POLIBEK - ANNA TODD

, ,
Příběh vypráví hlavní ženská hrdinka Tessa. A že je co vyprávět. Kniha má totiž přes pět set stran. Nekonečných stran. Díky rozsáhlosti příběhu jsem knihu poměrně dlouho odkládala na později. Nyní jsem ji četla znovu od začátku, přestože už jsem nějakých 20 stran četla předtím.

Hlavní mužskou postavou je mladík jménem Hardin. Vzpurný vysokoškolák naštvaný na celý svět. Je sice kus, ale chová se jako kr*tén, takže pozor na něj dámy. Většinu knihy jsem byla přesvědčená o tom, že trpí rozdvojenou osobností a potřebuje psychiatra. Výbušnější a méně smysluplnou postavu jsem dlouho neviděla.

Tess je prvačka, slušňačka, dříč a mimo jiné taky nezkušená panna. Ta holka je postrach. Emocionální troska posedlá kontrolou a pořádkem. A pokud Hardin potřebuje psychiatra, pak ona na tom nebude o nic líp. Její touha nechat do sebe zase kopnout je prostě neuvěřitelná (a to vážně nemyslím v dobrém). A o tom, že se rozbrečí snad při každé možné příležitosti raději pomlčím.

Ostatní postavy, co dělají většinu času jen křoví Tess a Hardinovi jsou jako nepopsaná kniha. Většinu času jim autorka dává jen tolik prostoru, aby dala možnost se Tess a Hardinovi pohádat před publikem. O vyspělosti řeč být taky nemůže, protože jen těžko uvěřit, že se jedná opravdu o vysokoškoláky a ne studenty prvního ročníku střední školy (a i to jim možná fandím).

Nikoho nejspíš nepřekvapí, že se většina příběhu prvního dílu odehrává v kampusu, domě bratrstva nebo přímo na univerzitě. Ráda bych řekla, že se jedná o průměrnou story z univerzitního, vysokoškolského prostředí. Pravdou ale je, že to průměrné rozhodně nebylo. Kniha byla neskutečně nudná, příběh se táhnul jako sopel a stále se opakující hádky a spory mezi hlavními hrdiny byly únavné. V polovině jsem čtení málem vzdala, ale nesnáším nedočtené knihy, tak jsem se přemohla a četla dál. Měla jsem doslova pocit, že to zabíjí moje mozkové buňky, protože mi jednání, dialogy ani situace v příběhu nepřišli natolik reálné, abych se donutila jim věřit. Přišlo mi to až moc umělé. Přesně jako spousta příběhu na Wattpadu. Ale příběhy na Wattpadu nepřečtete za dva večery, ale čtete je postupně jak vychází nové a nové kapitoly, takže vám ve výsledku ani nevadí, že se příběh táhne a je vyumělkovaný, ale u knihy prostě oprávněně čekáte víc.

Byla jsem přesvědčená, že je příběh nudný, zápletka už víc zřejmá být nemůže a autorka prostě nahání stránky. Víc jsem se splést nemohla. Tedy s tou zápletkou. To, že naháněla stránky, a většinu knihy jsem se nudila je pravda.

Největším překvapením bylo jistě zakončení prvního dílu. Takhle nečekaný, zvrat jsem na konci knihy už nějakou chvíli nečetla. Autorka na čtenáře hodila bombu, která je ochromila jako srnu reflektory auta a než se dočkali celého vysvětlení, tak díl ukončila. Tomu říkám geniální tah. Protože i já, která jsem se víc než ¾ knihy nudila, cítím silné nutkání si hned přečíst druhý díl.  Díky konci taky ode mě kniha dostává tak vysoké hodnocení.

Jako zajímavost bych uvedla, že příběh byl původně napsán jako fanfiction k One Direction. Což jsem zjistila naštěstí až po přečtení knihy. Osobně se mi totiž tihle kloučci nelíbí už od pohledu, takže by mě to akorát od čtení odradilo. A když už jsem u čtení...četli jste tu anotaci? Tesse kamarádky záviděli jejího kluka? Ona měla nějaké kamarádky? A pokud narážíte na Steph, tak té se ten její panák rozhodně nelíbil. Na to dám krk.

Hodnocení obálky: 2.5/5
Hodnocení knihy: 3/5

Něco užitečného navíc...

Polibek / After
After (1.díl) / Anna Todd / 528 stran / Yoli

Česká anotace: … můj život a moje srdce už nikdy nebudou stejné. Potom, co do nich narazil Hardin, už ne.

Tessa má všechno – žije v láskyplném prostředí s chápající matkou a má kluka svých snů, laskavého, milého, kterého jí závidí všechny kamarádky. Lepšího už si ani nemohla přát. Tessin pohodový život ale v okamžiku změní jediné setkání. Hardin je pořádně drzý kluk, s nepřeslechnutelným, nafoukaným britským akcentem, sexy rozcuchem, tetováním a piercingem ve rtu. Tessa si nemůže pomoct – Hardin je zkrátka jiný než ostatní kluci, které poznala…

A to po všech stránkách – dovede být i pěkně krutý. Neměla by ho spíš nenávidět? Neměla by jím Tessa pohrdat? Jak to, že se od něj nemůže odpoutat? Nedokáže to – i přes všechny jeho chyby a prohřešky. Intenzivní vášnivou blízkost střídají neustálá Hardinova zmizení a výbuchy vzteku. Může takhle vůbec vypadat láska? Tessa sama nevěří, že by takový vztah mohl fungovat. Ale… jde odolat jeho polibku? (yoli.cz)

Zdroje obrázků: # / # / # / #