PRVNÍ HROB NAPRAVO - DARYNDA JONESOVÁ

, ,
Charley Davidsonová nebyla nikdy normální. On za to dost dobře může fakt, že vidí mrtvé lidi. A nebožtíky prostě nejde ignorovat. Obzvlášť, když je živí nevidí a Charley s nimi mluví, to se pak nálepce blázna nebo v lepším případě, té divné opravdu nemůže vyhnout. 

Hlavní hrdinka bydlí v bytě s nebožtíkem, pracuje jako soukromá detektivka a občas i jako servírka v tátově podniku. Dřív pomáhala díky svým nadpřirozeným schopnostem tátovi, který býval u policie a nyní stejně pomáhá svému strýci. Ono mít v rukávu nějaká ta esa - jako zeptat se oběti, kdo ji zabil - je docela výhoda. 

Charley čeká velké vyšetřování ohledně vraždy tří lidí. Jeden případ domácího násilí a hledání vlastního pana dokonalého z jejích erotických snů. Nuda rozhodně není na programu. Dokonce si troufám tvrdit, že se hlavní hrdinka v podstatě nezastaví, aby nabrala dech.

O sérii Charley Davidson se přednedávnem mluvilo poměrně hodně ve spojitosti s nevydáním celé série v českém jazyce. A protože jsem na knihy slyšela vesměs chválu, tak mě to překvapilo a psala jsem do nakladatelství. Nakladatelství mi sdělilo, že zatím nejsou termíny vydání dalších dílů a letos, že určitě žádný nevydají. Tudíž odpověď, která vám toho moc neosvětlí. Nicméně jsem se celá zvědavá do Prvního hrobu napravo pustila, abych si i já mohla udělat svůj názor na knihu.


Fámy nelhaly. Je to čtivé, poutavé a plné akce. Ale nějak se mi někdo zapomněl zmínit, že se sedmadvacetiletá hlavní hrdinka Charley Davidsonová velmi ráda chová jako šestnáctiletý drzý spratek. Musím uznat, že v její tvrdohlavosti, sarkasmu a černém humoru je jisté kouzlo, ale už to krapet přehání. Od postavy, která si údajně prožila krušný dosavadní život, bych asi čekala maličko něco jiného. To, že se po životě, kde se jí posmívali a měli ji za blázna, kvůli tomu, že si povídala se vzduchem (duchy), brání pomocí sarkasmu a černého humoru bych brala, ale Charley na mě celkově působila až moc mladě – a nebyla jediná.

Už když kniha vyšla tak byla určitě jednou z mála, ve které figurovali duchové a smrtka. A i teď, když jsem knihu četla pár let po jejím vydání je stále jednou z mála, ve které jsou duchové nebo již zmíněná smrtka. Je to originální, neotřelé a jistě čtenáře nadchne už jen ten nápad.

Já osobně angličtinu moc nedávám, takže jsem kolikrát ráda i za FAN překlad nějaké knihy, ale... Tentokrát mi ten český překlad tak úplně neseděl. Ale neděste se. Šlo jen o překlady některých slov. Celkový překlad mi připadal docela povedený. Na Kosťu jsem si zvykla a později mi to připadalo hrozně vtipné, ale na detektivku Charley Davidsonovou opravdu ne! Jako opravdu se v českém jazyce ve spojení se třetí osobou jednotného čísla ženského rodu používá slovo detektivka? Nejsem znalec češtiny a nikdy jím být nechci, ale mě jako člověku, co mluví česky dnes a denně mi do hovoru slovo „detektivka“ prostě jinak než ke knize nejde.

Konečné hodnocení je čtyři hvězdičky. Vím, je to po téhle ne úplně kladné recenzi s podivem. Ale První hrob napravo je prostě čtiví, vtipný a osvěžující - přestože má své mouchy.

Hodnocení přebalu: 3/5
Hodnocení knihy: 4/5

Něco užitečného navíc...

První hrob napravo / First Grave on the Right
Charley Davidson (1.díl) / Darynda Jonesová / 352 stran / BETA Dobrovský

Česká anotace: Originální „paranormální thriller“ plný humoru, napětí a neuvěřitelných zvratů. Charley Davidsonová je soukromá detektivka, moderní žena s běžnými starostmi a problémy. To ovšem jenom na první pohled … Ve skutečnosti se narodila jako bytost s nadpřirozenými schopnostmi, která dokáže vstoupit do světa zesnulých. Zemřelé vidí všude kolem, může se jich dotýkat a oni jí pomáhají s řešením případů. Všechno je o to složitější, že vyšetřovatelku sleduje tajuplný muž, „syn Satanův“, jehož šarmu Charley nedokáže odolat. Kdo je ten záhadný hrdina, o kterém se jí zdají sny plné vášně? Je vůbec živý, nebo je mrtvý? A co by se stalo, kdyby mu podlehla? (goodreads.com)

Zdroje obrázků: # / # 

Chceš ušetřit nějakou tu kačku? Srovname.cz ti poradí, kde nakoupíš knihu První hrob napravo nejlevněji. 
Knihu můžeš koupit u nakladatelství BETA Dobrovský.