KREVNÍ POUTO - PATRICIA BRIGGS

, ,
Být něčím dlužníkem je pěkně nanic. V případě upírů to platí dvojnásob. Ale i Mercy ví, že dluhy se musí platit.

Uplynulo už šest měsíců od doby, kdy byla Jesse unesena. Mercy se ji tenkrát snažila zachránit a hledala pomoc všude. Dokonce i u upírů. Jesse se nakonec podařilo zachránit a nyní nastal čas splatit dluhy.
Ve druhém díle odkrývá autorka další kousek nadpřirozeného světa. Zatímco v Měsíční písni se příběh točil hlavně kolem vlkodlaků, v Krevním poutu se více zaměřil na Mercyiny zubaté (ne)přátele. A naťukl se i Mercyin milostný život. Testosteronu je v knize požehnaně a nejenom díky tomu, že jsou vlkodlaci teritoriální a majetničtí... Dojde i na pár polibků. A že má Mercy z čeho vybírat.

Spisovatelka opět ukazuje, že dokáže stvořit a rozvinout krátký poutavý příběh, který se vleze na necelých tři sta stran a co víc, pasuje do Mercyina života ve stylu „další Mercyin problém“. Jediné, co bych P.Briggs vytkla je omílání některých informací stále dokola a přeskakování v čase a místě. Připomenout čtenáři některé informace z předchozího dílu je jistě fajn, stejně jako neznalý prvního dílu uvítají doplnění kontextu, když nečetli první díl, ale co je moc to je moc. A Mercyino „hopkání“, kdy si nejste jisti, zda je ještě stále na tomtéž místě, co v předchozí větě, nebo jestli je o týden později je dost nepříjemné a čtenáře mate. Z čtivého uceleného příběhu je pak rozkouskovaný zmatek, kdy čtenář čte, přemýšlí a doufá, že mu v další větě dojde, kde a kdy je. Upřímně jsem si nevšimla, že by se autorka v minulém díle takto s informacemi opakovala, a nebo nečekaně přeskakovala. Pokud v Měsíční písni přeskakovala, tak nás na to upozornili kresby malých vlčků umístěné mezi jednotlivými odstavci textu. V Krevním poutu jsem je ale na většině míst postrádala.

Ke stávajícím postavám, které známe již z prvního dílu přibylo pár nových. Mezi nimi i Wulfe a Rachel. Wulfe je prapodivné stvoření, které nejsem z to si zařadit.Jednu chvíli působí sympaticky a v další se modlíte, aby už se v knize neobjevil. Zato Rachel jsem musela chtě nechtě obdivovat. Sice v knize nedostala moc velký prostor se projevit, ale i tak na mě působila jako někdo, kdo se nevzdává lehce. Zato starý dobrý Adam mě velmi překvapil. V jednu chvíli chtěl někoho (kvůli spoilerům nebudu jmenovat) v podstatě roztrhat na kousíčky a pak *puf* v knize jakoby jste přecvakli vypínač. Adam, ani nikdo další už se o události - ani touze roztrhat někoho na malé kousky - nezmínil. To byl asi největší WTF moment a řádný nedodělek. Autorka však umí úžasně psát, přestože její psaní má své mouchy. Pravdou zůstává, že její knihy jsou čtivé, poutavé a nějaké nedokonalosti ji rádi s ohledem na celou sérii odpustíte. Protože po druhém dílu si budete brousit zuby na Železný polibek, abyste zjistili, zda autorka v Krevním poutu jen klopýtla nebo jde celá série do kopru.

Grafické zpracování přebalu a desek knihy mě bohužel taky neoslnilo. Ne že by se mi obálka vyloženě nelíbila, ale nepůsobí na mě uceleně. Spíše bych si troufla tvrdit, že se grafici na obálku snažili našroubovat úplně všechno tak moc, že to přehnali. Vzhledem k tomu, že FANTOM Print přejímá původní obálky - naštěstí snad tu nejhezčí verzi - tak toho naši grafici moc udělat ani nemohli. Tahle obálka se dle mého subjektivního názoru přeplácala už v Americe. K dobru bych určitě ale připsala, že  v CZ vydání oddělali drobný text na přebalu i deskách knihy a knihu u nás koupíte v pevné vazbě. Což v případě, že knihu čtete vícekrát oceníte.

A opravdu pochybuji, že by jakákoli automechanička – tuplem Mercy - , co opravdu opravuje auta, nosila pod pracovní oděv krajkovou podprsenku. Tohle vážně nevychytali. Písmo je sice stejně bílé jako u prvního dílu, takže vám bude krásně sedět barvou i fontem do sbírky, ale tentokrát je spíše jako pěst na oko. Ten kontrast barev je opravdu do očí bijící. Zadní stranu zdobí standardně pruh s částí obrázku Mercy z první strany. Pozadí v barvě UHO – univerzální hnědé omáčky -  poté doplňuje tlapa, kterou jako by někdo objel černou tužkou v malování. Schválně jsem se koukala na Měsíční píseň, zda je tam ta tlapa také tak „mistrně obtažená“ a ano je, ale na tom šedivém pozadí se to ztrácí podstatně víc než na UHO. 

Avšak vnitřní zpracování je stejně jako u prvního dílu na jedničku. Hned na začátku je umístěna mapa Tri-Cities a u každé nové kapitoly vítá velké číslo společně s otiskem tlapy. Velmi střídmě jako oddělovače jsou v knize použiti malí vlčci.
Sečteno podtrženo se Krevní pouto rozhodně nedá považovat na autorčinu TOP knihu. A to i s ohledem na následující díly v sérii (ano, sérii už jsem jednou četla). Přesto je svět Patricie Briggs natolik zajímavý a celkový příběh tak poutavý, že opravdu není na místě házet flintu/knihu do žita. Drzá automechanička Mercedes Thompsonová si vaši pozornost jistě zaslouží.

Hodnocení přebalu: 2.5/5
Hodnocení obálky/desek knihy: 3/5 
Hodnocení knihy: 3.5/5

Něco užitečného navíc...

PŘEDCHOZÍ DÍLY.:
Měsíční píseň / Mercy Thompson (1.díl)

Krevní pouto / Blood Bound
Mercy Thompson (2.díl) / Patricia Briggs / 286 stran / FANTOM Print

Česká anotace: V dnešní době vládne světu věda, která zakazuje upalování, topení nebo veřejné lynčování čarodějnic. A průměrný zákona dbalý občan se naopak nemusí bát příšer ve tmě. Někdy lituji, že nejsem průměrný občan…

Mercy Thompsonová má přátele na hlubokých místech – a v temnotě. A teď jednomu z nich dluží laskavost a souhlasí, že pomůže příteli Stefanovi předat vzkaz jednomu z upírů. Ale tento upír není obyčejný – a stejně tak démon, který v něm přebývá… (goodreads.com)

Zdroje obrázků: # / # / # / #
Chceš ušetřit nějakou tu kačku? Srovname.cz ti poradí, kde nakoupíš knihu Krevní pouto nejlevněji. 
Knihu můžeš koupit u nakladatelství FANTOM Print.