MARYŠA - ALOIS A VILÉM MRŠTÍKOVI

, ,
Úžasně zpracovaná audiokniha, která vám bude po pár minutách připadat jako nádherná pohádka před spaním? Ano i ne. Ano - platí pro zpracování audioknihy, ovšem velké ne - zase příběhu. Takto smutné a bezbranné čtivo už sem tu dlouho neměla.

Autoři se s tím moc nemazali a příběh vzali pěkně zhurta, ale ne moc. Některé věci vám jednoduše dojdou za pochodu. A ani toho k pochopení nebude moc, protože se celá kniha točí jen a pouze okolo Maryšina období na vdávání a po něm.

Celý příběh se odehrává ve vesničce kousek od Brna. Maryša je téměř dvacetiletá dívka, která už je v dané době dávno zralá na vdávání. Myslí si na ni chudý Francek. A protože se ji rodiče – hlavně matka – snaží dostat, co nejdříve z domu nikoho nepřekvapí následný sled událostí. Věřte mi, že Franckovi Maryšu rozhodně nedají.

Jednoho dne jede Maryšin otec Lízal za mlynářem a vdovcem Vávrou, podívat se na nemocného koně. Klábosí a než by se člověk nadál, už se hádají o výši věna pro Maryšu. Vávra chce, aby jí otec vyplatil, když si Vávru vezme. A po krátkém dohadování se pánové shodnou. Lízal svou jedinou dceru prodá. Jistě není žádným překvapením, že se tento obchod nelíbil ani Franckovi ani Maryše. Francka odklidili na vojnu a Maryšu takříkajíc postavili před hotovou věc. Vezme si Vávru. Starého vdovce s dětmi, který svou první ženu podle šuškandy bil.

A přestože byla Maryša paličatá, nemohla nakonec jinak, než svolit. Podřídila se rodičům a Vávru si vzala. Nezapomene však dodat, že cokoli se stane, padne na hlavu jejich rodičů, protože chtěli, aby se za Vávru vdala. A věřte mi, že na tu hlavu toho dopadne dost.

Celkově jsou její rodiče silně nesympatičtí. Možná je to dobou, protože je rozdíl mezi devatenáctým stoletím a tím naším současným. Změnil se mrav i zvyklosti. Přesto mi jejich chování přišlo dost hnusné. A ani Maryša mi chvílemi nepřišla jinak než jako tvrdohlavé dítě a později i žena. Co létalo myslí Franckovi je mi stále záhadou. Jedno je ale jisté, přestože postavy nebyly úplně ideální, tak byly dostatečně realistické na to, aby s nimi čtenář či posluchač neměl nejmenší problém.

Celá kniha, nebo spíše příběh je poměrně smutný a konec je až nečekaně překvapivý. Po posledním slově jsem napjatě čekala na pokračování, a když žádné nepřišlo, zůstala jsem nechápavě zírat na tlačítko play na svém mobilu. Věřte mi, že tahle kniha – přestože je velmi smutná až k pláči – vás prostě chytne. A myslím, že se zalíbí i těm, kteří nemají milostné trojúhelníky zrovna v oblibě. Přeci jen na cokoli milostného můžeme u této knihy rovnou zapomenout.

Zpracování audioknihy…
Celá audiokniha je pojata a namluvena velmi realisticky. Na pozadí nebo i mezi dialogy hraje hudba či zvuky z okolí, jakoby se kniha nahrávala přímo uprostřed vesnice. I hlasy jednotlivých postav jsou velmi podbízivé a milé, navíc je v celé knize použito nářečí, takže to společně s hudbou a zvukovým doprovodem knize dodává takový, řekla bych až „pohádkový“ nádech. Tedy kdyby byl příběh trochu veselejší. Nemohu si pomoci, ale po celou délku poslechu jsem si připadala jako bych sledovala pohádku, která se mi odvíjí před očima. Každý čtenář či posluchač s trochou fantasie si audioknihu jistě užije. Za mě tedy rozhodně ano.

Jediné co bych mohla trochu vytknout je začátek audioknihy, kdy je kolem protagonistů Vávry a Lízala spousta hluku a my je tak slyšíme poněkud zastřeně a navíc odlišit v takové změti vět Lízalův hlas od toho Vávrova mi přišlo téměř nemožné. Později už je však vše jak má být.

Posluchače tak čeká zhruba hodinka úžasného poslechu při kterém doporučuji lehnout, případně sednout, zavřít oči, relaxovat a vžít se do děje.

Hodnocení obalu: 1/5
Hodnocení audioknihy (obsah): 4.5/5
Hodnocení audioknihy (zpracování): 4.5/5

Něco užitečného navíc...

Maryša Maryša
Alois Mrštík a Vilém Mrštík / MP3, 1 hodina 4 minuty / Radioservis 2006

Obsah audioknihy: Maryša - známá hra bratrů Aloise a Viléma Mrštíkových ožívá v této audionahrávce. Na audioknize účinkují: Lenka Krobotová, Jiří Dvořák, Miroslav Donutil, Vilma Cibulková, Josef Somr a další... 
Příběh Maryši, dcery sedláka, a chudého Francka se odehrává na moravské vesnici devatenáctého století. V dialozích je užito nářečí charakteristického pro danou oblast. Maryša je rodiči nucena vdát se za vdovce Vávru, jehož jediným zájmem je vyrovnat dívčiným majetkem své dluhy. Francek odchází na vojnu, aby se po letech vrátil a postavil svou milovanou Maryšu před mravní dilema. (audioteka.cz)

Zdroje obrázků: # / # / # / #