KRÁLOVNA STÍNŮ - SARAH J. MAASOVÁ

, ,
Královna stínů je čtvrtým dílem v sérii Skleněného trůnu. Narovinu říkám, že jsem předchozí díl četla loni v létě, takže si jistě dokážete představit, jak málo si z něj vybavuji. Vlastně jsem se nad tím ani nepozastavovala a nenamáhala se vzpomínat – nebyl důvod. Kniha si žije svým vlastním životem, vhodí vás přímo do akce bez nějakého úvodu, a kdo je padouch a kdo spojenec zjistíte velice brzy (tedy u většiny postav). Takže se stačilo jen nechat unášet. A pak to přišlo – jako rána pěstí – až někde u 242 strany. Důvod, proč se mi vlastně předchozí díl tak líbil. Důvod, proč jsem se u něj často hihňala jako puberťačka. Ach, vy kdož sdílíte mé touhy, si na má slova zajisté vzpomenete při míjení oné zmíněné stránky. Pardon, to bylo trochu kýčovité, ale já si tu větu nemohla odpustit. 

Celaena Sardothien nám ukázala už mnoho různých tváří a má pro nás další. Mám takový pocit, že ta dívka (nebo autorka?) se mi vysmívá do obličeje a říká mi: „každý díl budu úplně jiná a když už si budeš myslet, že jsi mě prokoukla, tak se změním a ty budeš zase němě zírat a říkat si WTF?!!“. Proměnlivost této postavy opravdu nezná mezí. Ale nebavme se jen o Celeane. Moje naprostá srdcovka je Manon (a jistý vílí válečník). Už v minulém díle jsem kapitoly, ve kterých se vyskytovala naprosto hltala. Na tuhle srdeční záležitost se NEDÁ zapomenout. Bělovlasá smrtící krása. Doslova.

Stále nepřestávám žasnout nad tím, že jsem se zakoukala do potencionální záporné ženské postavy. Naprosto mě uchvátila mezi všemi těmi ostatními, takže věty typu: „kapitoly o železozubých mě nudily“ mě nutí stát s otevřenými ústy. Jasně, že chápu, že co čtenář to jiná chuť, jiné požadavky...ale Manon… „mladá“, krásná, smrtící, neústupná a nesmrtelná. Naše dědička. Ona je prostě TOP.

Každopádně kapitán byl pěkně na ránu a Lorcan byl tak divná postava, že jsem si až říkala, jestli ho do příběhu nepřidala autorka dodatečně, aby vyřešila jeden nebo dva „problémy v příběhu“. Ale abych jí nekřivdila, tak má plusové body za to, že už se do příběhu nesnažila narvat žádný milostný trojúhelník. Třikrát hurá. I když upřímně, dokážete si představit někoho, kdo by byl důstojným rivalem pro nejmenovaného vílího válečníka? Já rozhodně ne. Ale můj úsudek je značně ovlivněn popisy jeho polonahé maličkosti. Ne, že bych byla povrchní, protože se mi líbí i vnitřek. Tedy, chci říct jeho osobnost.

Další poněkud zvláštní postavou byla Kaltain, kterou již znáte z minulých dílů. Upřímně doufám, že autorka sepsala i něco z jejího pohledu a ne jen těch pár řádek v této knize. Zato o Arobynnovi se rozepsala až až. Já toho chlapa měla plné zuby už v první čtvrtině knihy. Nejhorší je, že on pořád mluví, lidé o něm pořád mluví, stále s objevuje na stránkách knihy, ale ve výsledku o něm víte nula nula nic. Příšerný chlap. Ten by dokázal z jalové krávy vymámit tele – beze srandy.

Tento díl byl plný intrikaření, plánování a zrady. Za valnou většinu můžeme poděkovat překvapivě většině postav. Vůbec netuším, jak mohla autorka všechno tak naplánovat a „podstrčit“ postavám, protože jsem se párkrát přistihla, že zírám s němým WTF?! na slova na stránkách a nejsem z to pochopit, jak se to do pekla stalo. Ale až na pár škobrtnutí mi tenhle díl přišel asi nejpromyšlenější a nejlépe zpracovaný, hned v závěsu by byla Dědička ohně, hned poté Půlnoční koruna a někde hodně vzadu by pokulhával Skleněný trůn. Opravdu je vidět, jak se autorka „vypsala“. Protože srovnat Královnu stínů a Skleněný trůn by znamenalo první díl rovnou zahodit. Jediné co mě dost rozčilovalo byly pravopisné chyby a překlepy. Kdyby jich bylo pár, tak si jich nejspíš ani nevšimnu, ale tady jich byla opravdu spousta. A pokud bych měla být upřímná tak to trochu kazí ten správný zážitek z knihy.

Nejhorší je, že jsem si do poslední chvíle nebyla úplně jistá, zda chci knihu dočíst nebo ne. Doteď si nejsem úplně jistá, jak moc se mi kniha vlastně líbila, co se celkového hodnocení týče. To že je zatím TOP z celé série je naprosto nesporné. Jen opravdu nevím jak ji zařadit, oproti ostatním dílům byla prostě nejlepší. Hrubě mi dochází hvězdičky.

Pokud máte rádi kick-ass hrdinky, které se za sebe umí postavit sami, vílí válečníky, čarodějnice, wyverny spoustu intrikaření, proměnlivé postavy a neustále napnuté nervy, pak hurá do Královny stínů.

Hodnocení obálky: 4.5/5
Hodnocení knihy: 5/5

Něco užitečného navíc...

PŘEDCHOZÍ DÍLY.:
Skleněný trůn / Skleněný trůn (1.díl)
Půlnoční koruna / Skleněný trůn (2.díl)
Dědička ohně / Skleněný trůn (3.díl)

Královna stínů / Qeen of Shadows 
Skleněný trůn (4.díl) / Sarah J. Maasová / 656 stran / CooBoo

Česká anotace: Královna je zpět. Nastal čas se pomstít! 
Ztratila všechny, které milovala. Celaena Sardothien se vrací zpátky do říše a jediné, po čem touží, je pomsta. Brzy si ovšem uvědomí, že ve hře je mnohem víc – musí osvobodit prince Doriana, kterého pomocí magie ovládá král ze skleněného hradu. Musí zjistit příčinu královy moci! Ale hlavně nesmí zklamat svůj lid, který do ní vložil veškeré naděje. (goodreads.com)
Srovname.cz vám poradí, kde nakoupíte knihu Královna stínů nejlevněji.
Zdroje obrázků: # / # / #