DĚDIČKA OHNĚ - SARAH J.MAASOVÁ

, ,
Třetí díl Skleněného trůnu vás na první pohled překvapí svou tloušťkou. Dědička ohně je na počet stran opravdu bohatá. Se svými 530 stranami je oproti Skleněnému trůnu a Půlnoční koruně pořádný cvalík.

Trochu jsem se bála, že se s navýšeným počtem stran zhorší kvalita, ale to se nestalo. Máme možnost číst ne jeden, ale hned několik střípků z příběhů ostatních postav. Dozvíme se něco málo o Dorianovi, Chaolovi, Celaeně, Manon a do hlavy nahlédneme i dalším postavám. Novinkou je jistě nová mužská postava - Jeřáb, kterého budete asi ze začátku posílat do temných míst, ale postupem času vám ten bídák přiroste k srdci spolu s dalšími postavami.

Pokud vám v předchozích dílech chyběla magie, pak vězte, že v tomto díle opravdu nechybí. Fyzické boje nahradí z větší části boje s magií. A milostné pletky ustoupí dramatům plným nerozhodnosti, přátelství a zrady.

Celaena byla vyslána do cizí země, aby splnila úkol – zabít královskou rodinu. Jako králova vražedkyně se zavázala sloužit králi s naprostou poslušností, ovšem tento úkol, stejně jako ty předchozí splnit nehodlá. Nezabije je. Místo vraždění se uchyluje k hospodským bitkám, pití a nic nedělání. A v tomto bídném a zanedbaném stavu ji najde vílí bojovník její tety a začíná tak další část Celaenina života plná bolesti, rozhodnutí, ztrát ale i nadějí.

Mezitím, co se Celaena snaží najít sama sebe – a neumřít – se daleko od ní snaží Chaol smířit s její a Dorianovou magickou stránkou a rozhodnout se, na čí straně vlastně stojí. Chaol nebude jediný, kdo si bude muset vybojovat vlastní bitvy…


Moje reakce po dočtení knihy byla něco jako „Tak toto bylo velice působivé.“. Střídání pohledů více postav se mi rozhodně zamlouvalo. Upřímně musím přiznat, že mě překvapila Manon Černozubá, kterou jsem si i přes její stinné stránky zamilovala. Pokud by někdy došlo k bitvě mezi Manon a Celaenou, tak bych opravdu dlouho váhala komu fandit. A hlavně ten konec. Autorka ví, jak zakončit knihu, abyste už po přečtení posledního slova pociťovali abstinenční příznaky – cukání ruky, která chce otočit na další stranu příběhu nebo mozek točící se na plné obrátky – a pídili se po dalším díle.

A jak moc se mi Dědička ohně vlastně líbila? Hodnocení této série je pro mě celkově docela oříšek. Skleněný trůn pro mě byl docela zklamáním, Půlnoční koruna mile překvapila a dostala ode mě 4.5/5 hvězdiček, protože ten rozdíl oproti Skleněnému trůnu byl opravdu obrovský. A Dědička ohně je ještě lepší, ale nejsem úplně přesvědčená o tom, že je 5/5 zasloužené hodnocení, takže skončím u netradičního 4.75/5 hvězdiček. U této série úplně ukázkově vidíte, jak se autorka může zlepšit, vypsat a s každým novým dílem být lepší a lepší.

Hodnocení obálky: 5/5
Hodnocení knihy: 4.75/5

Něco užitečného navíc...

PŘEDCHOZÍ DÍLY.:
Skleněný trůn / Skleněný trůn (1.díl)
Půlnoční koruna / Skleněný trůn (2.díl)

Dědička ohně / Heir of Fire
Skleněný trůn (3.díl) / Sarah J. Maasová / 536 stran / CooBoo

Česká anotace: Královna, nebo zrádce? Jen ona sama rozhodne. 
Celaena přežila smrtící soutěž i srdcervoucí ztrátu, ale zaplatila za to strašnou cenu. Teď musí cestovat do neznámé země a čelit zdrcující pravdě – pravdu o svém dědictví, která by mohla její život změnit navždy. 
Mezitím se na obzoru shromažďují temné síly, které chtějí zotročit celý její svět. Celaena tak musí najít sílu bojovat nejen proti vlastním vnitřním démonům, ale i proti zlu, které chce král Adarlanu osvobodit a využít pro své plány. 
Je dědičkou ohně a popela a neskloní se před nikým. (goodreads.com)

Zdroje obrázků: # / # / #