SNÍH NEBO POPEL - SARA RAASCHOVÁ

, ,
Příběh Sníh nebo popel se většinu času drží v jedné časové a dějové linii. Je vyprávěn v ich formě a provází jím sotva šestnáctiletá Meira. Právě díky Meiřinu věku je pro mladé čtenáře, pro které je kniha převážně určena, tak snadné se do příběhu vžít. Její vyprávění je plynulé, poutavé, nikde přehnaně nenudí přílišnými popisy, působí přesvědčivě a realisticky. Knize by pro zpestření neuškodilo přidat jednu, dvě kapitoly z mužského pohledu.

Knihu představí ve velké míře už anotace, která nejen navnadí, ale zároveň naznačí až moc. Nebudeme si nic nalhávat. Autorka v knize provede pár nečekaných zvratů, ale abyste uhodli hlavní myšlenku příběhu – nebo zápletku - nemusíte být zrovna génius. Otrlé YA čtenáře jistě potěší rádoby milostný trojúhelník. Protože ty prostě „milujeme“, protože jsou tak „nečekané a osvěžující“. *Sarkasmus* Další zajímavostí je třeba oblíbená zbraň hlavní hrdinky. Čakram. Mladší generace už ji možná nezažila, ale kdysi dávali v televizi Xenu. Neohroženou bojovnici, která bojovala právě s čakramem. Mimo Xenu jsem se s ním snad opravdu nesetkala.

Hlavní ženskou hrdinkou není nikdo jiný než Meira, která celý příběh vypráví. Mladá osiřelá vojačka, která se tvrdošíjně snaží dokázat, že je pro Zimu a její lid přínosem. Být jedním, ze dvou dětí v hrstce uprchlých Zimanů ji situaci nijak neulehčuje. 

Meira patří mezi hrdinky se kterými nemáte problém se ztotožnit. Hodně pomáhá, že se nejedná o nánu bez mozku, která by jednala naprosto scestně nebo nedej bože jako malé nedospělé dítě, které si chce mermomocí dupnout. Ano, jistě. I Meira má své slabší chvilky, ale ty máme všichni a přesně proto působí tak opravdově. Není to slečna dokonalá, a proto je tak sympatická. Rozhodně jí nikdo nemůže upřít, že by se bála ušpinit. 

Vůdčí osobností je jistě Sir (William), který vzal na svá bedra zdánlivě nesplnitelný úkol – záchranu Zimy. Z knihy jsem měla dojem, že měl Sir působit jako „otcovský typ“, mě však povětšinou připadal unavený, zahořklý a ne příliš přátelský. Asi jako vedoucí úřadu, co už odpočítává dny do důchodu, kdy bude moct odjet na chatu relaxovat. Všechny problémy, zodpovědnost a starosti převezme někdo jiný. A pak tu jsou jeho zvláštní myšlenkové pochody, o kterých může čtenář pouze spekulovat. Vypadalo to, jakoby se autorka nemohla rozhodnout, jaký Sir vlastně bude. Za mě trochu nešťastně nedodělaná postava.

Další mužskou postavou je Mather. Doufám, že zrovna tento protagonista dostane v dalším díle více prostoru, protože u jeho postavy je určitě co rozvíjet. Hlavně tedy doufám, že už si s ním autorka přestane hrát na kočku a myš a „testosteronové záchvaty“ omezí na minimum. Chvílemi jsem se obávala, že má chlapec rozdvojenou osobnost.

Aby těch mužských postav nebylo málo, pak tu máme Therona. Jedno velké překvapení. Čekáte hloupou loutku, ale oslní vás milý, příjemný a pohledný princ. Vlastně je Theron první postava, která se tváří jako dokonalá a právě díky tomu i poněkud nereálná až snová. Takový „princ na bílém koni“. Ano, jsem v tom až po uši. Tohle je prostě ta nejsympatičtější postava v celé knize a vůbec mi nevadí, že je trochu moc vyumělkovaný a dokonalý.

Jak už jsem psala, s vyprávěním z pohledu Meiry jsem neměla nejmenší problém. Příběh odsýpal a rozhodně nemůžu říct, že by se nás autorka snažila unudit nebo vymýšlela zbytečné složitosti, nepředstavitelné situace nebo skřípající dialogy. Postavy poněkud rychle „dospěly“, ale to se vzhledem k okolnostem není čemu divit. Autorka pro ně stvořila fantastický svět plný magie, který ale v současné době není zrovna mírumilovným místem k životu. Přesto se jedná o magické místo. Jak jinak by mohli roční období fungovat vedle sebe? 

Nejvíc jsem si užila část příběhu, který se odehrává v Cordellu. Některé pasáže jako by vypadly z knihy Sarah J.Maasové (Série Skleněný trůn, tuším druhý díl Půlnoční koruna). Čtenářům, kteří sérii Skleněného trůnu četli napovím „holčičí šaty“. Vlastně pokud se vám líbí knihy od S.J.Maasové, tak si myslím, že i Sníh nebo popel by se vám mohl trefit do noty. Oboje je podobný lepší střed YA literatury. Ovšem faktem zůstává, že závěr Sněhu nebo popela nepřekvapil. Neříkám, že je to úplně špatně, ale pokud chcete knihu, kde budete do poslední stránky našponovaní jako guma u kalhot, tak po Sněhu nebo popelu opravdu nesahejte.

Příběh jsem četla jako ebook, proto nejsem schopna zhodnotit vzhled a provedení tištěné knihy. Co jsem zahlédla letmo v knihkupectví, tak se jedná o středně tlustý hardback s přebalem. Za mě je obálka knihy poutavá a rozhodně zajímavá. Po přečtení této recenze už je vám jasné, že je na ní čakram. Mě ovšem před přečtením knihy připomínal jin a jang vyplněný ročními obdobími se sněhem v pozadí. I tak mě ale zaujal. Kromě pohledné obálky se čtenář může těšit i na mapu autorčina světa k tomuto příběhu uvnitř knihy.

Hodnocení obálky: 4/5
Hodnocení knihy: 3.5/5

Něco užitečného navíc...

Sníh nebo popel / Snow Like Ashes
Sníh nebo popel (1.díl) / Sara Raaschová / 296 stran / CooBoo

Česká anotace: Dívka se zlomeným srdcem. Nelítostná bojovnice. Budoucí hrdinka. Mírné jaro, krušná zima? Kdepak, v tomto světě platí jiná pravidla! Jaro před šestnácti lety dobylo Zimní království. Jedinou nadějí zničené země je osm přeživších a Meira je jednou z nich. Celý život prožila jako uprchlík, nepoznala své rodiče a vychovali ji jako válečnici. Avšak i jako nelítostná bojovnice se zamilovala. Nešťastně. Ani zlomené srdce ji ale nezastaví – udělá cokoliv, aby její království získalo svobodu. Dokáže Meira zachránit svět, který sama nikdy nepoznala? (cooboo.cz)

Zdroje obrázků: # / # / # / #

Chceš ušetřit nějakou tu kačku? Srovname.cz ti poradí, kde nakoupíš knihu Sníh nebo popel nejlevněji.