MRAZIVÉ KOUSNUTÍ - CHLOE NEILL

, ,
Co díl, to nová záhada? Tentokrát ne. V předešlém díle dala Chloe dost jasně najevo, co dalšího je na programu dne. Mallory Carmichaelová. Mladá, nedávno objevená čarodějka, která se rozhodla dělat problémy. Užívání černé magie a ukradení popela bývalého mistra jednoho z dvanácti upířích domů už je pořádný problém. Když je onen mistr současně milým vaší nejlepší kamarádky, je na místě obávat se trestu čarodějů, ale především hněvu (nejspíš už bývalé) kamarádky. 

Konec pátého dílu s názvem Až do dna byl ve znamení akce a překvapení. Emoční rychlovlak, který čtenáře převálcoval. Mrazivé kousnutí plynule pokračuje v příběhu o upíří Ochránkyni Cadoganského domu. Spolu se svým (ještě nedávno mrtvým) mistrem musí opustit Chicago a vydat se po stopě (bývalé) nejlepší kamarádky, která bohužel nebude tím největším problémem. Čeká je totiž něco daleko horšího.

Doposud byl příběh vyprávěn hlavní hrdinkou, upírkou Merit, což se v Mrazivém kousnutí nemění. Premiérou je změna lokace. Ne, že by to byl až takový rozdíl. Zástavbu bytových domů a vír velkoměsta nahradí nachvíli popis kukuřičných polí a betonového krytu/sila někde v Nebrasce. Takový autorčin pokus o "útěk od reality" pro znovu shledaný páreček. 

Hlavní děj se točí opět kolem upírů, ovšem netradičně dostanou spoustu prostoru fae. Mlčenlivé, nájemné strážce už nebudete vnímat stejně. A nejspíš ani autorku, protože ta se tentokrát opravdu utrhla ze řetězu a dala své fantasii volnou ruku. Ať už jste čekali cokoli, realita vás překvapí. 

Hlavním tahounem příběhu je Merit. Ať už proto, že je hlavní hrdinkou i vypravěčem, tak i proto, že vrtá do každého problému v Chicagu. Její angažovanost je občas až nechutně otravná. Snažíc se vypadat jako největší macho, co vyřeší každý problém se vrhá opravdu do každého problému. A ano, mnohdy jej opravdu vyřeší, ale procházet s ní její fáze: "Jsem vyděšená a úplně k ničemu." "Zvládnu cokoli, jsem král světa." "Jsem dědečkova malá holčička." "Ethane koukej jak ti v tom vymáchám čumák." už začíná být otravné a ohrané. Trumfne je snad jen Ethan a jeho: "Chci tě, ale dům je na prvním místě." "Kašlu na dům, chci tě." "Nemůžu tě mít, musím tě chránit." "Nemůžu bez tebe být, vrať se ke mě.". Sečteno podtrženo? Hlavní postavy jsou na zabití, ale stejně je milujeme.

Totéž však nemohu tvrdit o Sethu Tateovi. Autorka se nejspíš trochu přecenila, když se čtenářům pokusila nacpat představu, že je Seth...tím kým údajně je. Z jejího vykreslení jsem měla pocit jakoby z uhrančivě pohledného čtyřicátníka s velkými politickými i jinými ambicemi udělala mávnutím kouzelného proutku vetchého dědečka říznutého plešatým mnichem. Tohle se autorce opravdu nepovedlo. Razantní, těžko uvěřitelná změna osobnosti (živočišného druhu?) u mě autorce opravdu neprošla. Oproti tomu Merit se s příběhem postupně mění a vyvíjí. Ne vždy k lepšímu, ale o to uvěřitelněji na čtenáře působí.

Chloe Neill má úžasný talent na vymýšlení názvů knih v této sérii. A díky a uznání patří u nás hlavně překladatelům, že to nijak nepokazili. Právě naopak. Máme skvělé názvy jednotlivých dílů. Jakmile člověk pochopí Meritin smysl pro humor, pak si je opravdu zamiluje. A za zmínku stojí i celkově dobrý překlad. Neznám originální text knihy, posuzuji pouze to, jak se kniha čte a zda je použita plynulá čeština nebo je odporně našroubovaná a psaná slovy, která už se pár desetiletí nepoužívají. Což díky bohu (a překladatelům) není tento případ. I když se přiznám, že při pojmu "zapitvořil se" si představím něčí humorné napodobování (zpravidla útržek monologu), a ne ušklíbnutí, jak je tady nejspíš myšleno.

Obálky v této sérii jsou celkově moc pěkné a tématické. Ani Mrazivé kousnutí není výjimkou. Dokonce patří k té hezčí většině. Na obálce je opět tmavovláska znázorňující hlavní hrdinku, neohroženou Merit s její katanou a na pozadí se vyjímá námi již dobře známé noční Chicago. A pro zajímavost, věřte nebo ne, i ony cesty na obálce jsou vlastně přesně na míru této obálce dle obsahu knihy. Schválně zda vás to při čtení trkne.

Brožovaná vazba v tomto případě již nikoho nepřekvapí. Jak také jinak, když už mluvíme o šestém pokračování Upírů z Chicaga. Díky již standardní tloušťce knihy čítající cca 260 stran není brožované vydání vůbec na škodu. Právě naopak je velmi prakticky skladné a lehké.

Anotace mě opravdu překvapila. Nemohu říct, že zrovna mile. Díky tomu, že jsem knihu už jednou četla mohu bez výčitek říct, že pokud chtěli nalákat nové čtenáře, pak smekám, anotace je poutavá a čtenáři, který předchozí díly neviděl takříkajíc ani na obrázku učaruje, ovšem čtenář jako já, který už ví, co a jak se bude tiše smát. Víc nafouknout a zdramatizovat už to totiž opravdu nešlo. Podsvětí, drsný Středozápad nebo zvlčilá nadpřirozená? Ale jděte..

Hodnocení obálky: 4.5/5
Hodnocení knihy: 4/5

Něco užitečného navíc...

PŘEDCHOZÍ DÍLY.:
Holky někdy koušou / Upíři z Chicaga (1.díl)
Kousnutí páteční noci / Upíři z Chicaga (2.díl) 
Dvojí kousnutí / Upíři z Chicaga (3.díl)
Na ostří špičáku / Upíři z Chicaga (4.díl)
Až do dna / Upíři z Chicaga (5.díl)

Mrazivé kousnutí / Biting Cold
Upíři z Chicaga (6.díl) / Chloe Neill / 255 stran / FANTOMPrint

Česká anotace: Osmadvacetiletá Merit, před časem proti své vůli proměněná v upíra, si našla cestu do temných kruhů chicagského upířího podsvětí, kde zjistila, že nadpřirozených je daleko víc, než kolik se zdálo – a více, než kolik si veřejnost kdy dokázala představit. Některá tajemství však nebylo možné dál šířit – jak mezi lidmi, tak mezi paranormály. Nyní je Merit na lovu a řítí se po drsném americkém Středozápadě v honbě za zvlčilou nadpřirozenou, která chce za každou cenu ukrást starodávný artefakt, jenž by mohl na světě rozpoutat katastrofální zlo. Sama Merit je však rovněž pronásledována. Nepřítel z Chicaga jde po jejích stopách, a nic mu nezabrání v tom, aby magický artefakt uchvátil pro sebe. Slitování nepřichází v úvahu. Neplatí žádná pravidla. Žádné životy nebudou ušetřeny. Hon začíná. (fantomprint.cz)


Zdroje obrázků: #