DÝCHEJ ZA MĚ - MAYA BANKSOVÁ

, ,

Opět se vracíme do světa V žáru bezpečí, kde je pár jedinců obdařeno paranormálními schopnostmi. Tentokrát je příběh zaměřen hlavně na Elizu. Tvrdou a drsnou agentku DBA, která kolem sebe vystavěla ochranné zdi, za které jen tak někoho nepustí. A kterou dožene její minulost, protože před tou se ochránit nedokáže. 

Dýchej za mě je dle mého docela název jako pěst na oko. Příběh o sebevědomé, samostatné a uzavřené ženě a oni k němu dají název Dýchej za mě? Jako by se snažili odkázat na to, že je úplně bezmocná? Ne. Opravdu není. With Every Breath bych asi překládala trochu jinak, ale pokud vezmu v potaz, že chtěli aby název zapadal mezi předchozí česky vydané díly, pak se jim to podařilo. 

Anotace je poměrně poutavá a oku lahodící. Možná trochu moc dramatická, ale až si přečtete knihu, bude vám anotace připadat ještě jako slabý odvar dramatičnosti. 

Dýchej za mě je psáno er-formou. Což pro mě byl poměrně nezvyk. Většinu knih, které čtu, vypráví přímo jeden z hlavních hrdinů a ne třetí strana. Navíc se tam ještě tak podivně střídal pohled na něj a na ni a ani nebyly nijak odlišeny. Každopádně přidejte k er-formě ještě nikdy nekončící dialogy, které jsou tak zdlouhavé, protivné a nerealistické, až je člověku do pláče. Ne. Tohle bylo opravdu politováníhodné spojení er-formy a příšerných dialogů jaké už jsem dlouho nezažila. 

Hlavní hrdina coby rádoby hodný hoch skrývající svou „temnou“ stránku, který se postupně mění na zaláskovaného, kontrolou posedlého maníka by byl ještě v rámci mantinelů v klidu. Ovšem to se nedá říct o Elize. Sebevědomá, drsná žena, schovaná za svými ledovými hradbami, která je až „legendární“ v tom, jak je nepřístupná. A oni z ní jako mávnutím proutku udělají UU (Ufňukanou Uršulu). Neustále brečící individuum, které jakoby najednou zapomnělo roky výcviku. Ano. Opravdu chápeme, že trauma je trauma, ale prostě WTF?! 

Jako dobrá postava se mi zdál Thomas. Byl to sice XXL zloduch, a nedostal v knize zrovna moc prostoru, ale i tak mi jeho počínání a celkově vystupování přišlo „logické“ a přirozené. Vážně divný pocit, říct tohle o nadpřirozeně nadaném psychoušském zloduchovi. 

Myšlenka knihy nebyla vůbec špatná. Myslím, že se však dala zpracovat mnohem lépe. Tohle se autorce prostě nepovedlo. Její svět, který se velmi podobá tomu našemu, až na jednu drobnost není vůbec špatný. A nějaké ty paranormalní schopnosti jsou dobrým okořeněním jinak běžného světa. Když však z postav udělá něco zcela odbočujícího od lidských standardů, pak je problém na světě. 

Jak jsem již řekla. Myšlenka nebyla vůbec zlá. A přestože mi styl vyprávění plný příšerných dialogů úplně neseděl, tak jsem stále neztrácela víru v to, že vezme autorka rozum do hrsti a vše zachrání. No bohužel. Knihu nezachránil ani akční závěr. Upřímně už mi byl osud hlavní hrdinky ke konci vážně volný. Tohle rozhodně nebyla četba pro mě. 

Obálka je ve stylu neurazí, nenadchne. Nic neříkající okvětní plátky, jednoduché písmo. Jednobarevné pozadí. Upřímně se mi spíš nelíbí. Přijde mi nedodělaná. Knihu jsem navíc četla pouze jako ebook, takže mohu, co se grafiky týče posoudit pouze přední stranu knihy 

Hodnocení obálky: 1.5/5
Hodnocení knihy: 1/5 

Něco užitečného navíc...

Dýchej za mě / With Every Breath
V žáru bezpečí (4.díl) / Maya Banksová / 336 stran / HarperCollins

Česká anotace: Agentka Eliza se odvážně vrhá do všech úkolů, i přes děsivé tajemství ze své minulosti. Kdysi se ocitla v moci zločince, kterého se jí podařilo dostat za mříže, jenže teď je Thomas na svobodě! Eliza nemůže čekat, až si pro ni přijde, ale musí ho jednou provždy zneškodnit.
Wade nikdy nikomu nedovolil nahlédnout pod svou masku - kromě Elizy. Ta se mu dostala pod kůži a nic mu ji nedokáže vyhnat z hlavy. Když však v jejích očích zahlédne paniku a strach, ví, že je něco špatně. Tentokrát to nebude Eliza, kdo se postaví do role ochránce. A stojí za to, aby se za ni Wade bil do posledního dechu…! Čtvrtý příběh ze série Slow Burn (V žáru bezpečí)! (HarperCollins.cz)

Zdroje obrázků: # / #

Chceš ušetřit nějakou tu kačku? Srovname.cz ti poradí, kde nakoupíš knihu Dýchej za mě nejlevněji.