MĚSÍČNÍ PÍSEŇ - PATRICIA BRIGGS

, ,
Nevšední příběh o automechaničce Mercedes Thompsonové. Holce odvedle, která čas od času běhá po světě po čtyřech. A ve své dílně opravuje a restauruje kdejaká auta. Třeba mikrobus pomalovaný podle Scooby-Doo, který vlastní jeden její zubatý kámoš.

Anotace navnadí, ale rozhodně vám „nevyslepičí“ co se v knize bude dít (tedy aspoň ne všechno). Čtenář se pak do čtení pouští pln očekávání z objevování Mercyina příběhu. Jako zajímavost je na klopě přebalu uvedeno upozornění „...Briggsová dokáže u čtenáře „vypěstovat“ návyk na své knihy...“A věřte mi, varování je v případě této autorky opravdu namístě.

Autorka vytvořila svět, kde fae, vlkodlaci nebo selkie nejsou jen pouhým výmyslem, ale skutečností. Učitelka, prodavač na benzínové pumpě nebo třeba hasička nemusí být nutně tím, za koho se vydávají. Například Mercy - Mercedes Thompsonová je poměrně paličatá, drzá, srdečná a když na to přijde i vražedná mladá žena, ale do standardu normálního člověka má opravdu daleko. Do nebezpečí se vrhá po hlavě, obzvlášť, když se jedná o záchranu jejích milovaných. A rozhodně nepotřebuje mít za zadkem prince Krasoně, aby mohla s úsměvem na rtech padat do mdlob kdykoli jde do tuhého. Ne přátelé, Mercy je správná nevyumělkovaná zadky nakopávající hlavní hrdinka, která vám vezme dech.

Nenechte se ale mýlit. Mercy sice prince Krasoně nepotřebuje, i tak je ale mužských postav v knize pěkná řádka. A je to velmi různorodá partička. Vlkodlak Adam, upír Stefan, člověk Tony, vlkodlak Samuel a ještě spousta čtyřnohých chlupáčů. Autorka má neuvěřitelný talent vykreslovat postavy tak, aby působili reálně až do takové míry, že berete Zeeho jako milého dědečka, Stefana jako kamaráda odvedle a z Adama padáte do mdlob.

Se ženami je to však horší. Těch pár exemplářů, co se v knize objeví, odsoudila autorka k naší doživotní nenávisti. Smekám nad schopností autorky pomocí pár vět vykreslit postavu tak, že o ní nic moc nevíte, ale už jste schopni ji nenávidět. Leah bych neměla ráda už od pohledu a s Marsilie, která mimochodem dělá knihám oslí uši, bychom nejlepší přítelkyně také nebyli. A Darrylova družka také není zrovna přátelská. Všechny postavy však mají svoji osobitost a styl. Dialogy jsou příjemné, mnohdy humorné a hlavně přirozené.

Patricia Briggs adekvátně rozložila přísun popisných informací a samotnou dějovou linku. Což nechalo vzniknout úžasný, originální příběh s příjemnými a reálnými (když občas odmyslíte zuby, chlupy nebo drápy či ploutve apod.) postavami, které vám přirostou k srdci.

Měsíční píseň je vyprávěna z Mercyina pohledu, kdy je příběh rozložen do šestnácti kapitol a obsahuje jednu dějovou linku. Ojediněle se objeví. „vzpomínkové pasáže“, ale ty čtenář snadno pozná.

Moon Called vyšla v českém překladu Měsíční píseň jako vázaná s přebalem již v roce 2009 u nakladatelství FANTOM Print. Desky knihy i přebal zdobí z přední strany hlavní postava, automechanička Mercy. Zatímco desky jsou poměrně nevýrazné a v knihkupectví byste si jich nejspíš ani nevšimli, přebal je jiná písnička. Na přední straně jej zdobí zvýrazněná, "lesklá" postava Mercy s matným pozadím a zářivě bílé písmo hlásající do světa název knihy a autora. Písmo je použito ve dvou různých fontech a na tmavém pozadí rozhodně vyniká. Celkově je přebal knihy velice zdařilý a troufám si říct i daleko lepší než ty zahraniční obálky.

Měsíční píseň je poutavá večerní jednohubka, která je zároveň prvním dílem  rozsáhlé série o Mercedes Thompsonové. Příběh je navzdory faktu, že se jedná o sérii, relativně ukončen, takže pokud jste z prvního dílu nebyli tak nadšení, jak jste očekávali můžete se čtením série přestat a nebude ve vás hlodat žádný nepěkný červíček „coby kdyby“.

Pokud ale máte rádi urban-fantasy, zadky nakopávající a přesto nevyumělkované hlavní hrdinky, vlkodlaky, upíry a jinou nadpřirozenou havěť, tak vás žádné hlodání svědomí rozhodně nečeká, protože se od této série nebudete moci odtrhnout.

Hodnocení přebalu: 5/5
Hodnocení obálky/desek knihy: 3/5
Hodnocení knihy: 5/5

Něco užitečného navíc...

Měsíční píseň / Moon Called
Mercy Thompson (1.díl) / Patricia Briggs / 283 stran / FANTOM Print

Česká anotace: Vlkodlaci můžou být nebezpeční, když se jim připletete do cesty, ale pokud jste opatrní, nechají vás na pokoji. Umí se dobře skrývat před lidmi, ale já nejsem člověk. Když na ně narazím, poznám je a oni poznají mě – Mercy Thompsonovou.
Mercy Thompsonová má za souseda vlkodlaka. V autodílně opravuje mikrobus patřící upírovi. Její bývalý šéf je gnón. Ale ani Mercy není úplně normální… a její pouto s tajemným světem nadpřirozena ji brzy dostane do pořádného průšvihu.
Vychutnejte si pořádný nářez, který na vás v knize čeká. Není radno si zahrávat s vůdcem vlkodlačí smečky… A unést mu dceru byla osudová chyba… (fantomprint.cz)

Zdroje obrázků: # / # / #

Chceš ušetřit nějakou tu kačku? Srovname.cz ti poradí, kde nakoupíš knihu Měsíční píseň nejlevněji. 
Knihu můžeš koupit u nakladatelství FANTOM Print.