OTKA - KODY KEPLINGEROVÁ

, ,
Někdy je lepší nevědět. Své o tom ví i Bianca. Bianca je průměrná středoškolačka, které je vážně buřt, co si o ní lidé myslí. Říká si, co chce. Obléká se, jak chce. A kamarádí, s kým chce. A přestože má mámu pořád někde v trapu a žádného kluka, tak se má vlastně fajn, protože má dvě bezva kamarádky. Vlastně počkat, jedna vada na kráse jejího života by tu byla. Wesly Rush. Ten kluk je jako osina v zadnici. Nejenže ji chtěl využít, aby se dostal do kalhotek jejím kamarádkám, ale také ji nazval Otičkou – ošklivou tlustou kamarádkou. Jasně, že si Bianca nikdy nenalhávala, že je MISS, ale taky na sebe nekoukala jako na ošklivou nebo tlustou. A pak si to k ní prostě nakráčí pan osina v zadnici a ona se těch myšlenek na Otičku nemůže zbavit. Je to jako mít v hlavě červíka, co jí neustále dokola nahlodává sebevědomí slovem OTKA. 

Mnozí by udělali takřka cokoli, aby přestali být otkou, co udělá Bianca?

Občas se nám věci vymknou a něco, co zprvu vypadalo jako docela dobrý nápad se nakonec změní v noční můru – a nebo opačně. Stejně jako většina teenagerů má i Bianca svoje problémy, a stejně jako ostatní se přes ně dřív nebo později dostane. Otázkou však zůstává s jakými následky...

Už po přečtení anotace (pokud čtete anotace, já to dělám jen výjimečně) vám bude naprosto jasné, o čem tahle knížka bude. A pokud jste navíc stejně jako já viděli film, pak už máte teď naprosto dokonalou představu o tom, jak dobře se u téhle knihy budete bavit. Tahle kniha není nic světoborného, ale počítejte s tím, že se budete smát a bavit od začátku dokonce. OTKA je ukázkový příklad knihy, která má hlavně pobavit a rozesmát. Pokud tedy hledáte knihu, která by vás dostala z čtecího bloku, tak radím směle do OTKY.

Mě Otka ležela v knihovničce pěkně dlouho, než jsem se nakonec nechala zlákat k jejímu čtení. Vlastně to zachránila až Terez, která knihu zrovna četla a sem tam zveřejnila na síti nějakou fotku nebo úryvek z knihy, takže jsem nakonec neodolala a zabalila jsem si Otku sebou  na dovolenou. A dobře jsem udělala. Ta kniha je tak vtipná a pozitivní a oddechová, že nad ní prostě nemusíte VŮBEC přemýšlet a můžete se nechat strhnout Biančinými lapáliemi co hrdlo ráčí. Jen jedno malé upozornění, tato kniha způsobuje náhlé záchvaty smíchu, hýkání a culení, takže pokud se chcete vyhnout trapasu v MHD nebo na náměstí, pak dobře zvolte místo čtení. Já ji četla v posteli a přítel si při každém mém výbuchu smíchu nejspíš myslel, že mi přeskočilo.

Měla bych říct něco na závěr téhle (ne)recenze, ale napadá mě jen to, že mě kniha příjemně překvapila. Lépe řečeno autorka, která knihu napsala opravdu poutavě a vtipně. Stejně jako postavy, které možná byly chvílemi hloupoučké a naivní, ale to k tomuhle druhu četby prostě patří.  Biancu nešlo nezbožňovat, a pokud víte, kdo hrál ve filmu Wesleyho, pak je vám jasné, že ani jeho nejde nezbožňovat.Navíc byl Wesley v knize tím správným protikladem pro Biancu.

Hodnocení knihy: 4/5
Hodnocení obálky: 4.5/5

Něco užitečného navíc...

OTKA / The DUFF
Kody Keplingerová /  296 stran / CooBoo

Česká anotace: OTKA - Ošklivá a Tlustá KAmarádka ... Příběh sedmnáctileté Biancy vás opravdu pobaví. Očekávaný filmový bestseller je konečně tady! 

Sedmnáctiletá Bianca Piperová je cynická a loajální a zdaleka si nemyslí, že je mezi svými kamarádkami ta nejkrásnější. Je taky moc chytrá na to, aby skočila na lep sladkým řečičkám školního hezouna Wesleyho Rushe. Bianca ho vlastně nenávidí. A když jí dá tu nepěknou přezdívku, vychrstne mu colu přímo do obličeje.

Ale doma to teď nestojí za nic a Bianca touží po rozptýlení. Což dopadne tak, že Wesleyho políbí. A co hůř, líbí se jí to! Při pokusu se z toho nějak vykroutit se z ní a jejího úhlavního nepřítele stanou „kamarádi s výhodami“. Což se samozřejmě brutálně nevydaří. Wesley neumí moc naslouchat a jeho život taky stojí za starou belu. A Bianca si s hrůzou uvědomí, že do kluka, kterého nenáviděla, začíná být trochu zamilovaná. (CooBoo.cz)

Zdroje obrázku: # / #