PRAVIDLA HRY - CHLOE NEILL

, ,
A je to tu znovu. Merit opět zachraňuje situaci a strká nos kam nemá. 

Obyvatelé Cadoganského domu jsou neklidní. Demokraticky rozhodli o vystoupení jejich domu zpod křídel Greenwischského prezidia. Už se nehodlají jen krčit a čekat, kdy se do nich Greenwichské prezidium znovu pustí. Hlasování o odtržení se od prezidia nebylo jednoduché ani jednomyslné, ale rozhodnutí padlo. Nyní je čas čelit důsledkům.

Jako Ochránkyně Cadoganského domu by měla mít Merit nyní plné ruce práce. Přesto se opět rozhodne nezklamat a hrát si na samaritánku. Kdo jiný z celého Chicaga by měl hledat dva pohřešované krvesaje, než právě Merit. To dá rozum, že.

Pravidly hry nás opět provede Merit. Vlezlá, šťouravá upírka zastávající v domě Cadoganů post Ochránkyně. Sedmadvacetiletý postrach se slabostí pro blonďatého čtyři sta let starého upířího (bývalého/budoucího) mistra.

Hlavní zápletka příběhu je tentokrát poněkud vlažná. Jedná se již o sedmý díl, tak je na místě obava o kvalitu celkového příběhu. Zatímco Mrazivé kousnutí sázelo hodně na fantasii autorky, svižnost vyprávění a její (dle mého) nepříliš šťastně zvládnuté odhalení Tateových tajemství. Pravidla hry jsou spíše o politikaření, zradě a rádoby detektivní práci. Tajemství, které mnoha čtenářům jistě již několik dílů nedává spát, odhalí autorka nakonci knihy jen tak mimochodem. Za mně naprosté mrhání. Šance na velkolepé akční odhalení a autorka to tak odbyla. Uvidíte. Sami posoudíte (a dáte vědět).

Abych ale knize nekřivdila, vedlejší linie příběhu nebyly vůbec k zahození. Konečně se dozvídáme víc o Rudé gardě. Budeme spolu s Merit čelit Lacey Sheridanové a žárlivému Ethanovi. Oproti tomu Mallory si moc neužijeme, Ethan bude věčně zaneprázdněn, takže extra prostor navíc taky nedostane a Merit je Merit. Přestože je úžasná kickass hlavní hrdinka, tak má víc než dost nedostatků. Možná díky tomu, že není dokonalá, vám prostě přiroste k srdci. Občas je fajn se u knihy rozčílit. Dobrá kniha přece vzbuzuje emoce, ať jsou jakékoli.

Velkým mínusem pro mě byly chyby v knize. Obvykle si jich ani nevšimnu. Tentokrát jich ale bylo tolik, že se nedali ignorovat. Pomyslným hřebíčkem do rakve byly prohozené postavy u dialogů a záměna rodů. Když si vzpomenu, jak jsem se u Mrazivého kousnutí rozplývala nad kvalitou knihy a skvělým překladem, tak se mi chce u Pravidel hry brečet. Je to opravdu škoda.

Obálka sedmého dílu sedí ke zbytku série. Upíři z Chicaga se mohou pyšnit těmi povedenějšími obálkami. Pravidla hry nejsou výjimkou, avšak být vámi nezkoumala bych obálku příliš pečlivě. (Zvláštní okraje kolem postavy, podezřele přibarvené tílko nebo podivně ztmavenou a umístěnou levou ruku.) Hřbet knihy v knihovně vedle ostatních dílů rozhodně vyčnívat nebude. Miniaturní výřez hlavní hrdinky, název dílů a jméno autorky jsou samozřejmostí. Na zadní stranu knihy nově přibylo vyobrazení všech dosud vydaných dílů série u nás. Pokud jste se již ztrácely v posloupnosti jednotlivých dílů, pak vám tato drobnost určitě pomůže. Neopominutelný je rozhodně název, který se k obsahu knihy rozhodně hodí.

Anotace je jak jinak než přehnaně dramatická a nafouknutá. Ale k tomu nejspíš anotace jsou. Bohužel mi tentokrát nepřijde ani tak poutavá, jako tomu bylo třeba u předešlého dílů. 

Celkově musím zkonstatovat, že jsem byla zklamaná. Tuhle paranormální urban fantasy sérii mám opravdu moc ráda, takže mě dost rmoutí, že jde kvalita dolů. Ať už se jedná o zápletku, chyby v textu nebo čtivost příběhu. Merit mi za tu dobu, co sérii čtu, přirostla dost k srdci, proto doufám, že v osmém díle vzala autorka rozum do hrsti a vytře nám všem zrak.

Hodnocení obálky: 4/5
Hodnocení knihy: 2.5/5

Něco užitečného navíc...

PŘEDCHOZÍ DÍLY.:
Holky někdy koušou / Upíři z Chicaga (1.díl)
Kousnutí páteční noci / Upíři z Chicaga (2.díl) 
Dvojí kousnutí / Upíři z Chicaga (3.díl)
Na ostří špičáku / Upíři z Chicaga (4.díl)
Až do dna / Upíři z Chicaga (5.díl)
Mrazivé kousnutí / Upíři z Chicaga (6.díl)

Pravidla hry / House Rules
Upíři z Chicaga (7.díl) / Chloe Neill / 256 stran / FANTOM Print

Česká anotace: Ve věku sedmadvaceti let se Merit stala upírkou, která se umí ohánět mečem. Od té doby se stihla stát Ochránkyní Domu, přihlížela, jak Chicago málem lehlo popelem, a viděla svého Mistra zemřít a opět povstat z mrtvých. Nyní projde její odvaha – i její meč – zkouškou dosud nevídanou.
Začne to v okamžiku, kdy dva Zbloudilí upíři zmizí beze stopy. Někdo si vybral krvesaje z Chicaga za cíl a další obětí se může stát kdokoli. Merit a její Mistr – několik staletí starý Ethan Sullivan – si musí pospíšit, aby zabránili dalším zmizením, neboť jejich Dům je v nebezpečí. 
Při rozplétání sítě tajných aliancí a pradávných tajemství zjišťují, že jejich nepřítel je někdo mnohem bližší a mocnější, než si kdy představovali. (fantomprint.cz)

Zdroje obrázků: # / # / # / #