinové strávili – letec snažíc se opravit své porouchané letadlo a Malý princ, vyzvídajíc a později i vypravujíc o svých dobrodružstvích. Jejich setkání bylo vlastně docela zvláštní. Povězte, kolikrát za život se Vám stane, že po Vás chce někdo uprostřed pouště nakreslit beránka?

Malý princ vypráví o mluvící květině se čtyřmi trny, kterou na své domovské planetě B612 zanechal, o sedmi planetách, které navštívil (a to včetně Země, kde se seznámil mimo jiné i s liškou, kterou si ochočil) a o svých rozpravách se zvířaty a rostlinami, se kterými se na své cestě seznámil.

Příběh byl poutavý, nikde se příliš nezdržoval a po většinu času na sebe navazoval. Snad jen mezi některými kapitolami byl skok, který mi malinko komplikoval orientaci v příběhu. Ze začátku jsem také měla problém si zvyknout, že Malý princ mluví s rostlinami a zvířaty a přestože tuto „schopnost“ letec neměl, tak mu to nepřipadalo divné. Celkově si myslím, že tato kniha patří k těm „lepším“ z povinné četby, přesto si nemyslím, že bych se do příběhu Malého prince pustila, kdyby nebyl v mém seznamu četby k maturitě.

Zpracování audioknihy…
Audioknihu načetl Eduard Cupák, kterému patří rozhodně velké uznání. Má příjemný hlas, který neruší a spíše posluchače nutí se uvolnit a knihu si vychutnat. Líbily se mi jeho změny zbarvení hlasu, aby odlišil řeč Malého prince od ostatních.

Z čeho už jsem tak nadšená nebyla, byla rozhodně hudební „vložka“ na konci audioknihy. Celkově je kniha rozdělena do 27 kapitol, kde každá kapitola je oddělena "znělkou". Tato hudba mezi kapitolami sice trochu rušila, ale dala se překousnout na rozdíl od té na konci.

Hodnocení obalu: 3/5
Hodnocení audioknihy (obsah): 3.5/5
Hodnocení audioknihy (zpracování): 4/5

Něco užitečného navíc...

Malý princLe Petit Prince
Antoine de Saint-Exupéry / MP3, 1 hodina 49 minut / Audiostory 2013

Obsah audioknihy: Malý princ - audiokniha obsahuje jedno z nejslavnějších děl moderní světové literatury, jehož autorem je Antoine de Saint-Exupéry. Čte Eduard Cupák.
Malý princ je symbolem dobra, poslem nejušlechtilejších lidských citů, ztělesněním lásky a přátelství, hledačem a objevitelem krásy. Křehký příběh, který mají rádi děti, a milují jej až do dospělosti, protože střet dětského světa se světem dospělých se zde stává školou umění žít.
Knižní předloha k této audioknize k zakoupení na www.KNIHCENTRUM.cz (audioteka.cz)


Zdroje obrázků: # / # / # / #