DVŮR TRNŮ A RŮŽÍ - SARAH J. MAASOVÁ

, ,
Snad každý zná příběh Krásky a Zvířete. Ať už díky rodičům, kteří nám ji vyprávěli nebo četli, hraným filmům nebo těm kresleným. Kráska a Zvíře je prostě klasika, bez které se neobejdete.
A protože všichni rosteme a je jen a jen dobře, že pohádky rostou s námi. Kráska a Zvíře se nově dočká filmového zpracování v hlavní roli s Emmou Watson jako Kráskou. Premiéra je plánována na březen 2017, tak ať vám neuteče.  Kromě nového filmového zpracování ,tu máme i Dvůr trnů a růží, který přináší příběh Krásky a Zvířete trochu jinak. Už ne tím naivně dětským způsobem, kde se musí vše podat jemně a co nejméně drasticky s ohledem na děti. Sarah Maasová se tentokrát nebála si spolu s hlavními hrdiny ušpinit ruce.

Retellingy jsou poslední dobou celkem v kurzu. Pro ty kdo tápou a marně se ptají, co si pod „retellingy“ představit – Retelling je nový, často upravovaný příběh, který používá jako berličku jiný zpravidla velmi známí příběh. Je pouze na autorovi, jak moc se bude držet původního příběhu a jak moc si hrdiny, prostředí i zápletku upraví - Doporučit rozhodně mohu sérii Měsíční kroniky od Marrisy Meyer, kde se setkáváme s retellingem Popelky, Červené karkulky, Lociky, Zlé královny a Sněhurky. Pokud vás zajímá příběh Sněhurky od M.M., který u nás zatím nevyšel, pak doporučuji retelling Stínová královna od C.J.Redwine. Stínová královna se podle mého Měsíčním kronikám nevyrovná, ale rozhodně neurazí.

Zpět  k Dvoru trnů a růží. Už jsem si docela zvykla na to, že blogery opěvované knihy od CooBoo mě moc často neosloví. Proto jsem k Dvoru trnů a růží přistupovala obezřetně a s téměř nulovými očekáváními. Líbila se mi obálka, a protože jsem vysoce povrchní, co se knih týče, nevadila mi myšlenka, že bych měla doma knihu s krásnou obálkou, kdyby neměla už tak pěkný obsah.  Škoda tedy jen toho, že se jedná o měkkou vazbu knihy. Mám trochu obavy, že se při opakovaném čtení rozsype. 

Od S.Maasové jsem měla možnost číst první tři díly ze série Skleněného trůnu. První díl byl docela dost velkým zklamáním, druhý díl šokovou bombou a třetí díl prostě jen splnil má vysoká očekávání. Dvůr trnů a růží je sice první díl v další sérii S.Maasové, ale rozhodně nečekejte zklamání, jako tomu bylo u prvního dílu Skleněného trůnu. Sarah se s ničím dlouho nepáře a rozhodně s vámi nepoběží dvacet koleček na zahřátí. Ona vás do příběhu prostě vhodí. Tentokrát se nebála k postavám přilnout hned od začátku a propůjčit jim život. Nečekejte  ploché, bezduché postavy, ale hrdiny, kteří vám přirostou k srdci, přestože nebudete do poslední chvíle vědět, zda jsou na dobré nebo špatné straně. Vlastně kdo určí, co je v této knize dobrá a co špatná strana? Je vrah bez viny?

Feyre je hlavní hrdinkou tohoto příběhu. I ona je k vašemu překvapení vrahem. Není snadné přežít bez jídla, stejně jako není snadné zabít. Tohle je asi největší šok hned zezačátku. Nečeká na nás totiž mladá křehká květinka, co sem tam utře prach, ale odvážná, obětavá, tvrdohlavá a silná dívka, která se nebojí ušpinit si ruce pro rodinu. Nebo pro ni zemřít, vzdát se všeho a odejít s děsivým tvorem do neznáma.

Asi nemá smysl víc rozepisovat děj, protože už jen tím, že se jedná o retelling toho víte až až. Jediné co vám ještě řeknu je, že nebudete mít do poslední chvíle jistotu kdo je dobrý a kdo zlý , komu můžete věřit a komu ne. Autorka vás bude neskutečně trápit.

Bože. Celých 430 stran téhle knihy jsem si z Feyre dělala Frey. Ani po prvních padesáti stranách jsem nebyla z to v myšlenkách použít jméno Feyre a nedej bože ho vyslovit nahlas. To byl trest! Takže pro mě už navždy Feyre bude prostě Frey. A s jmény ostatních hrdinů jsem se spokojila se zdrobnělinami jako Rhys, Tam…

Pokud máte rádi pohádky, retellingy, fantasy nebo prostě jen fandíte Krásce a Zvířeti, pak je Dvůr trnů a růží to pravé pro vás. Sarkasmus, láska, tvrdohlavost, napětí, trochu toho drama a situace, ve kterých byste Krásku opravdu nečekali. To vše vám nabídne Dvůr trnů a růží.

Hodnocení knihy: 5/5
Hodnocení obálky: 5/5


Něco užitečného navíc...

Dvůr trnů a růží / A Court of Thorns and Roses
Dvůr trnů a růží (1.díl) / Sarah J. Maasová / 440 stran / CooBoo

Česká anotace: Když devatenáctiletá lovkyně Feyre zabije v lese vlka, odvleče ji podivný tvor do svého doupěte, které se ukáže být jiným světem. Tam zjišťuje, že únosce není zvíře, ale jedna z nesmrtelných bytostí, které kdysi vládly světu. Nenávist se postupně mění v lásku a Feyre musí přijít na způsob, jak zachránit tajuplný svět i svého únosce.Úžasný a mrazivý příběh na motivy Krásky a Zvířete. (goodreads.com)

Zdroje obrázků: # / # / #